یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۱

بازتاب‌گسترده‌محرومیت‌حجاج‌ایرانی در رسانه‌های‌جهان

کارشکنی رژیم سعودی در اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی برای مناسک حج تمتع، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی و خارجی داشته است.

به گزارش ندای اصفهان ، اعلام منتفی‌شدن مراسم حج تمتع سال 95 برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران از سوی «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارشکنی رژیم سعودی در این زمینه بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه‌های منطقه و جهان داشته است.

سایت لبنانی «النشره» با اشاره به اظهارات «حسین جابری انصاری»، سخنگوی وزارت خارجه ایران آورده است: «جابری انصاری عربستان را به تیره‌کردن روابط بین دو کشور متهم و اعلام کرد که اگر ایرانیان مراسم حج امسال را به جا نیاورند، عربستان مسئول ایجاد سد راه خداست».

شبکه‌های المیادین و المنار لبنان نیز به نقل از رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کردند که در پی کارشکنی‌های رژیم سعودی، 64 هزار ایرانی از ادای مناسک حج امسال محروم می‌شوند.

خبرگزاری فرانسه نیز با اشاره به این که ایرانی‌ها در مناسک حج امسال شرکت نمی‌کنند، نوشت: «علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران محدودیت‌های دولت عربستان را دلیل عدم اعزام زائران ایرانی معرفی کرده است».

این رسانه فرانسوی نوشت: «سازمان حج و زیارت ایران عربستان را به ایجاد محدودیت و منع ایرانی‌ها از ادای فریضه حج اسمال متهم کرد».

خبرگزاری فرانسه همچنین در بخش دیگری از این خبر، به انعکاس اظهارات «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان اشاره و آورده است: «عادل الجبیر برخی خواسته‌‌های تهران در موسم حج را غیرقابل قبول دانست».

پایگاه خبری «رویترز» عربی نیز در تیتری با عنوان «ایرانیان امسال برای مناسک حج به عربستان نمی‌روند»، به تیره‌شدن روابط ایران و عربستان پس از وفات صد‌ها ایرانی در حادثه دلخراش منا در مراسم حج سال گذشته اشاره و آورده است: «عربستان پس از حمله به سفارت این کشور در ژانویه سال گذشته روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرد».

این پایگاه خبری نوشته است: «دولت ایران، عربستان را به عدم توانایی در تأمین سلامت و امنیت حجاج متهم کرده، این در حالی است که عربستان، ایران را به محرومیت شهروندان کشورش از سفر به حج متهم کرده است».

اما پایگاه خبری «العربی الجدید» با تیتری با عنوان «ایران مشارکت در مناسک حج امسال را لغو کرد»، به انتشار اظهارات علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت و نوشت: «وزیر فرهنگ ایران، دولت عربستان را مسئول عدم اعزام حجاج ایرانی معرفی کرد».

پایگاه خبری الجزیره نیز با خبری جانبدارانه در این زمینه به پوشش خبری نشست مطبوعاتی وزیر خارجه عربستان و «فیلیپ هاموند»، وزیر خارجه انگلیس پرداخت و گفت: «وزیر خارجه سعودی ایران را به محرومیت شهروندان کشورش از مناسک حج امسال متهم کرد».

الجزیره همچنین، به اظهارات علی جنتی اشاره و آورده است: «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرده که به دلیل شکست گفت‌وگوی ایران و عربستان در زمینه اعزام حجاج ایرانی، زائران بیت‌الله الحرام از کشور ایران امسال عازم سرزمین وحی نمی‌شوند».

پایگاه خبری «سی ان ان» عربی نیز با اشاره به این که وزارت خارجه ایران، عربستان را به تشدید تنش در روابط با تهران متهم کرده، به انعکاس اظهارات جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان پرداخت و گفت: «سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده که اگر حجاج ایرانی نتوانند مناسک حج تمتع را به جا آورند، مسئولیت سد در راه خدا بر عهده عربستان است».

تهران و ریاض یکدیگر را به شکست مذاکرات حج متهم می‌کنند

پایگاه اطلاع‌رسانی «روسیا الیوم» نیز در تیتری با عنوان این «تهران و ریاض یکدیگر را به شکست مذاکرات حج متهم می‌کنند»، به انعکاس اظهارات جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان پرداخته و آورده است: «سخنگوی وزارت خارجه ایران تأکید دارد که بنا بر آخرین گفت‌‌وگوها، سعودی‌ها حداقل وظایف خود برای تأمین امنیت و سلامت حجاج ایران را اجرا نمی‌کنند».

روسیا الیوم در بخش دیگری از این خبر به بیانیه وزارت حج و عمره عربستان اشاره کرده و نوشته است: «عربستان سعودی اعلام کرده که هیئت سازمان حج و زیارت ایران به دلیل امتناع از امضای تفاهم‌نامه در مقابل خداوند و ملت خود مسئول است».

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715