یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۹
تذكرة المديران (طنز)؛
 ذکر حاج مهدی بقایی (اطال الله بقاء مدیریته)!   

نقل است كه از همان زمان كه اين شعر را سرودی، موهاي سرش اندك اندك بريختی و سرش رو به طاسی گراییدی لاكن برخي فيلسوفان را عقيده بر اين است كه از بس فكرهای نو در سر مي پروراندی موهاي سرش ابتدا سيخ شدي و سپس از شدت حيرت بريختی...

ندای اصفهان- سرویس طنز: خیلی جدی نگیرید اما «مهدی بقایی رفت و علی اکبر بقایی آمد»، این تیتری بود که چند روز پیش در رسانه ها منتشر شد (اینجا). هرچند عده ای می گویند دو برادر از یک تفکر هستند و چیزی در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان عوض نخواهد شد اما حداقل یک چیز مشخص است و آن تیتر سوخته این مطلب است! تذکره زیر به قلم خانم ملوک عابدی زمانی نوشته شده که هنوز این تغییرات انجام نشده بود. این متن اولا نشان از ظرفیت ها و انعطاف بالای جناب بقایی دارد و ثانیا نشان می دهد که دنیا بازی پینگ پنگی بیش نیست!

 

طنزاندر احوالات شیخنا و مولانا، الرئیس الاکبر حاج مهدی ‎‏بقایی

آن برگزیده ی آدمیان، آن مایه ی تفاخر جوانان بر پیران، آن باعث اشک کروبیان، آن یگانه مهندس عمران، مولانا و شیخنا، حبیبنا و شفیقنا مهدی، مدیرعامل سازمان.

آورده اند که وی جوان ترین مدیرعامل بودی در تمام طول عمر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری هم به لحاظ کیفی وهم به لحاظ کمی.(۱)

در کتاب «المشاهیر العجم فی العهد الحجر» او را متولد حوالی سال شصت، و مردی قلم به دست نامیده اند (۲) و نقل است که وی اشعاری نغز و پر مغز می سرودی همگی باقلوا، شیرین و دلچسب. در خبر است که شعرهای آیینی اش هوش از سر، و فکر از مغز درمی ربودی چندان که آوازه ی شهرتش در شهر پیچیدی و نقل است که روزی مسؤولین وی را به زور بر کرسی استادی شعر قلمستان نشاندندی و از همان زمان بود که شاعران این مرکز گریبان چاک کردند و پشت دست داغ کردند و از قلمستان رفتند که رفتند تا کنون!

ضخیمی (۳) نقل می کند مهدی شعری دارد با مطلع:

من هجر یار دیده ام و باز زنده ام

این شرط عاشقی نبود داد بر سرم ……….

نقل است که از همان زمان که این شعر را سرودی، موهای سرش اندک اندک بریختی و سرش رو به طاسی گراییدی لاکن برخی فیلسوفان را عقیده بر این است که از بس فکرهای نو در سر می پروراندی موهای سرش ابتدا سیخ شدی و سپس از شدت حیرت بریختی و من که خیرالنسایم قضاوت به خوانندگان می سپارم.

طنز

آورده اند که روزی با جمعی مریدان از شارعی (۴) می گذشت، ابلهی اورا پرسید: ای فرهیخته چرا موهایت ریخته؟ و مهدی فی الفور گفت: «در سر عقل باید طاسی سر عار نیست» (۵) یاران و احباب از شنیدن این مصراع همگی جامه از تن دریدند و بر سرزنان به این سوی و آن سوی دویدند و از همان زمان بود که این جمله ی حکمیانه بر سر در خیلی جاها نبشته شد به صورت محسوس و نامرئی (۶)

نقل است که روزی صبح علی الطلوع به سازمان آمدی و دکمه آسانسور (۷) فشردی و اندکی تامل نمودی چون آسانسور نافرمانی کردی و پایین نیامدی، عزم جزم نمودی و پله ها را یکی درمیان طی نمودی و به حجره اش در طبقه دوم رسیدی و بر پشت میزش نشستی و نفسی راحت کشیدی از عمق ریه.

قصیده ی بلند جوانیه با مطلعِ

تا توانی در جوانی، در جوانی تا توانی/ تا توانی در جوانی، در جوانی تا توانی

در وصف او سروده شده است.

اولاد یکی از بزرگان نقل می کند که او مدیری بودی به شدت update (همان به روز خودمان) هرگاه پیامکی در اتوماسیون برایش می دادی به طرفه العینی جواب می دادی جواب هایی دندان شکن، چندان که گاه زیردستان و مریدان مجبور شدندی مرخصی بگیرندی و جهت ترمیم دهان و دندان به دندانی(۸) بروندی.

