چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
مطالعه جدید نشان می دهد؛
 نتیجه شوم مصرف اسید فولیک   

مصرف بی رویه اسید فولیک و B۱۲ در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به بیماری اوتیسم در نوزاد را افزایش دهد.

به گزارش ندای اصفهان به  نقل از ایرنا، مصرف اسید فولیک و مکمل های ویتامین توصیه اغلب پزشکان به مادران باردار و یا زنانی است که می خواهند باردار شوند. هدف از تجویز این مکمل ها پیشگیری از ابتلای نوزادان به برخی نقص های مادرزادی است.
اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف بسیار زیاد اسید فولیک و ویتامین B12 در دوران بارداری با ابتلای کودک به اختلال اوتیسم ارتباط دارد.
نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد، در زنانی که هنگام زایمان مقدار زیادی اسید فولیک و ویتامین B12 مصرف کرده باشند، خطر ابتلای نوزاد به اختلال اوتیسم (ASD) افزایش می یابد؛ ASD گروهی از اختلالات تکاملی است که بر تعامل اجتماعی کودکان و مهارت های ارتباطاتی و نیز علایق و رفتار آنها تاثیر می گذارد.
دانیل فالین استاد دانشکده بهداشت جان هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور گفت: تحقیق جدید بدنبال دوز مناسب اسید فولیک و ویتامین B12 است.
در این مطالعه فالین و همکاران وی داده های تقریبا ۱۴۰۰ مادر و کودک را بررسی کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که ۱۰ درصد زنان دارای سطوح زیاد اسید فولیک (ویتامین B9) بودند و شش درصد آنها بیش از حد ویتامین B12 داشتند.
محققان متوجه شدند که خطر به دنیا اوردن نوزاد مبتلا به اوتیسم در مادرانی که در زمان زایمان سطوح بسیار زیادی اسیدفولیک در خونشان وجود داشت، دو برابر زنانی بود که میزان اسید فولیک در بدن آنها عادی بود.
محققان همچنین متوجه شدند، زنانی که سطوح بیش از حد ویتامین B12 داشتند سه برابر بیشتر مستعد تولد کودک مبتلا به اوتیسم بودند.
با این حال به رغم یافته های این مطالعه، فالین و تیم تحقیقاتی وی تصدیق کردند که مطالعه آنها تنها یک رابطه میان فولیک اسید و بیماری اوتیسم پیدا کرده است و نمی تواند ثابت کند که سطوح زیاد ویتامین B12 و اسید فولیک در خون مادر باعث افزایش خطر ابتلای کودک به بیمار اوتیسم می شود.
محققان همچنین تاکید کرد که نتایج این مطالعه زنان را به قطع مصرف مولتی ویتامین های خود تشویق نمی کند.
نتایج این مطالعه در نشست بین المللی برای تحقیقات اوتیسم در بالتیمور ارائه شد.

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز