پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
خاطرات یک سیاح جوان؛
 گلایه از استاندار و شهردار اصفهان: نخبه کشی و سودای پایتخت نشینی در شهر غوغا می کند   

یأس، ناامیدی و افسردگی در افکار اجتماعی و اقتصادی مردم موج می زند... شما مدیر مجموعه ای هستید که افراد زیردستتان که خودم شخصا تا حد مدیرکل در استانداری صحبت کرده ام، نظرشان نسبت به اصفهان تنها در حد یک «جوی آب» است در مقابل تهرانی که علی قول همان مدیرکل به مثابه «اقیانوس» است

توضیح ندای اصفهان: متن زیر به قلم آقای «محمد مهدی قاسمی» یکی از جوانان تحصیلکرده و فعالان فرهنگی اجتماعی شهر اصفهان نگارش یافته است و ندای اصفهان مطابق آنچه وظیفه ذاتی خود در انعکاس نقد و نظرات شهروندان اصفهانی می داند به انتشار آن می پردازد. بدیهی است مطالب پیش رو دیدگاه نویسنده بوده و حق پاسخگویی برای استانداری و شهرداری اصفهان محفوظ است.

***

… خاطرات حاج سیاح جهانگرد ایرانی در حدود دو قرن پیش را مطالعه می کردم. در این کتاب که به اکثر مسئولان خواندش را توصیه می کنم علت عقب افتادگی جامعه آن زمان را به صورت آنچه که در سیاحت های خود از هند و چین و اروپا دیده بود بیان کرده است. هم اکنون شاید نزدیک به دویست سال از زمان حاج سیاح می گذرد و امروز ما در سال ۱۳۹۵ شمسی زیست می کنیم با کشوری نه به آن حد بزرگ از لحاظ مرزها و نه به آن حد فقیر از لحاظ منابع ولی جامعه ای به غایت مصرف گرا و اصراف کار که اگر بخواهیم با برخی از روایات و آیات تطابق دهیم بایستی از برادری شیطان سخن گفت! ولی بحث را بدون هیچ گونه کنایه ای پی می گیریم.

اصفهان در سراسر تاریخ ایران واقع در مرکزیت این کشور بوده و هست. جمیع جهانگردان چه داخلی و چه خارجی چه به دلخواه و چه به ناچار مدتی را در این شهر اقامت گزیده اند؛ ولی چه می شود که اصفهان امروز این گونه شده که منابع انسانی این شهر به غایت فرّار و سودای پایتخت نشینی در سر آنها بیداد می کند. نمونه بارز آن را در دولت تدبیر و امید از جناب آقای بانک، علی طیب نیا و اگر کمی فراتر از بحث دولت پیش رویم نمونه های کاملا واضحی در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی با لهجه شیرین اصفهانی مشاهده می کنیم.

شک نیست که عرصه مدیریت عرصه توانایی و قابلیت است و حتما این افراد دارای پتانسیل های بی شماری بوده اند ولی این افراد و امثالشان زمانی که در شهر و زادگاه خود بوده اند چه کردند؟ اصفهان امروز با ظاهری زیبا نه از لحاظ شهرسازی و معماری نوین بلکه از لحاظ معماری قدیم شناخته شده است. حال من به جای حاج سیاح برای استاندار و شهردار سخن می گویم:

جناب آقای زرگرپور، استاندار محترم! شما که داعیه ی مدیریت موفق و سبقه آن را در وزارت نیرو و شرکتهای تابعه آن خصوصا در بحث آب دارید و هم اکنون به عنوان استاندار اصفهان امضاء تان و احکامتان قاطع است، در پیش وجدان خود چگونه امر ولی مان در بحث اقتصاد مقاومتی را ارزیابی می کنید؟ مدتی پیش شما را در تلویزیون مشاهده می کردم که با نماینده ولی فقیه در اصفهان در جلسه ای از مطالبات ایشان ابرویتان پر آژنگ شده بود، من نه آدمی هستم سیاسی و نه طرفدار جریان خاصی ولی وقتی سخنان امام جمعه اصفهان را در مقابل شما شنیدم بی هیچ زمینه ای حق را به ایشان دادم و نه به شما؛ چرا؟ شما آن روز در آن جلسه از آمار خیره کننده “به قول خودتان” کارخانه هایی که فعال شده اند سخن می گفتید، ولی آقای زرگرپور اگر کارخانه ها فعال هستند به قول شما پس چرا اینقدر جوان بی کار در استانی که شما استاندار آن هستید موج می زند؟

