سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳

آلن ایر: “برجام” هدف راهبردی آمریکا در قبال ایران را تامین کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما خیلی از این توافق راضی هستیم/ در چارچوب این توافق اقدامات شفاف سازی و راستی آزمایی اینقدر قوی و جامع است که در مورد تخلف ایران نگران نخواهیم بود.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از  «نسیم»، “آلن ایر” سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با بخش فارسی خبرگزاری ترند به سوالات این رسانه متعلق به جمهوری آذربایجان پیرامون برجام پاسخ داد. متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است:

سوال: آقای ایر، توافق هسته ای انجام شده آیا بهترین توافق بود؟ به عبارتی چه میزان از توافق یاد شده راضی هستید؟

جواب: ما خیلی از این توافق راضی هستیم. اگر اجرا شود اهداف راهبردی ما را که جلوگیری ایران از دستیابی به بمب هسته ای است، تامین می کند. معلوم است که علی الاصول شاید (می شد) بهتر هم می بود و همه آنچه را خواستیم حاصل نشد. اما مذاکرات عرصه بده و بستان ها است و همانگونه که رییس جمهوری ما (باراک اوباما) گفتند ما باید با واقعیات برخورد کنیم: خیال بافی در مورد اکثر الخیرین ما را بجایی نمی برد. با این توافق مسیرهای چهارگانه ایران بسوی تسلیحات هسته ای بسته شد و با اینکه این توافق دارای جامع ترین رژیم نظارت،‌ بازرسی و راستی آزمایی است،‌ اگر خدای ناکرده ایران از پایبندی به آن عدول کند مثل روز روشن خواهد بود و جامعه جهانی می تواند تدابیر مناسب بعمل بیاورد.

سوال: ظاهرا کنگره آمریکا مصمم است که به هر نحو ممکن این قرارداد را رد کند. ارزیابی دولت اوباما چیست و در صورت رد توافق چه خواهد شد؟

جواب:‌ موضوع عدم اشاعه هسته ای خیلی پیچیده و فنی است و این توافق و ضمایم آن هم متن ساده ای نیست. پس ممکن است بعضی از نمایندگانی که مخالف این توافق هستند، شناخت کافی از آن نداشته باشند و دولت سعی می کند سطح درک آنها را بالا ببرد تا بفهمند که این توافق همه اهداف ما را برآورد می کند. اما بعضی مخالفان اغراض سیاسی و جناحی داشته و می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. خوشبختانه ماه پشت ابر نمی ماند و بنظر می رسد آرای کافی داریم تا این توافق رد نشود.

سوال: مذاکرات پیرامون نحوه عملیاتی کردن این توافق چگونه پیش می رود؟ آیا امید هست که تا پایان سال جاری این توافق به اجرا گذاشته شود؟

جواب:‌ تا اندازه زیادی سرعت اجرا شدن این توافق بسته به طرف ایران است اما بی تردید با کارهایی که همه از طرف ها باید انجام شود عملیاتی کردن آن زمان می برد.

سوال: اخیرا گزارشهایی درباره «پاک کردن محوطه پارچین» در رسانه های غربی منتشر شد و ایران نیز گفت که این ساخت و سازها کاری معمول است. ایا دولت آمریکا نگرانی درباره این فعالیتها دارد؟

جواب:‌ کارهای خلاف با پاک کردن محوطه پنهان نمی شود و در چارچوب این توافق اقدامات شفاف سازی و راستی آزمایی اینقدر قوی و جامع است که ما در این مورد نگران نخواهیم بود.

سوال- آیا دولت آمریکا تمایل به گسترش مذاکرات در حوزه های دیگر مانند مسائل منطقه ای و همچنین روابط تجاری دو کشور دارد؟

جواب:‌ گروه ۵+۱ و ایران با این توافق نشان داد که رویکرد تعامل بجای تقابل برای حل کردن موضوعات سخت در عرصه بین المللی خیلی ارزش دارد. حالا باید منتظر ماند تا ببینیم آیا این طرز عمل برای سایر معضلات هم فایده دارد؟

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق