سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۸
با حضور علمای جهان اسلام
 نشست کمیته مساعی حمیده در بیروت برگزار شد   

نشست کمیته مساعی حمیده با حضور تعدادی از اندیشمندان جهان اسلام در بیروت برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان ، نشست کمیته مساعی حمیده به ریاست آیت الله محسن اراکی دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب و با حضور شیخ نعیم قاسم، شیخ ماهر حمود و تعدادی از علما و اندیشمندان کشورهای اسلامی در بیروت برگزار شد.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: در حقیقت این امر الهی در جهت اصلاح ذات بین برادران مسلمان است. منظور از برادری در جامعه اسلامی همان برادری ایمانی است که این برادری ایمانی بر مسلمانان واجب می‌کند که میان همدیگر صلح‌کنند.

وی افزود: اگر جامعه اسلامی با هم ارتباط نداشته باشند نمی تواند از عهده مشکلاتی غیر‌مترقبه‌ای نظیر زمانی که دچار بحران و یا مصیبت یا مسائلی از این قبیل می شود، برآیند و در مقابل این مصیبت ایستادگی و مقاومت کنند.

اراکی گفت: خداوند در این باره امر فرمودند که مسلمانان در جهت اصلاح بین خودشان کوشا باشند زیرا آنها برادرند. منظور از برادر کسانی است که از یک پدر باشند و برادری مؤمنان به این خاطر است که پدر آنها پیامبر (ص) است و پدری ایشان نسبت به مؤمنین یک پدری حقیقی است.

وی افزود: رسول اکرم(ص) برای امت اسلامی هویت ایجاد کرد که این هویت همان اسلام است. وقتی که می‌گوییم رسول اکرم(ص) پدر امت اسلام است منظور این است که وی هویت این امت را به وجود آورد.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه رسول اکرم(ص) همانند یک پدر برای این جامعه اسلامی و هویت دهنده آن هستند، اظهار داشت: هر کس حامل این هویت باشد نباید تنازع و دشمنی را پیش بگیرد و هرکس دچار تنازع و درگیری شد از این هویت خارج شده است.

اراکی با بیان اینکه بر همه ما واجب است که تمام تلاش خود را در جهت اصلاح به کار بگیریم، افزود: به این منظور کمیته مساعی حمیده تشکیل شده است تا در حد توان خود در این زمینه گام بردارد و تلاش‌ها و اقداماتی نیز در این زمینه صورت داده است.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلاماختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز طی سخنانی با اشاره به اهداف راه‌اندازی کمیته مساعی حمیده گفت: این کمیته برای برطرف کردن مشکلات جهان اسلام و گسترش مودت در میان مسلمانان تأسیس شده است.

وی افزود: این کمیته برای اینکه بتواند فعالیت‌های خود را بهتر انجام دهد نیاز به یک برنامه سازمان‌دهی شده دارد تا چشم انداز فعالیت‌های آن مشخص باشد.

دبیر‌کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه پیشنهاد‌هایی برای فعال‌تر شدن کمیته مساعی حمیده و برطرف کردن مشکلات جهان اسلام مطرح کرد.

شیخ عبدالله الدقاق از علمای بحرین نیز طی سخنانی پیشنهاد کرد که یک مرکزی برای پژوهش‌های استراتژیک تأسیس شود تا پژوهش‌های مفصلی پیرامون بحران‌های منطقه داشته باشد.

وی در ادامه به تحولات بحرین اشاره کرد و گفت: غرب به شدت از حکومت بحرین حمایت کرده است و ابزار‌هایی در اختیار حکومت بحرین قرار داده تا بتواند جلوی مردم این کشور بایستد و صدای مردم را خفه کند.

شیخ ماهر حمود رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت نیز طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران توانسته اند یک شکاف بسیار بزرگ در جبهه استکبار جهانی ایجاد کند.

وی افزود: هرچه ایران بتواند از نفوذ آمریکایی‌ها بکاهد و در مقابل آنها بایستد مورد محکومیت آمریکا قرار می‌گیرد. شیخ ماهر حمود نیز پیشنهاد‌های برای ادامه فعالیت‌های کمیته مساعی حمیده و برنامه‌های آتی آن ارائه کرد.

منوچهر متکی معاون بین‌الملل مجمع جهانی تقریب نیز طی سخنانی افزود:‌بحران‌های جهان اسلام بر دو دسته‌اند یک سری بحران‌های کلی جهان اسلام هستند که در رأس این بحران‌ها قضیه فلسطین قرار دارد و دسته دیگر بحران های هستند که در سطح پایین‌تری قرار دارند نظیر مشکلات اقلیت‌ها مسلمان در کشور‌های غیر‌اسلامی یا مشکلات ناشی از اسلام هراسی در غرب از این دسته مشکلات هستند.

وی افزود: پیرامون مشکلات اصلی، کمیته مساعی حمیده می‌تواند موضع‌گیری کند و به تنویر افکار عمومی بپردازد و در رابطه با مشکلات دیگر نیز می‌تواند یک کمیته سیاسی تشکیل دهد تا اعضای این کمیته به مناطق بحران زده سفر کنند و به صورت میدانی مشکلات را دنبال و حل کنند.

در ادامه این نشست تعدادی دیگر از علما و فرهیختگان جهان اسلام به ارائه پیشنهاد برای حل بحران‌های جهان اسلام پرداختند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز