جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۵
 طنز/ مدارج علمی هر ایرانی در بدو تولد   

هر ایرانی از بدو تولد دارای سه مدرک بسیار مهم تحصیلی است؛ دو مدرک در سطح فوق تخصص و دیگری در حد عمومی و کارشناسی

ندای اصفهان – جمال نصیری فرد: هر ایرانی از بدو تولد دارای سه مدرک بسیار مهم تحصیلی است؛ دو مدرک در سطح فوق تخصص و دیگری در حد عمومی و کارشناسی؛ آنچه مهم است این است که یک ایرانی به‌راحتی و بدون کوچک‌ترین درنگی می‌تواند از عهده‌ی بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین سؤالات در این سه عرصه برآید؛ آن‌ها را تحلیل کند و به نتیجه دست یابد.
اما آن سه رشته یا به دیگر تعبیر آن سه مدرک کدم‌اند؟
اولین و ساده‌ترین مدرک یک ایرانی آگاهی‌های عمیق او در پهنه‌ی علم پزشکی است؛ وی دست‌کم در حد کارشناسی یا یک پزشک عمومی اطلاعات بسیار بالایی دارد؛ لذا درمان بسیاری از بیماری‌ها را می‌داند. ازاین‌جهت هنگام بیماری خود یا دیگران، هیچ نیازی برای مراجعه به دکتر یا درمانگاه در خود نمی‌یابد؛ سریع به داروخانه رفته و با گرفتن چند ورق قرص سرماخوردگی و کپسول آنتی‌بیوتیک، نسخه‌ی درمانی خود را می‌پیچد و برای شروع دوره‌ی درمانی و عبور از دالان نقاهت به خانه برمی‌گردد. داروخانه هم ازآنجاکه در صحت کد نظام پزشکی افراد تردیدی ندارد؛ بدون هیچ سؤالی داروهای درخواستی را مثل نقل‌ونبات در پاکتی گذارده و تحویل می‌دهد.
البته دیده‌شده برخی در علم پزشکی مدارک و مدارج بالاتری دارند؛ حتی چندین تخصص همزمان؛ چشم، قلب، کلیه و مجاری ادراری و … .

مدارج علمی

از پزشکی که بگذریم نوبت تبحر در عالم سیاست است؛ همه می‌دانند که هر ایرانی در این عرصه، مدرکی کمتر از دکترا ندارد؛ و به‌راحتی از صدر تا ذیل مسائل داخلی و خارجی را بدون نیاز به کمترین مطالعه و تحقیق در مورد پیشینه، تاریخ و دیگر مسائل، تحلیل و حلاجی می‌کند و درزمانی کمتر از آب‌پز شدن یک تخم‌مرغ، پردازش آنی خود را ارائه و تبیین می‌کند. اینجاست که حتی لزومی به شنیدن تحلیل‌های هیچ‌یک از احزاب سیاسی نمی‌بیند و از این نظر می‌توان گفت هر ایرانی به‌تنهایی خود یک حزب مستقل است. بنابراین در انتخابات از روی ناچاری به یکی از احزاب متمایل می‌گردد.

***
اما بالاترین درجه‌ی علمی هر ایرانی که تمایز وی با دیگر ملل را بیش از همه نمایان می‌سازد و از دیگر سو عمق علمی یک ایرانی را نشان می‌دهد، اجتهاد وی در علوم دینی است. این مدرک از چند جهت اهمیت ویژه دارد:
یک.
از عمق ارتباط مستقیم شخص با خداوند خبر می‌دهد؛ از این منظر تفاوتی با پیامبران ندارد و نمی‌توان پیامبران را به ۱۲۴ هزار نفر محدود نمود؛ اما ازآن‌رو که ادعای نبوت و آوردن آئین جدید نمی‌کند و در چهارچوب اسلام اقدام به فتوا می‌کند با پیامبران متفاوت است. چنین شخصی تمامی مبانی خرد و کلان دین را همچون وحی یا الهام در سینه‌ی خود محفوظ دارد؛ حتی علت حرمت و حلیّت احکام را بیان می‌دارد؛ دستور به ترک یا انجام بعضی عبادات می‌دهد و … .
دو.
متون دینی همچون قرآن و روایات را بدون اینکه حتی یک‌بار ترجمه‌ی کل قرآن را خوانده باشد تبیین و تفسیر می‌نماید؛ در برخی موارد بجای خدا و ائمه (ع) نیز تصمیم‌گیری می‌کند.
سه.
هرگونه نظری که کوچک‌ترین مغایرتی با فتوای وی داشته باشد، را کفر محض می‌داند و خدا و شریعت پاک محمدی(ص) را از آن بری می‌داند.

نظام آموزشی کشور نیز ازآن‌رو که اکثریت غالب مردم، حائز این سه مدرک اجتماعی و صدالبته بسیار مهم هستند؛ از هرگونه آموزش عمومی برای این موارد اجتناب می‌کند و حتی از آموختن منطق تفکر، پرهیز جدی دارد تا مبادا وقت آموزشی کشور برای مباحث غیرضروری تلف گردد؛ البته تعداد قابل‌توجهی از ایرانیان هستند که از همان ابتدا به فرزندان خود می‌آموزند در هر چیزی نیازمند تحقیق و تفکر هستند؛ اینان متأسفانه برعکس دیگران در بدو تولد از شرایط گرفتن مدارک مهم و معتبر علمی محروم ماندند و محکوم به دقت و تأمل در مسائل مختلف شدند؛ لذا در هر صنف و شغلی که باشند، بدون اندیشیدن دم برنمی‌آورند و زبان به صحبت باز نمی‌کنند…

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مدارک سه گانه گفت:

  خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی قشنگ بود. آفرین عین حقیقت بود.
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  علتش این نیست که در این سه مورد مثل بقیه علوم از عبارات قلمبه سلمبه استفاده نمیشه؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز