سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
الکل چگونه جذب بدن می شود؟!
 آشنایی با اثرات و اعتیاد حاصل از مشروبات الکلی +دانلود پاورپوینت   

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات علوم رفتاری و وابستگی به مواد مخدر گفت: ایران از نظر مصرف مشروبات الکلی دارای خطرناکترین الگو در جهان است. غلظت الکل مصرفی در اروپا ۳ و الکل غیر مجاز در ایران ۱۳ برابر آن است.

ندای اصفهان- تحریریه/ در ادامه با اثرات زیان بار حاصل از مصرف مشروبات الکلی و اعتیاد حاصل از آن آشنا می شویم.

شما می توانید برای استفاده بهتر از این مقاله، پاورپوینت مرتبط را نیز از اینجا دانلود کنید.

***

الکل نوعی ماده مخدر است که در مقایسه با سایر مواد مخدر، راحت تر در اجتماع پذیرفته می شود. با این حال، قدرت اعتیادآوری آن به هیچ عنوان کمتر از سایر انواع مواد نیست. از لحاظ علمی، الکل در زمره موادی دسته بندی می شود که فعالیت بدن را کند کرده و سرعت عملکردهای حیاتی آن را کاهش می دهد. در نتیجه فردی که الکل مصرف می کند به سختی راه می رود، بریده بریده صحبت می کند، و قادر نیست که به سرعت از خود عکس العمل نشان دهد.

اتانول یکی از داروهای اعتیادآور محسوب می شود که به دلیل خواص نشاط آور آن، به عنوان ماده آرام بخش مصرف می شود. افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب وابستگی بدنی (اعتیاد) گردد.

روش های تولید الکل متفاوت می باشد:
از تخمیر حبوبات و میوه ها (مانند آبجو)
از تقطیر حبوبات و میوه ها (مانند ودکا، ویسکی، جین)
از تـغـییر شـیمیایی در سوختـهای فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت (الکل صنعتی)
از ترکیـب شیـمیـایی مـونوکســید کربن و هیدروژن (مانند متانول و الکل چوب)
مشروبات الکلی
نحوه جذب الکل در بدن

پـس از مـصرف الـکـل در حـدود ۲۰ درصـد آن از طـریق معـده جذب شده و ۸۰ درصد مابقی در روده کوچک جـذب بـــدن می گردد.

سرعت جذب الکل و میزان قدرت مست کنندگی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

پر و خالی بودن معده: چون بیشتر الکل مصرفی از طـریــق روده کوچک جذب بدن میگردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـکل بـه روده کــوچک کند می گردد و مـدت بیشتری الکل در معده باقی میماند.
وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الکل قرار میگیرد.
– چربی بدن: به علت آنکه الکل قادر به حل شدن در چربی نمی باشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. عـکس مـوضـوع نـیز صـدق میکند افراد عضلانی دیرتر تحت تاثیر قرار میگیرند.
جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرار می گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت کـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان است.
غلظت الکل: هر چه غلظت الکل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.
– سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل کار)، خـستگی (چون کبد آنزیم کمتری تولید میکند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الکل را افزایش میدهند) نیز در سرعت جذب الکل و تاثیر آن، موثر می باشند.
اگر الکل همراه با دیگر قرص های روانگران (اکستازی) مـصرف گـردد قدرت سرکوبگری الکل افزایش یافته و می تواند بسیار خطرناک باشد.

میزان غلظت الکل خون

با اندازه گیری میزان الکل موجود در خون فرد می توان تعیین کـرد چه میزان فرد تحت تاثیر الکل می باشـد. در زیــر حالات ایجاد شده در فرد براساس میزان درصد الکل درون خون بیان گردیده است:

۱- مرحله نشاط آور (%۰/۱۲-۰/۰۳): افزایش اعتماد به نفس ظاهری و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.

۲- مـرحله برانگیختگی (%۰/۲۵-۰/۰۹): خـواب آلـوده، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.

۳- مرحله سرگشتگی (%۰/۳۰-۰/۱۸): فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.

۴- مرحله بُهت (%۰/۴-۰/۲۵): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می کند، مـمکن است بیهوش گردد.

۵- مرحله کما (%۰/۵۰-۰/۳۵): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما، تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.

۶- مرحله مرگ (میزان ۰/۵۰ ) درصد و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.

اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن

افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه، احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، درد عضلانی، تـعادل بدن کاهش می یابد، قوه تشخیص فرد کاهش می یابد، واکنش های کند به محرکات، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش می یابد. مـیـدان دیـد فرد کاهش یافته و گویی دچار نزدیک بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیک به خود را دیده و به آنها توجه میکند.

اثرات بلندمدت

از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی، مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن، خودکشی و پوکی استخوان.

با تداوم مصرف الکل سلولهای کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری می باشد. لذا مصرف الکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.

مصرف الکل بر بینایی تأثیر می گذارد. سلول های چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد.

یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین B6 می باشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بی حالی گردد.

الکل یک ماده ادرار آور است و می تواند سبب کم آبی سلول های بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین های B، C، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج می شوند.

تأثیر الکل بر روی فعالیت های جنسی
– میل جنسی را افزایش می‌دهد ولی موجب کاهش توان انجام فعالیت های جنسی می‌شود.
– موجب ایجاد نارسایی در رفتارهای جنسی زنان می‌شود.
– دگرگونی هایی را در نطفه به وجود می‌آورد در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص‌‌الخلقه می‌شود.

کودکی که از پدر و مادر شرابخوار به دنیا می آید رنجور است و کبدش متورم، کلیه اش کوچک، کمخونی در او مشهود و تعادل سلسله اعصابش محفوظ نیست و به طور کلی کودکی است معیوب، همچنان که استعداد خاصی برای ابتلا به سل دارد، مستعد بیماری سرطان نیز هست.

الکل در آیات قرآن و روایات

قرآن کریم برای حفظ سلامت و تندرستی انسان و پیشگیری از بیماری ها، دستورات بهداشتی ارزنده‌ای در قالب محرمات، مستحبات بیان نموده‌اند که رعایت این توصیه‌ها تعیین کننده‌ی سلامت جسمی و روحی انسان می‌باشد. خداوند علیم در قرآن‌کریم چندبار انسان را از مصرف شراب برحذر داشته‌است.

قرآن‌ کریم در چهار آیه، انسان را از مصرف شراب بر حذر داشته است که نشان‌دهنده تأکید و اهمیت این موضوع است.
در آیه ۲۱۹ سوره مبارکه بقره می‌فرماید: «درباره شراب و قمار از تو مى ‏پرسند بگو در آن دوگناهى بزرگ و سودهایى براى مردم است و[لى] گناهشان از سودشان بزرگتر است».
قرآن صریحاً شراب را رجس و پلید و از عمل شیطان می داند؛ در سوره مبارکه مائده آیه ۹۰ آمده است: «اى کسانى که ایمان آورده ‏اید شراب و قمار و بت‌ها و تیرهاى قرعه پلیدند [و] از عمل شیطانند پس از آن‌ها دورى گزینید باشد که رستگار شوید».

در ادامه در آیه ۹۱ همین سوره آمده است: «همانا شیطان مى‏ خواهد با شراب و قمار میان شما دشمنى و کینه ایجاد کند و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد پس آیا شما دست برمى‏ دارید».
همچنین در قسمتی از آیه ۴۳ سوره مبارکه نساء آمده است که: «اى کسانى که ایمان آورده ‏اید در حال مستى به نماز نزدیک نشوید تا زمانى که بدانید چه مى‏ گویید».

مشروبات الکلی مست کننده، حرام و نجس است و خوردن کم یا زیاد آن فرقی نمی کند. در روایات از آن بسیار مذمت شده، حتی نشستن سر سفره ای که در آن شراب باشد، تحریم شده است.
به قول امام صادق(ع) تمام انبیاء خمر را حرام کرده اند و پیامبر(ص) فرمود: «خمر و ایمان در یک قلب جمع نمی شود».

از خمر به عنوان “ام الفواحش” (مادر بدی ها) و “امّ الخبائث” (ریشه پلیدی ها) و “مفتاح الشرّ” (کلید شرّ) یاد شده است. اگر کسی خمر بنوشد، تا چهل شبانه روز نماز او قبول نیست. شرابخوار از نظر اخلاقی فاسق و گناهکار است.

حتی یک قطره شراب نیز حرام است!

در مجامع شیعه و سنّى، این حدیث معروف است که پیامبر اکرم (ص) ده گروه را لعنت کرده است که به گونه مستقیم یا غیر مستقیم در شراب سازى دخالت دارند:

۱- کسى که درخت انگور را به نیت شراب غرس کند؛ ۲- آن که بدین قصد از درخت تاک پاسدارى نماید؛ ۳- خریدار مشروبات؛ ۴- فروشنده آن؛ ۵- کسى که مى نوشد؛ ۶- کاسبى که از شراب فروشى پولى به دست مى آورد؛ ۷- فشار دهنده انگور به انگیزه ساختن شراب؛ ۸- افرادى که مشروبات را حمل و نقل مى کنند؛ ۹- تحویل گیرنده آن؛ ۱۰- ساقى یا کسى که شراب براى دیگرى مى برد.

جرایم اجتماعی بر اثر درصد نوشیدن مشروبات از این قرار است:
مرتکبین قتل های عمومی ۵۰%
ضرب و جرح ها بر اثر مشروبات الکلی ۷۷%
سرقت‌های مربوط به الکلی‌ها ۸۸%
جرایم جنسی مربوط به الکلی‌ها ۸۸% می‌باشد
این آمار نشان می‌دهد که اکثریت قاطع جنایات و جرایم بزرگ در حال مستی روی می‌دهد.

مجازات شارب خمر در فقه اسلام، هشتاد ضربه شلاق است.

عوامل گرایش به مصرف مشروبات الکلی

الف) علل خانوادگی: که شامل گسیختگی و مختل شدن روابط خانوادگی – عدم نظارت و کنترل والدین بر رفتار فرزندان و عدم شایستگی پدر و مادر در محیط خانواده و بی اعتنا شدن نسبت به مصرف مشروبات.

ب) علل اجتماعی: دوستان ناباب، اغفال، فساد اجتماعی و…

ج) علل فرهنگی: تماشای فیلمهای مبتذل، اعتقادات ضعیف و…

د) علل اقتصادی: فاصله طبقاتی، زیاده طلبی، ارزان بودن و…

ه) علل فردی: اختلالات روانی، افسردگی، لذت طلبی و…

توصیه هایی برای والدین

۱- ارتباط خود را با فرزندان تقویت کنید.

۲- بکوشید تا الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید.

۳- نسبت به مضرات و عواقب (جسمانی، روانی و اخروی) مشروبات الکلی فرزندان خود را آگاه سازید.

۴- همواره در تقویت اعتقادات دینی و مذهبی فرزندانتان کوشا باشید و خود نیز بر ارزش های دینی و مذهبی پایبند باشید.

۵- نظارت غیر محسوس بر شرکت فرزندان در مهمانی های دوستانه!

۶- در صورت بیکاری فرزندتان، شغلی مناسب برای وی پیدا کرده و اوغات فراغت آنان را به نحو مطلوب پر کنید.

۷- ازدواج و وصلت با مصرف کنندگان مشروبات الکلی باعث بروز فساد و انحرافات در زندگی آتی فرزندان خواهد شد.

توصیه هایی برای جوانان

۱ – رد پیشنهاد غلط دیگران را برای خود موفقیت بدانید (بسیاری از انحرافات به دلیل ناتوانی در “نه گفتن” آغاز می شود).

۲ – در انتخاب دوست دقت نمایید.

۳ – توکل به خداوند و عمل به مناسک دینی بهترین مأمن برای دور ماندن از وسوسه های شیطان و گناهان است.

۴ – چشم پوشی از چند لحظه شادی و تفریح در مجالس نامطلوب، حافظ سلامت شما خواهد بود.

۵ – مطمئن باشید بهترین مشاور دلسوز و امین، والدین شما هستند.

نکته:

– در صورت مصمومیت فرد به الـکل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و نه دیــگر اعمال کارساز نمی بـاشد. تـنها زمان نیاز است تا الکل بطور کامل از بدنشان دفع گردد. این زمان معمولا ۱۰ ساعت بطول می انجامد. در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.

در پایان به خاطر بسپارید علم ثابت کرده است، شراب هیچ فایده دوایی ندارد، و این تصور که شراب برای بعضی از دردها دوا است، غلط و نادرست می‌باشد البته قبل از اینکه علم این حقیقت را تأیید کند، اسلام آنرا اعلام نموده است.

منبع اصلی: مجموعه کتاب ۱۰ جلدی پیشگیری از آسیب های اجتماعی؛ دکتر حامد اختیاری، دکتر فاطمه دهقانی، مریم پائیزی.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    مشروب خوار همه جوره باید پدرش در بیاد تا ادم بشه و دیگه مصرف نکنه
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز