سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹

گفتگو با حاج محمد هویدا مداح خوش ذوق اصفهانی

حضرت آقا از این موضوعات دلشان خون است/ مداحان هم در اقتصاد مقاومتی کوشا باشند

ما فقط عزاداری کردن برای ائمه را یاد گرفته ایم در حالی که اگر بخواهیم شیعه باشیم باید در جزء جزء مسایل زندگیمان، رانندگی و رعایت حق دیگران در ادارات و غیره، سیره ائمه را مد نظر قرار دهیم. گاه چون به نفع ما نیست چنین کاری را انجام نمیدهیم و به مشکی پوشیدن و عزاداری بسنده کرده ایم

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان:

هنوز هم یکی از بهترین کارهای فرهنگی همان منبر و مراسمات مذهبی است که برای شادی و عزای اهل بیت علیهم السلام برپا می شود. مگر می شود تاثیر کاری که سراسر از سر عشق و محبت است را ندیده گرفت و هیچ انگاشت. اما این ظرفیت عظیم هم بدون یک نقشه راهبردی صحیح و مدیریت فکور، آسیب و گمراهیش دور از ذهن نیست.

به گفتگو با مداح خوش صدا و باتجربه کشورمان حاج محمد هویدا نشستیم تا با این استاد پرکار اصفهانی بیشتر آشنا و از دغدغه های او مطلع شویم. هویدا 25 سالی است که ذاکر اهل بیت است و در کارهای قرآنی و مداحی در مجموعه فرهنگی علویون (امامزاده شاهزید- هشت بهشت شرقی) مشغول فعالت است (+).

***

ندای اصفهان: خودتان هم شعر می گویید یا فقط از سروده های دیگران استفاده میکنید؟

حاج محمد هویدا: کم و بیش نوحه هایی که میخواهم استفاده کنم را خودم میگویم ولی بیشتر از شعرا استفاده میکنم.

ندای اصفهان: به کدامیک از اهل بیت بیشتر ارادت دارید؟

– نمی شود گفت ولی به حضرت زینب و حضرت زهرا سلام الله علیها علاقه ویژه ای دارم.

ندای اصفهان- می شود بپرسم چرا؟

– چیزهای خاص و ویژه ای از ایشان دیده ام. به خصوص برای کارم، ازدواجم و مسائل دیگر. خاطرم هست که مکه بودم و همان موقع مادرم سکته کرده بود. سر مزار برادر شهیدم رفتم و آنجا به حضرت زهرا قسمشان دادم که دعا کنند، و خدا را شکر شفای مادرم را از حضرت زهرا گرفتم. البته مسائل دیگری هم در زندگی بوده است.

استاد محمد هویدا

ندای اصفهان: فکر میکنید شیعیان در مورد کدام یک از ائمه اطهار کم کاری کرده اند و باید در مورد ایشان بیشتر کار شود؟

– من که خودم را شیعه نمیدانم چون به اسم و عنوان و این چیزها نیست. آنچه که از روایات به ما می رسد می گوید که شیعه واقعی یک سری خصوصیاتی دارد که من در خودم نمی بینم و گاه در جامعه و افرادی که سنگ ائمه را به سینه میزنند هم نمی بینم. ما فقط عزاداری کردن برای ائمه را یاد گرفته ایم در حالی که اگر بخواهیم شیعه باشیم باید در جزء جزء مسایل زندگیمان، رانندگی و رعایت حق دیگران در ادارات و غیره، سیره ائمه را مد نظر قرار دهیم. متاسفانه گاهی اوقات چون به نفع ما نیست چنین کاری را انجام نمیدهیم و فقط بسنده کرده ایم به مشکی پوشیدن و عزاداری کردن که البته اینها باید باشد ولی در عمل هم باید شیعه بود.

در مورد مراسمات هم بعضی از امامان ما هستند که برای آنها کم می گذاریم مثل امام کاظم علیه السلام، امام هادی و امام حسن عسگری علیه السلام. برای این بزرگواران باید بیشتر تلاش کنیم.

ندای اصفهان- بعضی میگویند که تمرکز شیعیان فقط بر گریه است؛ آیا شما با این قضایا موفقید؟

– نه. البته گریه در اینجا فقط جنبه ی حزن و اندوه ندارد، گریه بزرگان ما مثل حضرت رسول باعث می شد که مردم سوال کنند که چه چیزی باعث این شده است؟ و در عزاداری های خودمان هم که مثلا برای امام حسین علیه السلام برپا میکنیم باعث سوال می شود که سبب این گریه چیست؟ و وقتی وارد اصل قضایا می شود می فهمد که این گریه بر دردهای جهالت امتی است که قدر امام زمان خودشان را ندانستند و این باعث شد که امام خودشان را به مسلخ بکشند. لذا این گاهی اوقات باعث روشنگری است. در بعضی از موارد هم این گریه تازه انسان را سر ذوق می آورد و جلا می دهد. این گریه یک شور و شعفی به انسان میدهد که باعث تزکیه دل انسان میشود و گریه باید باشد.

ندای اصفهان- نظرتان در مورد قمه زنی و لطمه زنی چیست؟

– ما نماز خواندن را از چه کسی یاد گرفته ایم؟ اصلا امام حسین(ع) را از کجا شناختیم؟ علما به ما معرفی کردند. از کتاب هایی که علما آنها را به دست ما رساندند شناختیم. هرکسی یک مرجع تقلید دارد و باید طبق فتوای او عمل کند. از آن طرف گاهی اوقات به خاطر شرایط و به خاطر اینکه دینمان ضربه نخورد مجبوریم یک سری مسائل را رعایت کنیم که شاید یکی از آنها همین قمه زنی باشد. اینکه در خفا هرکس میخواهد عزاداری کند، آن بحثش جداست اما اینکه ما بخواهیم کاری را عمومی کنیم باید مراقب باشیم. من خودم کربلا بودم در بین الحرمین دیدم کسانی قلاده بر گردن خودشان انداخته اند و صورت خودشان را روی زمین می کشانند. خوب این کار دلیلی ندارد. اگر ما ادعا می کنیم که زینبی هستیم و حسینی هستیم باید همه چیزمان همین طور باشد. اگر امامان ما این کار را کردند ما هم یاد بگیریم تکرار کنیم ولی هیچگاه پایمان را فراتر از دستورات آنها نگذاریم. نه عقب بیافتیم و نه جلو بیافتیم. کارهای خوبی الآن بجای آن انجام میشود، قافله هایی راه می اندازند و دسته های سینه زنی و زنجیر زنی و روضه ها برپا است.

ندای اصفهان: به نظر شما سیاست به مداحی مربوط است؟

– صد درصد ربط دارد بله. سیاست را نباید آنطور که در ذهن بعضی ها غلط جاافتاده است تعبیر کنیم. اگر سیاست در دین ما نبود اصلا امام حسین (ع) چه دلیل داشت بخواهد بجنگد؟ چه دلیلی داشت وارد معرکه کربلا بشوند؟ امام حسن (ع) چه دلیلی داشت که صلح کنند یا امام علی (ع) چه دلیلی داشت که یکجا شمشیر بکشند و بجنگند و یکجا هم 25 سال خانه نشین بشوند؟ تمام این ها یک نوع سیاست دینی بوده است و به اصل دین ربط داشته است.

ندای اصفهان- پس شما موافقید که مداحی به طور مستقیم بر فرهنگ مردم تاثیرگذار است؟

– بله صد درصد. بسیار تاثیرگذار است.

ندای اصفهان: آیا موافقید که مداحان ما در رابطه با منویات رهبری مثل اقتصاد مقاومتی باید بیشتر کار کنند؟

– به طور کلی عرض میکنم که یکی از نعماتی که خیلی از کشورها حسرت آن را می خورند، وجود حضرت آقاست. نه اینکه ما بگوییم، حتی دشمنان ایشان هم نمی توانند از ایشان کوچکترین ایرادی بگیرند مگر به دروغ. در همه زمینه های سیاسی، مالی، اخلاقی و حتی در مورد برخورد با دشمنان، هیچ کلمه ای که بی ادبی در آن وجود داشته باشد دیده نمی شود. ایشان یک انسان بزرگوار و عالم به مسائل روز هستند و لذا به عنوان یک رهبر، ما باید خیلی بیش از این ها در مورد حرف های ایشان که برای حفظ اسلام و حفظ دین است فکر و کار کنیم. متاسفانه همه اینها تبدیل شده است به اینکه ما از حرف های آقا به عنوان یک ابزار استفاده کنیم. حتی در مورد اهل بیت هم همینطور است و بیشتر جنبه شعاری پیدا کرده است و هیچ اقدام و عملی ما در راستای آنها نمی بینیم. اگر عشق به اسلام و شهدا و این انقلاب داریم و اینها برای ما مهم است باید با تمام وجود شنوای صحبت های آقا باشیم و این صحبت ها را عملی کنیم.

ندای اصفهان: بسیار عالی، اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.

– خیلی از اداره ها و سازمان های ما هستند که به نوعی به نظام وابسته اند؛ اینها فقط این نباشد که عکس حضرت آقا به دیوار زده شود ولی در عمل کسی که وارد این اداره میشود ببینید که عملکرد این اداره با آن کار مغایرت دارد. به طور مثال یکی از جاهایی که باید برای شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل صورت بگیرد این است که جلو ریخت و پاش های اضافی گرفته شود و برای کارهایی که لازم است به اندازه کافی تحقیق و کارشناسی انجام بدهند و بدون برنامه کاری را در یک طرف شهر انجام ندهند و بعد ببینند که عملی نشد.

چقدر حضرت آقا تاکید می کنند که جوانها را به کار بگیرید؛ شخصی بازنشست شده باز هم یک سِمَت دیگر به ایشان داده اند و بعد که تحقیق می شود می بینیم که چهار پنج جای مختلف ایشان سمت داشته است و اسمش را هم میگذارند مدیریت از راه دور! و جوانانی  که باید سر کار باشند؛ بیکارند. کسانی که تحصیل کرده اند و تخصصی را به دست آورده اند، سالهای سال سابقه بسیج دارند یا در کارهای فرهنگی فعالیت کرده اند ولی این جوان بیکار است و متاسفانه کسانی هم هستند که سالیان سال است به یک سری جاهایی چسبیده اند!

در بعضی از ادارات دیده می شود که به صورت ارثی این سمت ها رد و بدل می شود. من مطمئنم که حضرت آقا از این موضوعات دلشان خون است و اینها را باید ریشه یابی و درمان کرد. همین چند وقت پیش بود که ما به منطقه ای از حاشیه رودخانه رفتیم و بسیاری از خودروهایی که می دیدیم؛ پلاکشان دولتی بود. اینها متعلق به همه مردم است ولی گاه متاسفانه سوء استفاده هایی انجام می شود. این مسائل را بدون تعارف چه دولت، چه شهرداری، چه سپاه، چه ارتش و… باید رعایت کنند. اگر کم کاری کنیم و امانتی را که با خون هزاران شهید به دست ما رسیده است خوب نگهداری نکنیم آن وقت روز قیامت در پیشگاه خدا و ائمه معصومین هیچ جوابی نخواهیم داشت.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. حمیدرضا گفت:

    به به حاجی اقا هویدا…. بارک الله سراغ خوب کسی رفتید.

  2. ناشناس گفت:

    به نظر شما مداح ها خراب کاری نکنند کافی نیست؟ مداح های میلیونی ضررشان بیشتر از سودشان است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715