از دیگر هنرهای ظریفه اش اینکه از هر دو دستش ده انگشت بیرون زدی و از هر انگشتش صد هنر؛ for example (برای مثال) در یک روز با فشار چند دکمه ی رایانه، نامه ها امضا نمودی و دستورها صادر فرمودی و در همان زمان شعر سرودی و وبلاگ نگاشتی و کامنت از خود در وکردی متعدد.(۹)

در کتاب «المشایخ العهد البوق» آورده اند که گاه برای یک post او در google که در باب خواص خوراکی ها بود بیش از چهل شکمو کامنت گذاشتی به سرعت و این در اینترنت بی نظیر بود و شدنی.

از یاران شفیق و ناجیان غریق استخر نمونه نقل است که چون به استخر درآمدی و جامه از تن درآوردی آب عاشقانه او را به خود فرامی خواند بی هیچ ابایی و او عارفانه در آب شیرجه می زد بی هیچ قبایی و چنان شنا نمودی که همگان (حتی شناگران تیم ملی) انگشت حیرت بر دندان گزیدندی، اما در باب زیر آب زدن و زیرآبی رفتن وی هیچ مدرک مستندی در دسترس نیست که وی مردی با خدا بودی و از خانواده ای متعهد و متحد متولد شدی چندان متحد که آن بردار این برادر را سر کار گذاشتی (۱۰) و این برادر آن خواهر را و هرسه نظرها می دادند و طرح و برنامه ها اجرا می نمودند گاه بی دخالت غیر.

نقل است از هوچیان سازمان که چون مسئول دفترش تاکنون هفت مدیرعامل عوض نموده وی قصد دارد پیش از انجام هر توطئه ای مسؤول دفترش را عزل نماید. الله اعلم!

در رساله بغایت ارزشمند ببین و نپرس آورده اند که جای پای خدماتش در کمیته فرهنگ شهروندی هنوز سر برخی چهارراه ها به وضوح مشهود است. منجمان در طالعش دیده اند که عمری مطول(۱۱) و برنامه هایی مدون دارد.

خداوند او را عمر با عزت همراه با فرزندانی متعدد دهاد (۱۲)

فرزندپی نوشت

۱- به لحاظ کیفی به تاریخ تولدشان مراجعه فرمایید و به لحاظ کمی به طرح ها و برنامه هایشان.

۲- در نسخ خطی ثبت احوال سال دقیق تولد ایشان ۱۳۵۷ است، مورخان حدس می زنند شاید یکی از دلایل بروز انقلاب اسلامی در این سال، تولد پرشکوه ایشان باشد.

۳- همان ظریفی قدیم است که در اثر رعایت نکردن الگوی صحیح مصرف به این روز افتاده.

۴- شارع همان خیابان بدون آسفالت و بدون چاله چوله را گویند.

۵- با تشکر از مشاوره ی رایگان پروین اعتصامی «محتسب مستی به ره دید و گریبانش گرفت/ مست گفت: ای دوست این پیراهن است افسار نیست/…/ گفت آگه نیستی از سر درافتادت کلاه/ گفت در سر عقل باید بی کلاهی عار نیست»

۶- ازجمله بر سر در آرایشگاه ها، فروشگاه ها، روی جلد شامپوها، صابون ها، ژل ها و…

۷- «آسانسور» بالابر پیشرفته را گویند که گاه آهنگ نیز می نوازد جل الخالق!

۸- دندانی همان دندانپزشکی قدیم است که فقط ویزیتش جدید است به همین قبله که در فضای مجازی نمی دانم از کدام طرف است گاه هزینه ی ترمیم یک دندان معادل یک ماه حقوق نگارنده این متون است.

۹- اسنادش هم موجود است هر آن کس باور ندارد سری به گوگل بزند، البته اگر قبل از آنکه جانش بالا بیاید اینترنتش بالا بیاید.

۱۰- سرکار گذاشتی در قدیم به معنی سرکار آوردی بوده و با معنی فعلی اش فرق بسیار دارد.

۱۱- مطول به ضم میم فتح طا فتح واو و سکون لام به معنای طولانی است.

۱۲- این جمله از توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی گرفته شده تا شما و آیندگان بدانید نگارنده این سطور به شدت پیرو خط ولایت است، اسناد قد و نیم قدش هم در منزل استیجاری مان موجود می باشد.

گردآورنده: خیرالنساء

منابع و ماخذ:

تذکره المشایخ العهد البوق

المشاهیر العجم فی العهد الحجر

فصل چهارم از رساله ارزشمند ببین و نپرس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ساسان گفت:

    جالب بود
    بیشتر از این مطالب بزارین
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز