پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۶
 ۱۲ رشته صنایع دستی اصفهان در حال فراموشی است   

اصفهان -مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: ۱۲ رشته صنایع دستی اصفهان درحال فراموشی و بسیاری دیگر نیز درمعرض خطر بوده بنابراین آسیب‌شناسی علمی در این زمینه ضروری است.

به گزارش ندای اصفهان ،فریدون الله‌یاری ظهر سه شنبه در نشست خبری نخستین همایش بین‌المللی هنر و صنایع در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در هتل کوثر اصفهان اظهار داشت: صنایع‌دستی ایران جایگاه ارزشمندی در جهان دارد به گونه‌ای که ۳۰۰ رشته صنایع‌دستی ثبت شده جهانی در ایران تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه از این تعداد، ۱۹۶رشته صنایع دستی در اصفهان تولید می‌شود، ابراز داشت: مهرماه سال گذشته اصفهان میزبان شورای جهانی صنایع‌دستی بود و برند شهر جهانی صنایع دستی به اصفهان تعلق گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان تاکید کرد: ظهور صنایع ماشینی و عدم توان رقابت برخی صنایع با  این تولیدات موجب شد تا از قرن ۱۹ صنایع دستی ما در معرض تهدید قرار گیرد.

۱۲ رشته صنایع دستی توسط میراث فرهنگی احیا شده است

وی با بیان اینکه بر این اساس رویکرد حفاظت از صنایع دستی و ترویج آنها توسط میراث فرهنگی مدنظر قرار گرفت، تصریح کرد: اکنون ۱۲ رشته صنایع دستی اصفهان در حال فراموشی است و این در شرایطی است که به همین تعداد از صنایع دستی نیز توسط میراث‌فرهنگی احیا شده است.

الله‌یاری گفت: در همین روند ممکن است بسیاری از دیگر رشته‌های صنایع‌دستی نیز در معرض تهدید قرار گیرند بنابراین آسیب‌شناسی جدی و علمی در زمینه صنایع دستی اصفهان ضروری است تا صنایعی که در عصر حاضر به دلیل مورد استفاده نبودن و عدم توجیه اقتصادی برای تولید رو به فراموشی می‌رود با کارکرد جدید مورد احیا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی بحث حمایتی بسیار گسترده‌ای در این راستا دارد، گفت: برای احیای این رشته‌ها اختصاص مکان برای کارگاه‌های تولید صنایع‌دستی و تامین مواد اولیه را برعهده داریم اما همانگونه که اشاره شد نکته مهم این است که باید با خلاقیت‌ورزی کافی به تولیدصنایع‌دستی با توجیه اقتصادی بپردازیم و تا آن زمان از این رشته‌ها حمایت کاملی انجام می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی اصفهان در ارتباط با وجود صنایع دستی خارجی در میدان نقش جهان ابراز داشت: در میدان نقش‌جهان صنایع دستی خارجی وجود ندارد و به محض مشاهده توسط بازرسان برخورد جدی با متخلفان انجام می‌شود.

اصفهان الگوی مبارزه با واردات صنایع دستی است

وی اضافه کرد: اصفهان الگوی مبارزه با واردات صنایع دستی است و برای نخستین بار در اصفهان در ایام عید ۲۶ واحد صنایع دستی متخلف پلمپ شدند.

الله‌یاری در ارتباط با تعامل با دیگر کشورها در ارتباط با صنایعی که در کشور ما رو به نابودی است اما در دیگر کشورها امکان تولید دارد، بیان داشت: منظور ما صنایع رو به فراموشی در منطقه خودمان است، ممکن است این صنایع با تفاوت‌هایی در کشورهای دیگر نیز تولید شود اما دغدغه صنایع دستی خود را داریم که با خلاقیت و دست بشری در طول تاریخ ما تولید شده است.

وی با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی هنر و صنایع در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ ماه تاکید کرد: در این همایش از تمامی ارگان‌های بخش خصوصی و دولتی دعوت به عمل آمده و بر این اساس می‌تواند فرصت خوبی برای ارئه راهکارهایی در راستای حفاظت و پیشرفت صنایع دستی باشد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان گفت: امیدواریم با همت و هماهنگی همه دستگاه‌ها به سمت حفظ و احیای صنایع دستی برویم که این همایش می‌تواند در زمینه تبیین راهکارها بسیار کمک کننده باشد.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز