دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
 جابری انصاری: عربستان در مسئله حج تعلل کند، حجاج ایرانی اعزام نخواهند شد   

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان ، نشست خبری این هفته (۲۰ اردیبهشت) “صادق حسین جابری انصاری” سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اصحاب رسانه برگزار شد.

*بررسی وضعیت اعزام حجاج ایرانی به مناسک حج

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی پیرامون تعلل عربستان برای اعزام حجاج ایرانی گفت: شورای عالی حج روز گذشته پیرامون همین مهم جلسه‌ای را برای بررسی آخرین وضعیت حج برگزار کرد.

وی افزود: متأسفانه کارشکنی عربستان برای تسهیل روند اجرای این امر مدت‌ها قبل ادامه داشته و دارد و اگر این روند تا روزهای آتی که آخرین روزهای امکان پیگیری این مسئله است ادامه پیدا کند عملا دولت عربستان سد عن‌سبیل‌الله کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن هشدار به دولت عربستان برای اتخاذ تصمیم صحیح در این مسئله بیان کرد: ما تا آخرین لحظات هم امیدواریم عربستان از سیاست و رویه اشتباه دست بردارد و به وظایف طبیعی خود به عنوان میزبان مناسک حج متعهد و ملتزم باشد اما اگر این امر با رویه‌ای که تا امروز داشته متأسفانه عملا امکان اعزام حجاج ایرانی نخواهد بود.

*تداوم همکاری های تهران_آنکارا در جهت حل مسائل منطقه

جابری انصاری در ادامه با اشاره به تحولات ترکیه و مسائل داخلی این کشور اظهار داشت: تحولات داخلی ترکیه طبیعتا مربوط به مسائل داخلی این کشور است و ما بنا نداریم در این زمینه اظهارنظر کنیم اما ایران براساس سیاست راهبردی کشور برتعاملات دوجانبه تأکید دارد و امیدواریم بر همین اساس زمینه‌های گسترش همکاری پیرامون حل مشکلات منطقه‌ای بیش از پیش فراهم شود.

*لزوم فهم مشترک میان کشورها برای مبارزه با تروریسم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این نشست خبری اعلام کرد سیاست استفاده ابزاری از تروریسم سیاست عقیمی است.

وی افزود: جریان‌های تروریستی در کل منطقه حضور دارند و مایلند اوضاع را برهم زنند و قطعا نقش آفرینی آنها به نفع هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌ها نخواهد بود.

جابری انصاری با اشاره به همکاری کشورها برای مبارزه با مسئله تروریسم اظهار داشت: همواره اعلام کردیم توقع ما از دوستان و همسایگانمان این است که این مسائل را با ابعاد راهبردی مدنظر قرار دهند و اجازه ندهند جریان‌های تروریستی در اجرای اهداف خود موفق شوند چرا که به ضرر منافع همه دولت‌هاست.

وی تأکید کرد: امیدوارم این فهم مشترک بین همه کشورهای منطقه برای برخورد با این پدیده فراهم شود.

*ارائه گزارش کمیته پیگیری اموال مصادره شده ایران در آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه از ارائه گزارش کمیته پیگیری اموال مصادره شده ایران در آمریکا به رئیس‌جمهور خبر داد.

جابری انصاری ادامه داد:این کمیته بررسی های خود را انجام داده و جلساتش برگزار شده است و این گزارش علاوه بر ارائه به رئیس‌جمهور در جلسه امروز شورای عالی امنیت ملی نیز ارائه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره ضمانت های اجرایی درباره برجام توضیح داد: ساز و کارهایی در داخل ایران برای نظارت بر روند اجرای برجام پیش بینی شده که در شورای عالی امنیت ملی جلسات متعددی در این زمینه برگزار می شود و زیر نظر رهبر معظم انقلاب است.

جابری انصاری گفت: نتایج بررسی های این جلسات از طریق شورای عالی امنیت ملی به محضر رهبر معظم انقلاب اعلام می شود. مهمترین وظیفه این هیات عالی جمع آوری نقض تعهدات برجام از سوی طرف مقابل و اعلام آن برای تصمیم گیری به مقامات عالی کشور است.
وی با اشاره به اینکه این هیات عالی در حال فعالیت است و جلسات منظمی دارد، ادامه داد: شورای عالی امنیت ملی، اطلاعات مربوط به این جلسات را اگر لازم باشد، اطلاع رسانی خواهند کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: همچنین در متن برجام هم ساز و کار دیگری پیش بینی شده و همان کمیسیون مشترکی است که تمام اعضای برجام و ایران عضو آن هستند. این کمیسیون وظیفه نظارت بر روند اجرای برجام را بر عهده دارد و با درخواست جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته تا بر روند اجرای برجام نظارت کند و تصمیم گیریهای خاص خود را داشته باشد.

جابری انصاری تصریح کرد: اما آنچه ضمانت تحقق منافع ملت ایران است، اراده ملت و دولت برایستادگی بر حقوق و پیگیری منافع خود است.
سخنگوی دستگاه دپیلماسی با یادآوری این نکته که در روابط بین الملل هیچ نهاد تضمین کننده قاطع وجود ندارد، گفت: برخلاف ساز و کارهای قاطع و قوانین داخلی کشورها همچون دادگاه ها که ضامن اجرای همه تعهدات در درون یک کشور است؛ همه ساز وکارهای موجود در روابط بین الملل نسبی است.

جابری انصاری تاکید کرد: اما آنچه منافع ملت ها را محقق می کند، ایستادگی ملت ها و دولت ها بر حقوق خود است، همانند آن اتفاقی که در تثبیت حقوق ملت ایران در برجام منجر شد.

وی ادامه داد: سیاست دولت ایران جزیره ای نیست. دولت سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران را پیگیری می کند. ما از نخبگان و رسانه ها و عرصه اجتماعی انتظار ایده، نقد سازنده، طرح مشکلات و در عین حال حمایت از سیاست های ملی برای پیگیری منافع ملت ایران را داریم.

*توضیح پیرامون خبر سفر مقتدی صدر به ایران

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که در مقطع فعلی هیچ گونه سفر رسمی از سوی مقتدی صدر به ایران انجام نشده گفت: هیچ دیدار رسمی بین مقتدی صدر و مقامات ایران نیز انجام نشده است.

*سفر نخست وزیر ژاپن به تهران

جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: سفر نخست وزیر ژاپن در دستور کار این کشور است و تاریخ آن به محض نهایی و قطعی شدن به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

وی اضافه کرد: همسر نخست وزیر ژاپن برای اجلاسی در تهران به سر می برد که در دفتر مطالعات در حال برگزاری است و سفر رسمی نخست وزیر ژاپن به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

*با جدیت  نتایج عملی برجام در زمینه های مختلف را دنبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره دیدار ظریف و وزیرامورخارجه آمریکا در خصوص تبادلات بانکی گفت: در مجموعه گفت و گوهایی که در حاشیه سفر ظریف به نیویورک انجام شد، دو دور گفت و گو با وزیر خارجه آمریکا انجام شد که بحث اصلی گفت وگوها، آخرین وضعیت اجرای برجام و به طور مشخص جنبه های مربوط به فعالیت های بانکی و مالی جمهوری اسلامی ایران بود.

جابری انصاری ادامه داد: به هر حال دستور کار اصلی این گفت و گوها مساله حل سیستم بانکی و اجرای برجام بود و ما با جدیت نتایج عملی برجام را در زمینه های مختلف دنبال می کنیم. برخی مسائل فنی بانکی در ارتباط با وصل سیستم بانکی به سیستم بانکی جهانی نیز در حال پیگیری است.

وی یادآور شد: فضای سیاسی و اعمال فشارها و اقداماتی که کشورهای غربی و آمریکا انجام می شود، در دستور کار وزارت خارجه است و در تلاش هستیم که هر چه سریع تر مشکلات برطرف و امکان استفاده بهینه جمهوری اسلامی ایران از نتایج عملی برجام هر چه بیشتر فراهم شود.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران خاطرنشان کرد: این مسیری است که زمانبر است اما قطعا مسیر پیش روی ما خواهد بود و ملت ایران با اراده ای که در این مسیر داشته و دولت ایران به نمایندگی از ملت، منافع کشور را دنبال خواهند کرد.

*توضیح پیرامون بحران سوریه

جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین مذاکرات ایران و روسیه در خصوص مواضع آتش بس در سوریه گفت: به طور طبیعی رایزنی های مستمری بین ایران و روسیه در خصوص مسائل روابط دو جانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی در حال جریان است.

وی افزود: در آخرین گفت و گوهایی که بین مقامات ایران و وزارت خارجه روسیه انجام شد، تحولات صحنه سوریه عمومی مورد بررسی قرار گرفت و براساس نشست های وین در سوریه اعلام آتش بس شده است و ساز و کاری پیش بینی شده بود که آتش بس مراعات شود و مورد نظارت قرار گیرد.

این مقام وزارت امور خارجه ادامه داد: از ابتدا هم اشاره کردیم، یکی از مشکلات اساسی طرح های صلح و آشتی در سوریه این است که در یک طرف بحران سوریه یعنی دولت سوریه آدرس مشخصی دارد و متعهد به تعهدات خود می باید باشد و قابل رسیدگی است اما طرف مقابل به دلیل این که آدرس مشخصی ندارد عملا چه تضمینی وجود دارد برای این که توافقاتی را که صورت گرفته، مراعات کند؟

جابری انصاری عنوان کرد: تحولاتی که از اعلام آتش بس تا امروز اتفاق افتاده و پیش بینی ما نیز بود؛ این را تایید کرد که التزامی از سوی جریان ها و گروه های مسلحی که علیه دولت سوریه اقدام می کنند، وجود ندارد و این یکی از مشکلات اساسی در روند صلح و پیگیری هایی است که توافق صورت گرفته با آن مواجه است.

*عزم جدی برای از بین بردن تروریست‌ ها

جابر انصاری در پاسخ به سوالی در این باره که باتوجه به شهید شدن تعدادی از نیروهای ایران در خان طومان سوریه توسط سلاح‌های ترکیه‌ای که در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته بود، آیا تغییری در روابط ایران و ترکیه صورت خواهد گرفت؟ گفت: ارزیابی کلی‌ ما درباره روابط ایران و ترکیه قبلا هم اعلام کردم و هیچ تغییری در آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: حادثه اتفاق افتاده در خان طومان یک صحنه از نبردهای جاری در بحران سوریه است. جنگ قواعد حاکم بر خود را دارد و برخی از مستشاران ایرانی که در صحنه نبرد و نزدیک آن حضور داشتند در این حوادث به شهادت رسیدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: تا هنگامی که سازوکارهای لازم و قوی برای پشتیبانی از توافق‌های مربوط به آشتی ملی صورت نگیرد و در زمینه آتش‌بس که به‌عنوان مقدمه آشتی ملی و گفت‌وگوهای سوری است، فراهم نشود، امکان حرکت جدی به سمت آشتی در سوریه فراهم نخواهد شد.

جابری انصاری اظهار داشت: از همه دولت‌های منطقه و جهان خواستیم و تکرار می‌کنیم استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی به ضد خودشان تبدیل می‌شود. ادامه کمک به تروریست‌ها علیه همه دولت‌ها و ملت‌های منطقه است و برای از بین بردن تروریست یک عزم جدی می طلبد.

*موضع روشن ایران درباره ملزومات موشکی

جابری انصاری در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی رسانه ها مدعی شده اند که آمریکا پیشنهاد داده که دسترسی ایران به دلار در مقابل آغاز مذاکرات موشکی را فراهم می کند، آیا صحت دارد یاخیر؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسئله دفاعی و موشکی موضعی روشن دارد و در تمام دوران مذاکرات هسته ای هم تاکید طرف مقابل برای شمول گفت و گوها به مسئله موشکی و منظومه دفاعی کشور بود که از سوی ایران پذیرفته نشد.

وی ادامه داد: این سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است و تکرار مواضع یا سیاست های طرف مقابل هیچ تغییری در سیاست ثابت و اصولی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص ایجاد نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: منظومه دفاعی و موشکی کشور تابع نیازهای طبیعی امنیتی جمهوری اسلامی است و در این خصوص مسئله خارج از چارچوب گفت و گو و توافق با هر بازیگر و دولت دیگری در سطح جهان خواهد بود.

جابری انصاری اظهار داشت: این منظومه، منظومه ای کاملا دفاعی است و ملت ایران در بیش از دو سده اخیر ثابت کرده که سیاست های دفاعی دارد و علیه هیچ دولتی اقدام تهاجمی انجام نداده است. برعکس دائما در تهاجم کشورهای دیگر قرار داشته است.

وی گفت: بنابراین بر اساس تجربیات تلخ گذشته و به خصوص در دوران جنگ تحمیلی؛ نیازها و راهنمای سیاست های کشور دفاعی خواهد بود و هیچگونه تغییری در این سیاست ثابت و اصولی نخواهد افتاد.

* بازگشت اشیای عتیقه به ایران

در ادامه این نشست خبری درباره بازگشت اشیاء عتیقه به کشور سوال و مطرح شد که این موضوع از چه کانالی بوده و آیا پیگیری برای سایر اموال بلوکه ایران در آمریکا هم انجام می‌شود؟

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در خبر منتشره نیز اعلام شد که در پی رایزنی‌های ایران و آمریکا از مدت‌ها قبل این بخش از اشیاء تاریخی که به سرقت رفته بود، توسط دولت آمریکا در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفت و دیروز طی مراسمی رسمی این اشیاء تاریخی به رییس موزه ملی ارائه شد.

* استفاده از همه روش‌های قانونی موثر برای احقاق حقوق ملت ایران

وی ادامه داد: در مورد اقدامات آمریکا علیه ایران، موضع ما ثابت است و دستور کار ثابت ما پیگیری احقاق حقوق مردم ایران است. ما دولت آمریکا را مسئول می‌دانیم و این دولت دیر یا زود باید به وظایف بین‌المللی خود در مورد روابط با کشورهای دیگر و مصونیت دولت‌ها و اموال حاکمیتی آنها عمل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما از تمام روش‌های قانونی موثر در جهت تحقق منافع ملت ایران استفاده خواهیم کرد.

*فلسطین محوری ترین مسئله جهان اسلام

خبرنگار دیگری پرسید؛ رژیم صهیونیستی نوار غزه را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داده. مقامات این رژیم می‌گویند این اتفاقات جنگ نیست و یک درگیری کنترل شده است اما محافل رسانه‌ای رژیم صهیونیستی از آن به عنوان جنگ قلمداد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وضعیت فلسطین به شکل عمومی و وضعیت غزه به طور خاص از نمونه و آزمایشگاه‌های عملی شعارهایی است که در سطح بین‌المللی، حقوق بشر، ‌استقلال، حاکمیت ملی دولت‌ها، حقوق ملت‌ها در تعیین سرنوشت و کنوانسیون‌های ناظر بر شرایط جنگی، اشغال و ارزش‌های عمومی بشر مطرح می‌شود که در فلسطین در چند دهه گذشته به سخره گرفته و ساعت به ساعت نقض شده است.

جابری انصاری با بیان این که غزه سال‌هاست در یک محاصره ضد انسانی گرفتار است، گفت: متاسفانه دولت‌های منطقه و اسلامی به دلیل درگیری‌ها و اشتغالات مصنوعی کمترین توجهی به حقوق مردم فلسطین ندارند و این لکه ننگی بر جبین انسان معاصر و سیاست بین‌المللی است.

وی ادامه داد: اقدامات رژیم صهیونیستی در بمباران، حملات و ظلم به ملت مظلوم فلسطین دائما در حال تکرار است و متاسفانه هیچگونه اقدامی از سوی مجامع بین‌المللی و همچنین کشورهای منطقه انجام نمی‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: تا زمانی که این وضعیت در فلسطین وجود دارد،‌ منطقه و فلسطین در معرض وقوع جنگ‌های جدید است. امیدواریم وجدان انسانی و مسئولیت‌شناسی مسئولان و رهبران کشورهای اسلامی برای حل موضوع فلسطین به حرکت درآید و همچنین برای رفع مسایل منطقه و حرکت در جهت اتحاد و مقابله با رژیم صهیونیستی و جریان‌های تروریستی که امنیت کل منطقه و جهان را به خطر انداخته‌اند، باشد.

جابری انصاری گفت: من شرمنده روی کودکان فلسطینی و ملت مظلوم فلسطین هستم و امیدوارم این حس مسئولیت نسبت به مشکلات موجود در منطقه فراهم شود چرا که مساله فلسطین محوری‌ترین مساله جهان اسلام است.

* همکاری دولت و وزارت امور خارجه با مجلس مستمر است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ظریف در نشست نمایندگان منتخب مجلس دهم گفته که آماده همکاری با نمایندگان هستیم. آیا کمیته خاصی در این زمینه تشکیل می‌شود؟ گفت: سازوکارهای قانونی در این زمینه و همچنین در قانون اساسی در ارتباط با قوای سه گانه وجود دارد و نیازی به هیچ راه و سازوکار جدیدی نیست.

جابری انصاری با تاکید بر این که همکاری وزارت خارجه و دولت با مجلس مستمر است که در مقاطع مختلف ادامه داشته، افزود: امیدوارم این همکاری و تعامل با مجلس شورای اسلامی در دوره جدید؛ در خدمت منافع ایران به طور جدی‌تری دنبال شود.

