دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۸

نگاهی به فرهنگ مد و لباس در پایتخت فرهنگ و تمدن

فقدان رسانه‌ای برای ترویج الگوهای حجاب و عفاف مانعی برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی

این روزها پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی بیش از آنکه شبیه به یک شهر اسلامی باشد، بستری برای رونق و ترویج فرهنگ غربی است که در این بین مبهم بودن جایگاه رسانه‌های ترویجی، تولید داخلی و حمایت از طراحان موضوع اساسی است.

به گزارش ندای اصفهان ، به واقع نام نهادن پایتخت فرهنگ و تمدن برای اصفهان معیارهایی داشته است و این معیارها آنقدر عمیق بوده‌اند که در برهه‌ای این لقب را نسبت به جهان اسلام هم نامیده‌اند.

باگذر از خیابان‌ آتشگاه و عبور از کنار منارجنبان و رسیدن به چهارباغ و هشت بهشت و میدان نقش جهان و پل‌های تاریخی و این همه سند فرهنگی و تاریخی برای شهر بزرگ اصفهان با این قدمت تاریخی به این ادعا پی می‌بریم.

البته تنها آثار باستانی علت این نام‌گذاری نبوده است و ریشه پایتختی نصف جهان در حوزه فرهنگ را باید در آداب و رسوم گذشته و حال این شهر دنبال کرد.

در این بین برخی از رفتارها و آداب اصلا زیبنده نام این شهر نیست و از پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام انتظاری فراتر می‌رود؛ در همین حین است که چشم آدمی را نکاتی کوچک در مقابله با این همه نماد و اثر آزار می‌دهد و آن مواجه شدن با فرهنگ غربی است.

* برهنگی فرهنگ و فرهنگ برهنگی مد به چه قیمیت؟

%image_alt%

به راستی چگونه می‌شود مردمی که خود دایه‌دار فرهنگ هستند اینگونه با فرهنگ غربی عجین ‌می‌شوند؟ چگونه می‌شود که مردمانی با این همه اصالت دچار نوگرایی از نوع فرهنگ غربی ‌می‌شوند، البته که مردم نوگرایی و چیزهای نو را دوست دارند اما به چه قیمتی؟

مد این پدیده نام آشنا که حضرت علی (ع) آن را این چنین معرفی می‌کنند: «چون مردم می‌پسندند بقیه نیز اجرا می‌کنند» باید طبق قاعده و اصولی پیش رود و به صورت هدفمند از آن استفاده شود.

توسعه جوامع همیشه با مشکلات و معضلاتی همراه بوده است و یکی از مشکلات نصف جهان در مسیر توسعه، الگو گیری در مسائل فرهنگی از تمدن پوشالی غرب است.

ریشه این تفکر را باید در دولت‌ها و تفکراتی دنبال کنیم که راه پیشرفت و توسعه را  عینیت با غرب می‌بینند و بر این باور هستند که تنها راه رسیدن به پیشرفت و توسعه وابسته شدن حتی در کوچک‌ترین مسائل فرهنگی است.

* ملت برای رهایی از تفکرات طاغوتی انقلاب کرد

تفکری که ملت پیش از این در دولت طاغوتی شاه‌نشایی دیده بود و برای دوری از این تفکر انقلاب کرد؛ اما بازهم برخی افراد در دولت اسلامی همان تفکرات و صحبت‌های طاغوتی را بیان می‌کنند.

طبق تاکیدات مقام معظم رهبری یکی از قواعد رسیدن به تمدن اسلامی، سبک زندگی اسلامی است و در سبک زندگی اسلامی جایگاه فرهنگ جایگاهی مهم و اساسی است.

یکی از این مقوله‌های فرهنگ مسأله مد در جامعه است که این روزها در شهر زیبای خدا بیش از آنکه مد و پوشش اسلامی دیده شود، مد و مدل غربی خودنمایی می‌کند.

* چه زیبا زنان این شهر چادر به دندان می‌گیرند تا دشمن از سرشان نکشد

%image_alt%

چه زیباست اگر پسند مردم به سوی زنانی از جامعه که تعدادشان کم هم نیست هدایت شود که با چنگ و دندان چادر، این ارثیه حضرت فاطمه (س) را لای دندان می‌فشارند تا مبادا دشمن آن را از سر او بکشد.

صحبت از مد و گرایش مردم به نوگرایی و دور شدن از اصالت شد اما یکی از اصلی‌ترین این گرایشات را باید در نبود تولید داخلی یافت؛ تولید داخلی که ضعف‌هایی مثل عدم توانایی رقابت با اجناس خارجی را دارد.

جایی که تولیدکنندگان داخلی شهرستان اصفهان به گفته ابراهیم خطابخش رئیس اتحادیه صنف پوشاک اصفهان تنها تامین 30 درصد از نیاز بازار داخلی را برعهده دارد و این درحالی است که قبلا این میزان حدود 70 درصد بود.

البته باید دید تولید داخلی حمایت هم می‌شود و یا در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل کماکان مورد بی‌لطفی دستگاه‌های مربوطه قرار می‌گیرد.

* فاجعه اقتصادی پیش روست

کارگاه‌های تعطیل و نیمه تعطیل و یا فعالیت با کمتر از 50 درصد از ظرفیت نمی‌تواند نیاز تولید داخل را تامین کند و اگر از تولید کننده داخلی حمایت نشود، فاجعه اقتصادی پیش‌رو خواهد بود.

یکی از نکات مهم در تولیدات داخل، نبود طراح داخلی و متناسب با سلیقه و ذائقه ایرانی و در قالب اسلامی است؛ البته از معدود طراحان داخلی نیز که با دغدغه در این حوزه و به دور از مشکلات مالی فعالیت می‌کنند هم حمایت لازم به عمل نمی‌آید.

پیش از آنکه تولیدات داخلی بتوانند در بازار اصفهان جایی برای خود نمایی پیدا کنند، کالاهای دیگر کشورها با قیمت‌های مناسبت‌تر و کیفیتی معمولا نازل‌تر بازار را اشباع می‌کنند.

از این مرحله که بگذریم به این جایی می‌رسیم که نظارتی بر فروش این نوع اجناس نیست و این سوال به ذهن می‌رسد که این پوشاک در اصفهان تولید، عرضه و تقاضا می‌شوند از کجا می‌آیند.

در آخر باید گفت این تغییر سلیقه ریشه در عرضه نامناسب و همچنین نبود فرهنگ پوشش و حجاب، الگوهای نامناسب داخلی و خارجی دارد.

 شهری که نه سالن و نمایشگاه مد مناسب دارد و نه سایت و رسانه‌ای مخصوص ترویج فرهنگ حجاب و پوشش نمی‌تواند زمنیه‌ساز سبک زندگی اسلامی و تمدن اسلامی باشد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715