شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
با دروغگو صحبت نکن!
 دروغگو اقتصاد درون زا و تولیدمحور را دست نیافتنی نشان میدهد   

درست همان طور که روایت گفته، باید ارتباطات خود را با افراد دروغگو محدود کنیم. و هیچ مجازاتی برای یک انسان به اندازه طرد شدن، تنها شدن و بی کس و یاور شدن سخت تر و بیدارکننده تر نیست

ندای اصفهان- احمدحسین کامیاب (مدرسه علمیه میرزاحسین)

دنیا و عصر امروز، دنیا و عصر ارتباطات نام دارد. مردم جهان به مدد رسانه های جمعی، اینترنت و به خصوص شبکه های اجتماعی؛ در فواصل بسیار دوری از یکدیگر زندگی میکنند اما بعضا اطلاعات و علایق مشترک و آگاهی های آن ها از اوضاع خصوصی همدیگر بسیار زیاد است. می توان گفت در موارد بسیاری این ارتباطات صمیمی تر و نزدیک تر از اعضای یک خانواده و یک خانوار در زیر یک سقف شده است.

همواره تمامی افراد بشر در طول تاریخ و به خصوص امروزه اعتقاد به ضرورت رعایت چهارچوب های خاصی در برقراری این ارتباطات داشته اند. سخنرانی ها و مطالب فراوانی در گوشه و اطراف از این قوانین صحبت میکنند. انسان های بسیاری را دیده و می شناسیم که به خاطر عدم رعایت حدود خاصی در ارتباط با دیگران دچار خسارت های فراوانی شده اند. از دست دادن مال و امکانات زندگی گرفته تا داستان های وحشتناک ناموسی و حتی جنایی! کافی است که سری به صفحات حوادث روزنامه ها و خبرگزاری های مختلف بزنیم. اما می توان گفت که چهارچوب دقیق و کاملا درست را کسی میتواند ارایه کند که خود هم انسانها را به خوبی و در حداعلی بشناسد و هم از خطا و غرض ورزی در ارایه این چهارچوب بری باشد. واضح است که طبق اعتقاد صحیح، عقلی و قلبی ما شیعیان این افراد کسانی جز حضرات معصومین علیهم السلام نیستند. جالب آن که اگر به روایات رسیده از آن بزرگواران رجوع کنیم مطالب بسیار غنی و گوهرباری را می یابیم.

***

یکی از این احادیث که باید همواره به آن توجه کنیم حدیثی است که در آن سه امام بزرگوار، سه معصوم در نقل حدیث حضور دارند. امام معصوم به فرزند معصوم خود این توصیه ها را می فرمایند؛ پس قطعا اعتبار و ارزش آن از توصیه های امام معصوم به یک فرد عادی بیشتر است بلکه باید گفت غیر قابل قیاس است. از حضرت امام صادق علیه السلام وارد شده است به نقل از پدر بزرگوارشان امام باقر علیه السلام که از پدر گرامی شان امام سجاد علیه السلام نقل میکنند که به امام باقر توصیه می نمایند که: «۵ نفر هستند که با آنها نه هم نشینی کن نه هم راه بشو و نه حتی با آنها صحبت و گفت وگو کن.» (الکافی ج۲ ص۶۴۱)

دروغ

این ۵ دسته چه کسانی هستند که امام حتی از هم صحبتی با آن ها نهی می کنند؟ در جای خود به همگی آنها خواهیم پرداخت. اما در این یادداشت به دسته اول آنها به طور مختصر می پردازیم.

دسته اول دروغگویان هستند. حضرت امام سجاد علیه السلام در رابطه با این دسته این طور می فرمایند: «دروغگو که همچون سراب (فریبنده) است دور را نزدیک، و نزدیک را دور نماید.»

دروغگویی از مواردی است که هر انسانی حتی دروغگوترین آن ها؛ از اینکه به او دروغ گفته شود بدش می آید. از دروغگویی بدش می آید. واضح است که هیچ انسانی از اینکه هم صحبت دروغگویان باشد خوشش نمی آید. اما وقتی در اجتماع وارد شویم می بینیم که بعضی از مردم که کم هم نیستند به یکدیگر دروغ میگویند و باز هم با یکدیگر رفت وآمد دارند. بله این یک پارادوکس بزرگ است. اولین علتی که برای آن میتوان بیان کرد عدم شناخت صحیح دروغ و جایگاه وحشتناک آن است. بعضی از مردم گمان میکنند دروغ هم یک خطا مثل بعضی دیگر از خطاهاست. در حالی که دروغ آغاز و کلید تمامی بدی هاست. بعضی از مردم آن قدر دروغ گفته اند و شنیده اند که دیگر برایشان یک امر عادی و یک اتفاق روزمره شده است.

چگونه باید این رویه را تغییر داد؟

درست همان طور که روایت گفته، باید ارتباطات خود را با افراد دروغگو محدود کنیم. باید نه خودمان دروغ بگوییم و نه اجازه بدهیم به ما دروغ بگویند. نکته اصلی همین جاست؛ ما نباید اجازه بدهیم به ما دروغ بگویند. باید حقیقت را بشناسیم و به محض آن که فهمیدیم شخصی در رابطه با آن حقیقت دروغ میگوید با او برخورد کنیم. باید طبق این روایت از هم صحبتی و هم نشینی و همراهی با فرد دروغگو پرهیز کنیم و هیچ مجازاتی برای یک انسان به اندازه طرد شدن، تنها شدن و بی کس و یاور شدن سخت تر و بیدارکننده تر نیست. فرقی هم ندارد که فرد دروغگو از مردم کوچه و بازار اطراف ما باشد یا از افراد صاحب منصب دولتی. دروغگو دروغگو است. دروغگو همچون سراب است، خیالات پوچ و بعید را نزدیک و دست یافتنی نشان میدهد و واقعیت های ملموس و دم دست را دور و دست نیافتنی.

دروغگو اقتصاد درون زا و تولیدمحور مقاومتی را بعید و دست نیافتنی نشان میدهد و تکیه بر واردات خارجی را نزدیک و رونق اقتصادی. مثال امروزه زیاد است اما تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. دروغگو و دروغ، همچون سراب وقت و انرژی مردم را تلف میکند و در نهایت مردم را با دستان خالی و بدن هایی خسته و جان هایی افسرده در چنگال دشمن رها خواهد کرد.

دروغ، دروغ است و دروغگو، دروغگو؛ تا زمانی که از دروغ خود برنگردد باید مورد طرد و انزوای جامعه مؤمنان باشد. در هر جایگاه و پست و مقامی که باشد؛ در غیر این صورت آن کسانی متحمل خسارت میشوند که به دروغگو اجازه دروغ گفتن داده اند. یعنی مردم عادی و مومنان واقعی…

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. خسته از تدبیر و امید گفت:

  قابل توجه شخص آقای رییس جمهور و اهل و عیال محترم دولتیشان….
  0  0
 2. اشتباه گفت:

  البته این نباید باعث شود نسبت به افرادی که از نظر ما دروغ گفته اند ولی در واقع اشتباه برداشت ما بوده اینگونه برخورد کنیم
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز