شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۱

خبرهای اقتصادی استاندار اصفهان از مؤسسات مالی غیرمجاز تا بنگاه‌های ورشکسته/ مصلی ماه رمضان افتتاح می‌شود

نشست خبری استاندار اصفهان ظهر امروز با خبرهای اقتصادی استاندار اصفهان از مؤسسات مالی غیرمجاز تا بنگاه‌های ورشکسته آغاز شد و با یک خبر خوش برای مردم به پایان رسید.

به گزارش ندای اصفهان ، رسول زرگرپور ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به موضوع مؤسسات غیرمجاز پولی و مالی و پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج گفت: از اوایل سال گذشته با توجه به موضع بانک مرکزی در مورد مؤسسات بدون مجوز، مشکلاتی برای سپرده‌گذاران این مؤسسات پیش آمد و استانداری اصفهان نیز از همان ابتدا با کمک قوه قضاییه توانست مبالغ موجود در حساب‌ها را به کنترل خود درآورده و به پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران تا سقف 350 میلیون ریال بپردازد.

استاندار اصفهان در ادامه افزود: در این رابطه توانستیم مبالغ خرد را بازپرداخت کرده و بر اساس زمان‌بندی مشخص تا امروز حساب 54 هزار نفر از سپرده‌گذاران اصفهانی را با مبلغ 2 هزار و 900 میلیارد ریال تسویه کنیم و مقررشده به ‌زودی سقف بازپرداخت تا 500 میلیون ریال افزایش یابد.

وی در مورد آخرین وضعیت سپرده‌گذاران شرکت گیتی پسند نیز این‌چنین اظهار کرد: در سال گذشته 920 میلیارد ریال منابع بانکی برای این شرکت تأمین شد که بخشی از آن صرف سرمایه در گردش کارخانه و مابقی به تسویه‌حساب سپرده‌گذاران اختصاص یافت. برای امسال نیز، 400 میلیارد ریال دیگر تسهیلات پیش‌بینی‌شده که شرکت متعهد شده 250 میلیارد آن را به سپرده‌گذاران بازگرداند و مابقی را در عملیات تولید صرف کند.

زرگرپور اولویت برخورد با چنین پرونده‌هایی را حفظ اشتغال واحدها اعلام کرد و افزود: در حوزه اشتغال نیز در سال گذشته 21 هزار و 800 نفر کارگر اخراج شده به شمولیت بیمه بیکاری درآمدند و  هزار و 850 میلیارد ریال حق بیمه به آن‌ها پرداخت شد که رقم آن متغیر است.

کارگروه تسهیل موانع تولید دیگر موردی بود که استاندار به تشریح آن پرداخت و تصریح کرد: مسائل اقتصادی برای استان اصفهان مسائلی حیاتی است و در سفر رئیس‌جمهور به استان نیز سعی کردیم این موضوعات را به‌طور گسترده با وی در میان بگذاریم که جواب ایشان، لزوم بررسی تک‌تک بنگاه‌های مشکل‌دار در کارگروه‌های تخصصی بود و 3 ماه بعد با مصوبه دولت، موفق به تأسیس کارگروه تسهیل شدیم.

وی مسائل مالیاتی، تأمین اجتماعی، مطالبات دولتی و بدهی بانکی را مسائل مهم موردبررسی در این کارگروه اعلام کرد و افزود: با دو شرط به بررسی پرونده این بنگاه پرداختیم که شرط اول، وجود برنامه خروج از رکود در بنگاه و دوم، تعهد به حفظ اشتغال بود و در این مدت، 350 واحد تولیدی با تشکیل 900 پرونده موردبررسی قرار گرفتند و 771 پرونده آن به نتیجه رسیده است و اگر این اقدامات انجام نمی‌شد، دست‌کم 25 هزار اشتغال در استان از بین می‌رفت.

این مسئول دولتی خبر خوش امسال را افتتاح مصلای امام خمینی (ره) دانست و گفت: با موافقت امام‌جمعه اصفهان، نماز جمعه ماه مبارک رمضان امسال در شبستان اصلی مصلی اصفهان برگزار خواهد شد و تلاش داریم این برگزاری تداوم یابد زیرا برگزاری نماز جمعه در میدان امام خمینی (ره) با مشکلات متعددی مواجه است.

دیگر بخش صحبت‌های استاندار به 2.5 برابر شدن روزهای سالم هوا در اصفهان اختصاص داشت که وی در این رابطه گفت: سال 92 درمجموع 108 روز هوای پاک در شهر داشتیم که این شاخص برای سال 94 به 243 روز رسیده و در سال جدید نیز برای اولین بار، 6 روز هوای پاک داشتیم.

به گفته زرگرپور در طی هفته‌های اخیر افتتاح خط تولید اتوبوس فرودگاهی پیشرو دیزل اصفهان و خط تولید یخچال اسنوا صورت گرفته و فولاد مبارکه نیز در روز پنج‌شنبه برنامه افتتاح یک پروژه جدید دارد.

استاندار اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد فرآیند تشکیل بانک استانی نیز گفت: این کار اگر 10 سال قبل اقدام می‌شد، یک‌هفته‌ای به نتیجه می‌رسید اما در حال حاضر بانک مرکزی هیچ مجوز تأسیس بانکی صادر نمی‌کند و به همین منظور آخرین تصمیم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، ادغام چند موسسه مالی و اعتباری اصفهانی در قالب یک موسسه برای جذب منابع استان و صرف آن در همین استان بوده است.

وی در ادامه افزود: در سال 92، نسبت مصارف به منابع بانکی در استان 52 بود و هم‌اکنون به 86 درصد رسیده است و وجود 10درصد منابع بانکی کشور در اصفهان موجب جذابیت این استان برای بانک‌ها و مؤسسات مالی شده است.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715