وی با تاکید بر این که وزارت خارجه و دولت در این زمینه آماده همکاری با مجلس است، گفت: نشست اخیر نمایندگان منتخب با رییس‌جمهور، حضور وزیر خارجه و سایر اعضای دولت و مسئولان، سایر وزرا و مسئولان، نمادی از آمادگی کامل برای حرکت در مسیر همکاری حداکثری در جهت منافع ملت ایران است.

* بررسی حضور در نشست گروه تماس سوریه

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص حضور ظریف در نشست بین‌المللی گروه تماس سوریه نیز گفت: رایزنی‌ها در جریان است و این موضوع به ایران هم منتقل شده که در حال بررسی است. ما عضو فعال تماس سوریه بودیم و با تاکید بر حل بحران سوریه مشارکت و راهکارهایی را ارائه کردیم و به همین مسیر ادامه خواهیم داد.

جابری انصاری موفقیت ایده‌های مطرح و مصوبات نشست‌های بین‌المللی در ارتباط با سوریه را منوط به آتش‌بس، دولت وحدت ملی و ‌گفت‌وگوهای سوری – سوری دانست.

*ایران طرفدار حل سیاسی بحران یمن است

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین تحولات یمن و ورود نیروهای آمریکایی به این کشور گفت: مداخله نیروهای خارجی فقط به پیچیده تر شدن بحران های جاری در منطقه منجر می شود و این موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در این خصوص است.

جابری انصاری ادامه داد: بحران های جاری را باید از راه گفت و گوهای بین طرف های درگیر و در مسیر راه حل سیاسی حل شود و مسئولیت دولت های منطقه این است که به این توافق کمک کنند و تسهیل کننده طرف های درگیر برای حل مشکلات باشند.
وی یادآور شد: در ارتباط موضوع مشخص یمن ما از ابتدا طرفدار حل سیاسی بحران بر اساس گفت و گوهای سیاسی بودیم و امیدواریم زمینه های توافق یمن فراهم شود و کشورهایی که با مداخله گسترده خودشان وضعیت یمن را به این نقطه رسانده و باعث کشتارو تخریب این کشور شده اند، به سیاست های خودشان پایان دهند و با گفت و گوهای یمنی – یمنی امکان موفقیت گفت و گوهای آشتی را فراهم آورند.

*سیاست ایران حمایت از منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره گسترش سلاح های هسته ای در کشورهای همسایه گفت: مواضع ایران در ارتباط با گسترش سلاح های کشتار جمعی در منطقه و جهان شفاف است.

جابری انصاری افزود: از سال ها قبل ایران پیشتاز طرح موضوع منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی بوده و در تمامی نشست های بین المللی این موضوع را بعنوان سیاست ثابت خود پیگیری کرده و در همین مسیر این سیاست ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ضرر سلاح های هسته ای برای کشورها بیش از منفعت آن است، ادامه داد: سیاست ایران در ارتباط با خود ایران و موضع ایران در قبال سلاح کشتار جمعی، تدوین شده است و موضع ایران در سطح منطقه ای موضعی ثابت و حمایت از منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در این زمینه رژیم صهیونیستی رژیمی است که سلاح های کشتار جمعی و سلاح های هسته ای دارد و در این حوزه هم تمامی مقررات بین المللی را صراحتا نقض کرده است. این موضوع باید در دستور کار نشست های بین المللی و منطقه ای و سیاست های کشورها قرار گیرد.

*تشویق طرف های عراقی به حل و فصل اختلافات

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سوال دیگری درباره جدایی کردستان عراق و تجزیه عراق هم گفت: از دید جمهوری اسلامی ایران، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی عراق ضامن منافع آحاد مردم این کشور و همه کشورهای منطقه و جهان است.

جابری انصاری ادامه داد: ما معتقدیم که خطر اصلی که عراق و ملت عراق را تهدید می کند، خطر تروریست و افراط گرایی است. امیدواریم نخبگان و جریان های سیاسی عراق با درک این شرایط خطیر و توجه به مسئله و خطر اصلی که عراق را تهدید می کند به گفت و گوهای ملی در بین جریان های مختلف برای استقلال این کشور کمک کنند.

وی یادآور شد: ایران طرف های عراقی را به مواضع و رویکردهای قانونی و گفت و گوهای ملی برای حل و فصل اختلافات داخلی تشویق می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایران معتقد است که رویکردهای گروه های حزبی، قومی و یا مذهبی، حلال مشکلات عراق نیست و نمی تواند در خدمت ثبات و امنیت این کشور قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز