جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
علی الماسی کارآفرین برتر کشور در اصفهان:
 صنعت تولید قارچ از مصادیق اقتصاد مقاومتی است/ ایجاد ۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم   

صنعت تولید قارچ خوراکی یکی از عرصه‌های کشاورزی است و از این منظر که بسیار زود بازده، کم هزینه، متکی به ظرفیت‌های داخل کشور، عدم وابستگی به واردات از خارج و فراهم کننده زمینه اشتغال فراوان است، می توان گفت منطبق بر شاخصه های اقتصاد مقاومتی است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، رهبر معظم انقلاب همواره براساس رسالت خطیر خود مبنی بر دیده‌بانی انقلاب و نظام، سیاست‌هایی را تحت عنوان توصیه‌ها به مسئولان با توجه به چالش‌ها و تهدیداتی که در عرصه داخلی و خارجی مشاهده می‌کنند، بیان می‌دارند.

یکی از سفارشات اکید رهبری در طی سال‌های گذشته که متاسفانه از سوی دولت‌ها و یا مسئولان با بی‌توجهی یا کم توجهی روبرو شده است، بحث مهم اقتصاد مقاومتی و عرصه‌های مصداقی آن است.

در این سال‌ها شاید به گواه مستندات و دلایل متعدد به جرات به توان گفت که بسیج سازندگی جزء معدود ارگان‌هایی بوده است که به جدّ در عرصه اقتصاد مقاومتی و مصادیق واقعی آن ورود پیدا کرده است.

دراین میان، عرصه اقتصاد مقاومتی دارای نکات و شاخصه‌های متعددی چون اشتغال تولیدی و متکی به توان داخلی با توجه به ظرفیت‌های موجود، اشتغال‌های خانگی، کارگاه‌های زود بازده، توجه به امر محصولات کشاورزی و تجاری سازی آنها، توجه و تمرکز بر ایده‌های نوین و حمایت کارآفرینان دانشگاهی است که برخی از این امور تحت قالب پروژه‌های کشاورزی و صنعتی و حتی اشتغال‌های خانگی دراین سال‌ها انجام گرفته است.

صنعت تولید قارچ خوراکی یکی از عرصه‌های کشاورزی است که می‌توان گفت منطبق بر شاخصه‌های اقتصادی مقاومتی است و از این منظر که بسیار زود بازده، کم هزینه، متکی به ظرفیت‌های داخل کشور، عدم وابستگی به واردات از خارج و فراهم کردن زمینه اشتغال فراوان، یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی است.

صنعت پرورش و تولید قارچ خوراکی موسوم به قارچ دگمه‌ای در یک دهه گذشته بنا بر ضرورت تغذیه‌ای و با توجه به فواید بسیار زیاد آن در سبد غذایی مردم ایران قرار گرفت و در بازار ارائه شد، البته این امر در ابتدای امر نیازمند فرهنگ‌سازی بسیار جدی بود که باید از سوی ارگان‌های مختلف صورت می‌گرفت.

در همین رابطه علیرضا الماسی کارآفرین برتر سال‌های ۸۴، ۸۵، ۸۶ و ۹۴ است که اکنون مدیریت شرکت قارچ یکتا در اصفهان را برعهده دارد و کار تولید خود را در سال ۱۳۸۲ با همکاری فعالان بخش صنعت آغاز کرد. درحال حاضر منطقه جرقویه شهر محمدآباد با تاسیس سه فاز در راستای تولید، بسته‌بندی و توزیع قارچ دگمه‌ای با نام تجاری قارچ یکتا، همچنین تولید کمپوست بلوکه مکانیزه فعالیت می‌کند و زمینه اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر را به طور مستقیم فراهم کرده است. در ادامه گفتگوی مدیرعامل شرکت قارچ یکتا در جمع خبرنگاران را می خوانیم.

تولید قارچ

 

صبح دیروز علی الماسی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنعت پرورش و تولید قارچ یک صنعت کاملا بومی است و هیچ ارتباطی با واردات از خارج نداشته است و تحریم‌ها کمترین اثرگذاری را بر روند تولید داشته‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از معیارهای اصلی برای حرکت کارآفرینان به سمت تولید و پرورش قارچ خوراکی در کشور ایران، فراهم بودن زمینه مواد اولیه تولید در کشور است، به نحوی که این محصول در هر شرایط آب و هوایی امکان پرورش دارد، همچنین موادی چون کلش گندم و کود مرغی که ماده اولیه تهیه کمپوست آن است در کشور فراهم بوده.

تولیدکننده برتر کشور با اشاره به اینکه قارچ خوراکی محصولی بسیار مناسب برای مناطقی است که با کمبود آب مواجه هستند، گفت: قارچ خوراکی دگمه‌ای از جمله محصولات بسیار غنی از نظر پروتئینی است که با توجه به شرایط حضورش در سبد غذایی بسیار لازم است و علی رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در امر فرهنگ‌سازی به منظور افزایش سرانه مصرف قارچ در بین خانواده‌ها، سرانه مصرف این محصول در ایران، سالانه یک کیلوگرم و میانگین جهانی ۲٫۵کیلوگرم و در کشورهای توسعه یافته بالغ بر ۱۰ کیلوگرم است که حاکی از فاصله بسیار زیاد ما است.

تولید قارچ

تولید قارچ

الماسی خواستار حمایت های تشویقی بیشتر از سوی دولت شد و در تشریح اقدامات خود در طول یک دهه گذشته برای رسیدن به این مرحله از موفقیت، اظهار کرد: در ابتدای امر باید بگویم که تلاش، توکل بر خدا و ناامید نشدن در مسیر راه را از رموز موفقیت خود می‌دانم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این شرکت بزرگترین و تنها تولید کننده کمپوست بلوکه مکانیزه در منطقه مرکزی کشور با تولید بیش از ۵۰هزار تن کمپوست در سال است که ماده اولیه تولید قارچ دگمه‌ای است.

این کارآفرین برتر افزود: شرکت قارچ یکتا دارای دو واحد پرورش قارچ دگمه‌ای با ظرفیت تولید ۲هزار تن در سال و ۱۶۰۰تن قارچ تحت نام کویر است، همچنین واحد تولید بذر یا اسپان قارچ که تنها واحد تولید بذر قارچ در منطقه مرکزی ایران به ظرفیت ۸۰۰ تن در سال است، عمدتا مصرف داخلی را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه واحد تولید خاک پوششی به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب در سال که جهت مصرف کمپوست‌ برای تولید قارچ استفاده می‌شود، گفت: این شرکت پس از یک دهه تلاش بی‌وقفه و مستمر و با اتکا به توان داخلی و تحصیل کرده‌های دانشگاه‌های کشور امروز در جایگاهی قرار گرفته است که موجبات اشتغال‌زایی بیش از ۴۰۰ نفر را به طور مستقیم و بالغ بر ۲هزار نفر را به طور غیرمستقیم در منطقه شرق اصفهان فراهم کرده است.

الماسی اضافه کرد: این شرکت افتخار دارد که بیان کند قریب به ۹۰ درصد از کارکنان و کارگران ما بومی محله بوده، همچنین توانسته ایم از میان ۴۰۰ نفر پرسنل خود، زمینه اشتغال ۷۰ بانوی ایرانی که بخشی از آنان به عنوان سرپرستان خانواده از سوی کمیته امداد معرفی شده‌اند و ۳۵ نفر کارشناس در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ‌فراهم کنیم.

وی در توضیح بیان مشکلات تولید‌کنندگان گفت: متاسفانه قوانین بزرگترین مشکلات دست و پا گیر در رابطه با پیشرفت تولیدکنندگان جوان است، امروز مشکلات بیمه‌ای کارگران و قوانین نه چندان مناسب و مساعد برای تولید کنندگان، یکی از اصلی‌ترین دغدغه شرکت‌های تولیدی و کارآفرینان است؛ به عنوان مثال تولید کمپوست که ماده اصلی تولید قارچ دگمه‌ای است در سازمان مالیاتی کشور تحت عنوان کار کشاورزی تعریف نشده است و مشمول مالیات‌های سنگین می‌شود.

کارآفرین برتر اصفهانی تاکید کرد: در حال حاضر هزینه‌های تولید در کشور بسیار بالا است و این موجبات کاهش انگیزه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را برای حرکت به سمت ایجاد اشتغال و کار تولیدی فراهم کرده است و این بزرگترین عامل و مانع برای رغبت سرمایه‌گذران وکارآفرینان به سمت تولید است که این امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش اشتغال جوانان دارد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز