سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷

نگاهی به نقاط قوت و ضعف فیلم ایستاده در غبار

حاج احمد متوسلیان به روایت نسل سوم فیلمسازان جنگ

رویه فیلم (و نه راویان) حاج احمد را فردی تک رو و مشورت ناپذیر نشان می دهد که نمی دانیم واقعا اینطور بوده است یا نه؟ بخصوص که خود کارگردان می گوید: «تمامی بخش‌های فیلم برگرفته از واقعیت نیست بلکه این اثر درکی است که ما از آن حاج احمد متوسلیان داشته‌ایم»

ندای اصفهان- مهران آدرویش/

حاج احمد متوسلیان که عصیان نوجوانی اش را در سکوت گذرانده، فرمانده لشگری می شود که باید در دروازه های خرمشهر با دشمن بجنگند اما سرنوشت او فرسنگ ها دور از مرز ایران رقم می خورد.

شناسنامه فیلم:

فیلمنامه فیلم توسط محمدحسین مهدویان به نگارش درآمده است و خودش کارگردان فیلم است. فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» دومین همکاری مشترک محمد حسین مهدویان و حبیب اله والی نژاد بعد از سریال «آخرین روزهای زمستان» و محصولی از سازمان هنری و رسانه ای اوج است.

بازیگران: هادی حجازی فر، امیرحسین هاشمی، ابراهیم امینی، فرهاد فداکار، عماد محمدی

وجه تسمیه فیلم:

ایستاده در غبار کنایه از سرنوشت نامعلوم حاج احمد متوسلیان فرمانده و موسس دلاور لشکر 27 محمد رسول الله(صل الله علیه و آله) است که با گذشت بیش از سه دهه از اسارت او همچنان سرنوشتش در هاله ای از ابهام و غبار آلودگی است.

ایستاده در غبار2

نقطه نظرات منتقدان:

مسعود فراستی گوید: انتخاب مهدویان و زحمت بسیارش در این آشفته بازار بی دردی و بی مساله بودن قابل دفاع و تحسین است اما فیلم در نیامده و متوسلیانش و مستندش. شیوه مهدویان، نریشن و ترجمه تصویریش و بازی سازی هایش حس تولید نمی کند. راه دیگری باید یافت. مثلا شیوه محمدعلی فارسی و مستندهای جنگی اش قابل تامل است.

کامیار محسنین: فیلم در پژوهش کار خود را بسیار خوب انجام داده است. کاش روی فرم فکر بیشتری می شد. چون ایده بدی نبود. در فیلم صدا از تصویر جلوتر بود. کاش برای تصویرسازی برای این صداها بیشتر کار می شد. بخش هایی از فیلم هم اضافی است به خصوص دوران کودکی او.

مجید مجیدی: ساخت این فیلم ۱۰۰ دقیقه ای که همه لحظاتش به زیبایی بازسازی شده است، جسارت بزرگی را طلب می‌کند. این فیلم نگاه متعهدانه ای نسبت به نسلی داشته که کارگردان به آن متعلق نبوده و ادای دین بسیار بزرگی محسوب می‌شود؛ آن هم در شرایطی که بیشتر به دنبال سیاه نمایی هستند.

کمال تبریزی: این اثر به واقعیت ها نزدیک بود و شما هنگام تماشای آن احساس می کردید که به گذشته پرتاب شده ای، گذشته ای به همین شکل بوده است و همه این تصاویر را هم به شکل مستند نشان داده و این کار در ژانر خود کاری بسیار ارزشمند است و کاملا موفق عمل کرده است.

حبیب رضایی: حیرت به تمام معنا! ایستاده در غبار شد جادوی سال سینمای ایران؛ تجربه ای که حتی تصورش هم نمی‌شد در ذهن مرور کرد. هرگز تا الآن کسی به نزدیکی این گونه داستان گویی نیز نرسیده بود. یک فکر بکر و یک همت و دانش عمیق اما بی ادعا پشت هر صحنه این فیلم/ داستان/ روایت منحصر به فرد موج می‌زد.

ابراهیم حاتمی کیا: من به فیلمسازی که حرف خودش را بزند و دغدغه فردیت خودش را داشته باشد احترام می‌گذارم. از این زاویه می‌گویم تلاش پسرم آقای مهدویان را دوست دارم. اعقاد دارم که او فرزند خلف مسیر بچه های فیلمساز جنگ است. این نمونه بسیار درست سینمای دفاع مقدس است. من به شدت از تماشای فیلم متاثر شده بودم.

پیمان معادی: خسته نباشید و تبریک می گویم به عوامل سازنده فیلم درخشان و با اهمیت ایستاده در غبار. کیف کردم از دیدنش و بی صبرانه منتظر دیدن فیلم بعدی این فیلمساز هستم.

نیکی کریمی: چقدر خوب است که آدم در باره فیلمی چیزی نداند و به یکباره با یک شاهکار روبه رو شود؛ و چقدر لذت بخش است دیدن این فیلم با این دید و این زیباشناسی… تبریک می‌گویم به همه عوامل این فیلم خوب که دوبار به ما یادآور می‌شود سینما زنده است و سالم و درست و بدون ادا و بدون تظاهر می‌تواند تاثیرگذار باشد.

فرهاد اصلانی: از دیدن این فیلم لذت بردم. به کارگردان آن آقای مهدویان تبریک عرض می کنم. افتخار می کنم که چنین فیلمسازی در سینمای کشور داریم. امیدوار هستم که در آینده هم کار خود را تا این اندازه درخشان ادامه بدهید (به نقل از سایت سردار بی نشان).

حرف آخر (نظر نویسنده):

نقاط ضعف فیلم:

بیننده به عنوان دیدن یک فیلم، وارد سینما می شود و به محض شروع آن، به سرعت متوجه می شود که این یک فیلم نیست بلکه حال و هوای یک مستند داستانی آن هم در حد پخش در تلویزیون و نه در سینما (گرچه یک فریم عکس مستند هم نداشته باشد اما حال و هوای مستند داستانی تلویزیونی مثل روایت زندگی شهید باقری را دارد.) لذا بسیاری از بینندگان به سختی خود را راضی می کنند که تا پایان بر روی صندلی خود بنشینند.

نقاط مثبت فیلم:

به نظر می رسد تنها نقطه مثبت و جذاب و تقریبا نو این مستند داستانی صداقت آن است؛ ذکر نقاط مثبت و منفی قهرمان فیلم؛ یعنی برخلاف فیلمها و مستندات دیگر که فقط نقاط مثبت قهرمانان را ذکر می کنند نقاط مثبت و منفی را با هم ذکر کرده است و از قدیس سازی دوری گزیده و شخصیت باور پذیرتری را به مخاطب نشان داده است (ناگفته نماند که استفاده از صدای واقعی حاج احمد نیز حال و هوای خاصی به فیلم می دهد).

صفات ممدوح حاج احمد بنا بر روایتگری راویان؛

انقلابی بودن

کم حرف ولی فعال و قبراق بودن

اهل مطالعه و دارای قدرت بیان

حساسیت در بیت المال

اهل امر به معروف و نهی از منکر

شجاع

مردمداری

اهل نظارت و مدیریت و تدبیر

تودار

استفاده از اصول نظامی مثل اصل غافلگیری دشمن

مسئولیت پذیر

خدمت به مردم ولو هم کیش نباشد

وحدت (شرکت در نماز اهل سنت)

سخت گیری و جدیت در تمرینات نظامی

بلندنظر

ضد صهیون

صفات مذموم حاج احمد بنا بر روایتگری راویان؛

تند مزاجی

تنبیه بدنی نیروهای زیر دست

مَن مَن کردن

البته کارگردان سعی می کند که از زبان خود احمد، این تندمزاجی و من من کردن و برخورد فیزیکی را به خاطر دلسوزی و حفظ جان نیروها نشان دهد و به عنوان شاهد احمد را در منزل و بیرون از منزل فردی آرام و تعارفی و مهربان نشان می دهد. ولی به هر حال بی تعارف مقداری از ارادت مخاطب نسبت به حاج احمد کاسته می شود گرچه همچنان احترام او در دلها پا بر جاست.

رویه فیلم (و نه راویان) حاج احمد را فردی تک رو و مشورت ناپذیر نشان می دهد که نمی دانیم واقعا اینطور بوده است یا نه؟ بخصوص که خود کارگردان می گوید: «تمامی بخش‌های فیلم برگرفته از واقعیت نیست بلکه این اثر درکی است که ما از آن حاج احمد متوسلیان داشته‌ایم».

به هر حال جا دارد که در مورد شخصیت های دفاع مقدس کار بشود و از این نظر اصل کار قابل ستایش است و امیدواریم ان شاء الله آن دلاور مرد شجاع اسلام هرچه زودتر آزاد شود.

اللهم فک کل اسیر

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. معین گفت:

  با سلام
  همین که پس از سالها صحبتی از حاج احمد به میان میاید جای بسی قدردانی دارد
  به نظر من نکته این یادداشت تفاوت چشمگیر نظرات منتقدان و بازیگران در مورد فیلم است چطور ممکن است فیلمی که از نظر بازیگران سینما و مردم فیلم جالب توجهی است از نظر منتقدان خوب از آب درنیامده باشد این چه مفهومی دارد!؟
  و اما چرا باید شناخت شخصیت واقعی ایشان از ارادت ما کم کند درحالیکه چرایی سرنوشت ایشان بر کسی پوشیده نیست.

 2. ناشناس گفت:

  چرا امریکا قهرمان های نداشته برای خود می سازد و ما قهرمان های داشته خود را تخریب می کنیم؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715