استاندار اصفهان

جناب آقای استاندار حقیقتی را بر ملا می کنم که شاید برایتان تلخ باشد ولی واقعیت محض است و خود با گوش هایم از کارکنان مجموعه تان در خیابان گلدسته اصفهان شنیدم. نظر ایشان در خصوص شما این است: «فرد مسن و مدیر سالخورده که توانایی کار مداوم و خسته کننده ای چون استانداری را ندارد». آقای استاندار هم اکنون شما در شهری مسئول هستید که از صد درصد کارخانه های شهرک های صنعتی بالغ بر سی درصد آن تعطیل و بالغ بر سی درصد آن با یک شیفت کار می کنند. ناگفته نماند که استان برخوردار اصفهان یک استان صنعتی محسوب می شود. فقط بابت یادآوری عرض می کنم که شما استاندار نظام اسلامی هستید که عدالت و حق در سرلوحه امور آن است. این چه عدالتی است که مالیات گزاف فقط از کسبه خُرد اخذ می شود و سال به سال این مالیات افزایش چند درصدی دارد در حالی که کسبه خرد فروششان پایین تر آمده است. جناب آقای استاندار اقتصاد مقاومتی فقط در تولید خلاصه نمی شود، محض یادآوری عرض می کنم جنبه مهم اقتصاد مقاومتی در ایجاد روش های نوین تولید است.

انرژی های نوین/ فرهنگ مصرف

آقای استاندار اگر واقع گرایانه به اجتماع استان تان نظر بیاندازید یأس، ناامیدی و افسردگی در افکار اجتماعی و اقتصادی مردم موج می زند. آقای استاندار باز هم از باب یادآوری خدمتتان عرض می کنم شما مدیر مجموعه ای هستید که افراد زیردستتان که خودم شخصا تا حد مدیرکل در استانداری صحبت کرده ام، نظرشان نسبت به اصفهان تنها در حد یک «جوی آب» است در مقابل تهرانی که علی قول همان مدیرکل به مثابه «اقیانوس» است. کمی دقیق تر بنگریم مولا علی (ع) جمله ای دارند پر معنا و پر مفهوم که: «الناس علی دین ملوکهم». و امروز شما ملوک این مردم هستید من فقط من باب سوال عرض می کنم آیا دیدگاه مدیرکل شما ارتباطی با دیدگاه شما دارد؟ آیا دیدگاه کارمند شما در خصوص مدیر سالخورده و توان اجرایی آن با واقعیت مدیریتی شما ارتباط دارد؟ جناب آقای استاندار اگر صحبت ها تلخ و گزنده است فقط به خاطر اصلاح امور است و نه بیشتر. باعث تاسف است که اصفهان در سال گذشته حدود یک میلیارد و پانصد کیلو وات برق مصرف کرده است، کمی به دنیا بنگرید و ببینید که در دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته که دولتی که شما استاندار آن هستید برای تعامل با این دنیا سر از پا نمی شناسد چگونه مصرف انرژی را در مردم شان فرهنگ سازی می کنند و جالب اینکه در همان دنیای پیشرفته فرمانداران و مسئولین ایالتی وظیفه فرهنگ سازی را بر عهده دارند.

آقای استاندار شما سابقه مدیریت در ارکان وزارت نیرو را سالها بر عهده داشته اید و می دانید که امروزه در دنیا بیش از آنکه بودجه صرف انرژی های فسیلی و فنا پذیر شود همه به دنبال راههای تولید انرژی از منابع تجدید شونده هستند و از ابر و باد و مه و خورشید و فلک انرژی تولید می کنند. شما در استان تان در طول مدیریت در این خصوص چه کرده اید؟ قبلا تشکر می کنم از سعه صدرتان و مدیریت آرامتان اگر کمی به افکار جوان و نه لزوما سیاسی – مطابق با میل دولت یا ضد آن – گوش فرا دهید خواهید دید که جوانان تحصیلکرده دنیادیده راههای کوتاه و کم هزینه ای برای تولید انرژی پاک و کمتر کردن هزینه مدیریت استان به شما ارائه خواهند داد.

زیباسازی شهرداری اصفهان

جناب آقای جمالی نژاد شهردار محترم اصفهان من شخصا در سلیم النفس بودن تان و مردمی بودن تان شک ندارم ولی اگر به وظایف شهرداری در دیگر کشورها بنگریم می بینید که کارمندان ستادی آنجا شاید در حدود بیست و پنج درصد کارمندان ستادی شهرداری اصفهان هستند و بیشتر شهرداری وظیفه مدیریت رفاه شهروندان را بر عهده دارد. یکی از زمینه های رفاه آنگونه که من در سیاحت های خود دیده ام زیبایی آفرینی در سطح شهر است. زیبایی هم در ظاهر و هم در باطن مدیری که مسئول زیبایی شهر است علی القاعده نمی تواند یک «شاعر» باشد بلکه بیشتر تناسب زیبایی شهر با یک «فکر هنری» و «ذوق نگارگری» همراه است. اشتباه نکنید شاید یک مدیر شاعر به درد بحث فرهنگی و فرهنگ سازی بخورد ولی به درد زیبایی آفرینی در سطح شهر نمی خورد.

در خیابان ها قدم بگذارید در دیواری طرح یک ماهی کشیده شده است، برخی اتوبان ها در درختانشان با رنگ های بسیار ساده نورپردازی شده است، در یک خیابان دیگر طرح نامفهومی از خورشید و آسمان کشیده شده است و … . به نظر یک هنرمند و یا حداقل کسی که با فلسفه هنر آشنا است این طرح ها زیبایی در بر ندارند بلکه فقط طرحی کشیده شده است و هزینه ای صرف شده است. ای کاش هم اکنون که شما در حال تسریع در عملیات مترو اصفهان هستید کمی هم به بحث زیبایی ایستگاهها می رسیدید و ای کاش از جوانانی که حداقل ایستگاه های مترو مسکو را دیده اند و با طراحان آن در ارتباط بوده اند استفاده می کردید.

آقای شهردار ای کاش می دیدیم شما هم وقتی به ساختمان شهرداری در مرکز شهر یا به ساختمان شورای شهر در خیابان بزرگمهر می روید به جای سوار شدن بر اتومبیل مشکی ساخت کشور فرانسه یا با دوچرخه یا با اتوبوس یا با وسایل نقلیه عمومی نقل مکان می کردید کاری که شهرداران در آلمان موظف به آن هستند و فقط یک روز و چند ساعت به طور سمبلیک به آن نمی پردازند.

شهردار اصفهان

آقای شهردار سوالی دارم؛ چه فکر و ایده ای برای حفظ محیط زیست و کمتر کردن مخاطرات آن دارید؟ آیا واقعا در فکرتان طرحی برای پلاستیک وجود دارد؟ آقای شهردار چرا از جوانانی که مجریان طرح همراه با ایده های خلاق برای بحث انرژی و محیط زیست و… هستند استفاده نمی کنید؟ شما در طبقه دوم ساختمانی اتاق دارید که رسیدن به شما مستلزم گذر کردن از جناب آقای باباصفری است و رسیدن به جناب آقای باباصفری مستلزم گذر کردن از حداقل دو نفر دیگر است؛ آیا واقعا رسیدن به یک شهردار در نظام اسلامی و شهری که داعیه پایتختی فرهنگ و تمدن جهان اسلام است باید اینگونه باشد؟! جناب آقای شهردار برای فرهنگ سازی لزوما نیازی به اتوبوس نوشته و نصب تابلوها در چهارراه ها و ایستگاه های اتوبوس نیست بلکه فرهنگ بحثی عمیق تر و ظریف تر است.

فرهنگ ترافیک شهر/ همایش های نمایشی

آقای جمالی نژاد هم اکنون سلامت فرهنگی شهروندان شهرتان در حدی است که به شهرداری به مصابه هفت خان رستم می نگرند و بماند از بلایایی که بر سر تابلوهای راهنمایی و رانندگی و سازه های مترو در سطح شهر در می آورند. جناب آقای جمالی نژاد از باب نمونه خدمتتان عرض می کنم شما جوانی را بر مسند کمیته فرهنگ ترافیک گمارده اید (و از اینکه از جوانی استفاده کرده اید بسیار می بالم)، مکان این کمیته فرهنگ سازی در ابتدای خیابان هاتف پشت حسینه علوی ها است، اگر شما در هفت روز هفت جلسه داشته باشید ایشان هشت جلسه دارند و اگر بتوان با شما به نحوی مرتبط شد با ایشان اصلا نمی توان ارتباط برقرار کرد. جالب است نتیجه فرهنگ ترافیک شهر به شرح ذیل است:

۱- توقف نکردن اتومبیل ها برای عابر پیاده در حال گذر از روی خط عابر پیاده در سطح شهر و همین که تا کنون به قتلی نیانجامیده است جای شکر دارد ۲- کیفیت فرهنگ ترافیک در شهر اصفهان را کافی است از توریست های مختلف جویا شوید و آنگاه به عمق فاجعه پی خواهید برد هرچند که میدانم از عمق آن باخبر هستید ۳- همچنان بحث موتور گیری به خاطر نداشتن کلاه ایمنی هر از چندی در اصفهان رواج دارد ۴- همچنان آمار مرگ و میر و قطع عضو در راکبین موتور بالا است و…

چندی پیش شب عید مبعث در مجموعه باغ غدیر همایشی برپا بود که در تابلوی اعلانات این همایش شعاری با این مضمون به صورت هشتگ خودنمایی می کرد «من با خودرو به جشن نمی آیم» مسلما جناب آقای مسئول کمیته فرهنگ ترافیک یکی از مسئولین این جشن بوده است. کافی بود شب عید مبعث تعداد خودروها در اطراف باغ غدیر و کیفیت ترافیک خیابان علامه امینی را مشاهده می کردید تا از اثرگذاری کمیته فرهنگ ترافیک با خبر شوید.

***

جناب آقای شهردار شما شخصی را به عنوان معاون فرهنگی تفریحی شهر اصفهان منصوب کرده اید که تاکنون منشاء خدمات کم سابقه ای در اصفهان بوده است ولی می خواهم کمی عمیق تر به موضوع فرهنگ شهری بپردازم (مثل اینکه بحث فرهنگ در این معاونت با بحث تبلیغ کمی جابه جا شده است)؛ اگر شما با دیدی خارج از گود به بحث فرهنگ شهروندی در کوچه و خیابان اصفهان بنگرید یکی از کمبودها که شاید تاکنون هیچ کاری در خصوص آن انجام نشده است بحث فرهنگ شادی و نشاط در روان و افکار مردم است. لازم به ذکر است شادی و نشاط با برگزاری جشن و گردهمایی متصور نمی گردد، ای کاش کمی در بعد روانی از حضور روانشناسان و روانکاوان در بین همان مردمی که در جشن هفته اصفهان حوالی پل خواجو حضور پیدا کرده بودند استفاده می شد تا از نتایج فکری و روانی فاجعه بار همان مردم در همان جشن برایتان پرده برداری می شد!

نکو-داشت-اصفهان

لطفا نفرمایید اینها اولویت های شهرداری نیست زیرا شما شهردار و مسئول تک به تک شهروندان در بحث امنیت روانی و فکری و اجتماعی هستید. از بحث فرهنگی که نمی توان به این راحتی گذشت چراکه دغدغه اصلی رهبر معظم انقلاب نیز همین است. وقتی در سطح شهر قدم می گذایم بیش از بحث فرهنگ سازی نگاه انسان به بحث شعارزدگی خیره می شود. جناب آقای شهردار، معاون مربوطه در یکی از رسانه ها ایراد کرده بودند که بنده را مورد نقد قرار دهید(+) نقد و انتقاد بسیار خوب است و شنیدن آنها هم نیکو است ولی نقدی که در عرصه عمل به هیچ راهی نرسد به چه کار آید؟!

***

امید است درد دلهای یک سیاح جوان را از آنچه در دنیا دیده و کمبودهایی که در شهر و کشور خود می بیند فقط به عنوان تذکر و یادآوری قلمداد کنید و اگر عبارات گزنده ای استفاده شده است بر خود نگیرید و بر عمق مطلب استوار گردید.

با تشکر فراوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  بسیار عالی
  یکی از ایرادات اساسی که اتفاقا در زمان همین […]، در شهرداری شکل گرفت
  خرید قلم خبرنگاران به قیمت بسیار ارزان از طرف شهرداری بود
  انشاالله سایت ندای اصفهان و این منتقد عزیز قلم ارزشمند خود را به راحتی به شهرداری نفروشند
  0  0
 2. دهاتی گفت:

  احسنت به شهامت و پیشنهادهای سازنده شما ای کاش گوش شنوایی بود
  0  0
 3. ناشناس گفت:

  اشتغال زایی که بشه ، خودبه خود این مشکلات هم برطرف میشه
  از فرط بی شغلی مردم به همه رو می زنند و ناامید میشن
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز