دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۶
 بر سر آب سنگین اراک چه آمد؟   

اجرای برجام یکی از مباحث روزی است که شش قدرت جهانی به همراهی ایران لنزهای خود را روی یکدیگر زوم کرده و اقدامات طرفین را رصد می کنند.

به گزارش ندای اصفهان ، “اجرای برجام” یکی از مباحث روزی است که شش قدرت جهانی به همراهی ایران لنزهای خود را روی یکدیگر زوم کرده و اقدامات طرفین را رصد می کنند، یکی از تعهدات مهم و تاثیر گذار ایران در اجرای برجام بحث اب سنگین اراک بود که اکنون به مرحله فروش آن رسیده ایم .

بر سر آب سنگین اراک چه آمد؟


طبق برجام ما می توانیم ۱۳۰ تن آب سنگین حفظ کنیم که در نتیجه آن ۷۰ تن ماذاد می ماند که باید در بازارهای بین المللی عرضه شود البته درباره این عرضه شدن هم حرف و حدیث هایی وجود داشت که ” سید عباس عراقچی” رییس ستاد پیگیری برجام درباره ان می گوید ایران مسئول پیدا کردن مشتری برای آب سنگین نیست و هرگاه مشتری پیدا شود ان را به فروش خواهیم رساند.

از طرفی سخنگوی وزارتخارجه آمریکا گفت که حتی در صورت خریداری نشدن آب سنگین از ایران، این موضوع لطمه ای به برجام وارد نمی کند.

اما سوالی که مطرح می شود این است که این ۱۳۰ تن چه مصارفی خواهد داشت؟

به گفته “بهروز کمالوندی” سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان از این ۱۳۰ تن حدود ۶۵ تن برای راکتور بازطراحی شده اراک مورد نیاز است که این میزان برای پنج سال دیگرلازم خواهد بود ضمن اینکه حدود۶۵ تن دیگر هم به عنوان ذخیره نگه می داریم.

اما بازار بین المللی آب سنگین از دو بخش تشکیل می شود که به گفته کمالوندی   بازار بین المللی آب سنگین شامل دو بخش تحقیقاتی دارویی است و استفاده در راکتورهای قدرت آب سنگین است که با استفاده تحقیقاتی راکتور آب سنگینی فرق می کند آب سنگین مصرفی راکتورها معمولا از سالها قبل ذخیره می شود. همه کشورها این کار را می کنند و آن چیزی که می ماند در بازار در مصارف غیر هسته ای و دارویی استفاده می شود.

بر سر آب سنگین اراک چه آمد؟


مصرف کل بازار دنیا ۹۵ تن در سال است که ۷۵ درصد آن مربوط به بازار آمریکاست ودر هر صورت هر مقدار آب سنگین به فروش برسد بخش عمده آن به این بازار می رود و نمی توان از آن صرفنظر کرد.

با فروش آب سنگین عده ی این سوال را مطرح کردند که آیا فروش آب سنگین به امریکا کار معقولی است یا خیر که بر اساس آنچه تا کنون گفته شده مصرف کل بازار دنیا ۹۵ تن در سال است که ۷۵ درصد آن مربوط به بازار آمریکاست ودر هر صورت هر مقدار آب سنگین به فروش برسد بخش عمده آن به این بازار می رود و نمی توان از آن صرفنظر کرد.

جمهوری‌خواهان کنگره کاملا با این طرح مخالف هستند و دولت اوباما را به دلیل پرداخت پول به ایران مورد انتقاد قرار می‌دهند. آنها معتقدند ایران ملزم به کاهش حجم آب سنگین خود است و هیچ دلیلی ندارد آمریکا تاوان فعالیت غیرقانونی ایران را پس دهد. جمهوری‌خواهان کنگره می‌گویند آمریکا نباید با خرید آب سنگین ایران، به این کشور کمک کند و نباید پول مالیات‌دهندگان آمریکایی را به این کار اختصاص داد
.
کاخ سفید در هفته گذشته کوچکترین توجهی به حجم گسترده انتقادات از سوی جمهوری‌خواهان نداشت و حتی “جاش ارنست،” دبیر رسانه‌ای کاخ سفید، در پاسخ به انتقادات تند “کاتن” گفت: مطمئن هستم او حتی فرق میان آب گازدار و آب سنگین را هم نمی‌داند!

بر سر آب سنگین اراک چه آمد؟


کمالوندی در توضیح معقول بودن این امر می گوید: اینکه ما این را به بازار امریکا بدهیم کار معقولی است . امریکایی ها هم که به دنبال تعطیلی راکتور های ایران بودند اکنون از ما آب سنگین می خرند آن چیزی که مایه
افتخار است، این است که کارخانه ای که آنها دنبال تعطیلی اش بودند الان می پذیرند که باید کار کند و آب سنگینش را هم می خرند و به کیفیت خوب آن هم اذعان دارند

وی اضافه کرد: کسانی که درباره قیمت حرف می زنند اطلاعی از وضعیت بازار ندارند؛اشکالی هم ندارد ؛ قیمت این ماده نسبت به کیفیت و وزن می تواند متفاوت باشد؛ اما در کل ما آب سنگین را بر اساس قیمت روز به فروش رسانده ایم و قیمتی که داده ایم حتی از جاهایی که می خریدند نیز مقداری بالاتر است.آمریکا حتی بیشتر از مقداری که از کانادا می خرید از ما آب سنگین می خرد و در واقع ما جایگزین شرکت های کانادایی شده ایم.

سناتور کاتن اصلاحیه‌ای مبنی بر هزینه‌های تامین انرژی و آب به سنا ارائه داده است تا از خرید آب سنگین آمریکا در سال ۲۰۱۷ ممانعت به عمل آورد. کاخ سفید با این طرح مخالف است و دموکرات‌ها وعده دادند حتی اگر طرح یاد شده به رای گذاشته شود، آنها با تصویب آن مخالفت خواهند کرد.

جاش ارنست ضمن رد طرح اصلاحیه تام کاتن گفت: سخنان کاتن و دیگر جمهوری‌خواهان تلاشی است در جهت تضعیف توافق هسته‌ای. این افراد با هر اقدامی که ایران را از ساخت سلاح هسته‌ای دور کند، مخالفت می‌کنند. نکته مهم اینجاست که حتی اگر شما حامی توافق هسته‌ای نیستید، باید از خارج شدن آب سنگین از ایران استقبال کنید. وجود چنین موادی در ایران می‌تواند به ساخت پلوتونیم که بخش اصلی بمب اتم است، منتهی شود

همچنین وزارت انرژی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد آب سنگین خریداری شده از ایران را به موسسات خصوصی و مراکز تحقیقاتی داخلی می‌فروشد. آب سنگین در فعالیت‌های صنعتی کاربرد دارد و حجم اضافی خریداری شده از ایران می‌تواند پاسخگوی نیاز داخلی آمریکا باشد.

جابری‌انصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این باره می گوید: سازمان انرژی اتمی تمامی تدابیر احتیاطی لازم برای حصول مبلغ قرارداد آب سنگین را اتخاذ کرده و پیگیری می‌کند.

بر سر آب سنگین اراک چه آمد؟


سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در پاسخ به اظهارات برخی منتقدان مبنی بر فروش ارزان آب سنگین به آمریکا تصریح کرد: آنهایی که چنین ادعایی دارند بیایند و این محصول را سه برابر قیمت بفروشند؛ دو برابر قیمت هم مال خودشان. صحبت در این باره نباید بدون اساس و مدرک باشد، منتقدان بدون اطلاعات در این باره صحبت نکنند و سبب تشویش افکارعمومی نشوند و مردم را بیهوده نگران نکنند

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: این محصول را باید به کشورهایی فروخت که از نظر علمی توانایی استفاده از آن را دارند و ما هم به عنوان کشور تولیدکننده این ماده حیاتی با فناوری بالا، مسئولیت‌هایی از نظر حقوق بین‌المللی داریم.

کمالوندی در پایان خاطرنشان کرد: درباره آمریکا نیز این تعهد گرفته شده و قرار است از این محصول در زمینه تحقیقاتی و دارویی استفاده شود و اگر به عنوان نمونه قرار بر استفاده تسلیحاتی بود قطعا به آنان نمی‌فروختیم.

در نهایت آنچه می توان دریافت این است که ایران اگر در بازار بین المللی حضور یابد چیزی را به دست اورده که به دنبال ان بود و اگر هم خریداری پیدا نشود ایران به برنامه صلح امیز هسته ای خود ادامه خواهد اما موضوع قیمت و طرف خریدار هم از موضوعاتی بود که سخنگوی سازمان انرزی اتمی کشورمان به تفصیل آن را شرح داد.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز