شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۵
 دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت   

دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران به ترتیب هشت دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه‌بندی تایمز بودند که نامشان در میان ٨٠٠ دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد.

به گزارش ندای اصفهان ،وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گزارش وضع علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر را منتشر کرد؛ گزارشی که از کاهش تعداد زنان دانشجو نسبت به مردان در ‌سال تحصیلی ٩۴-٩٣، افزایش تعداد دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های برتر، سقوط جایگاه سه دانشگاه معروف تهران در رتبه‌بندی جهانی و حضور ٢٠٠ دانشمند ایرانی در میان دانشمندان برتر دنیا حکایت داشت.
در این گزارش، تعداد موسسات آموزش عالی کشور در ‌سال تحصیلی ٩۴-٩٣، ۵۵١ موسسه اعلام شده است که از این تعداد ٢٣٣ موسسه دولتی و ٣١٨ موسسه غیردولتی اعم از دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی بوده‌اند.
در جدول توزیع تعداد موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک استان محل استقرار، استان تهران با ۴٠۵ موسسه سهمی ١٣,٩‌درصدی از موسسات آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داد و کهگیلویه و بویراحمد با ٣۵ موسسه کمترین سهم را در این جدول توزیع از آن خود کرد. پس از تهران، خراسان رضوی با ١٨۶ واحد و استان اصفهان با ١٧۵ واحد، بیشترین تعداد موسسات آموزش عالی کشور را در‌ سال تحصیلی ٩۴-٩٣ به خود اختصاص داده‌اند. بر همین اساس، در ٣١ استان کشور در مجموع ٢‌هزار و ٩١٨ موسسه آموزش عالی فعالیت دارد.

کاهش تعداد زنان دانشجو در مقایسه با مردان
در این‌ سال تحصیلی، توزیع ‌درصدی دانشجویان به تفکیک جنسیت، تغییر محسوسی نسبت به سال‌های پیش داشته است. از مجموع ۴‌میلیون و ٨۴٩‌هزار و ١۵٩ نفر دانشجوی شاغل به تحصیل در موسسات آموزش عالی کشور، ۴۶‌درصد یعنی ٢‌میلیون و ٢٠٠‌هزار و ٢٢٧ نفر زن و ۵۴‌درصد به عبارتی ٢‌میلیون و ۶٠٢‌هزار و ۴٩۴ نفر مرد بوده‌اند.
۵۶‌درصد دانشجویان در این ‌سال تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی و ۴۴‌درصد در دانشگاه‌های غیردولتی تحصیل کرده‌اند.
توزیع ‌درصد دانشجویان به تفکیک دوره (مقطع) تحصیلی در ‌سال تحصیلی ٩۴-٩٣ از علاقه و گرایش دانشجویان به تحصیل در مقطع کارشناسی حکایت دارد، به‌طوری که ۵٨,٧١‌ درصدی دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل بوده‌اند و ٢٢.٨٢‌ درصد در دوره کاردانی و کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و دکتری حرفه‌ای رتبه‌های بعدی را از آن خود کرده بودند.
علوم انسانی محبوب‌ترین گروه تحصیلی در این دوره بوده است. براساس گزارش وزارت علوم، ۴۵,۶‌ درصد دانشجویان در این گروه، تحصیل کرده‌اند و پس از آن فنی و مهندسی با  ٣١.٣‌ درصد بیشترین‌درصد دانشجویان را داشته است. گروه‌های هنر، علوم پایه، علوم پزشکی و کشاورزی و دامپزشکی به ترتیب بیشترین ‌درصد دانشجوها را داشته‌ اند.

افزایش تولید مقالات علمی در پایگاه‌های Scopus و ISI
براساس گزارش وزارت علوم، وضع انتشار مقالات علمی در پایگاه اسکوپوس (Scopus)، طی سال‌های ٢٠١١ تا ٢٠١۴ روندی صعودی داشته است و از ٣٩‌هزار و ٣٢١ مقاله در ‌سال ٢٠١١ به ۴٣‌هزار و ٣۴٧ مقاله در ‌سال ٢٠١۴ رسیده، اما در ‌سال ٢٠١۵ به یک‌باره با کاهش محسوسی روبه‌رو شد. در‌ سال گذشته میلادی، تعداد مقالات منتشر شده در پایگاه اسکوپوس به ٣٩‌هزار و ٧١٨ مقاله کاهش یافت.
انتشار مقالات ISI کمی متفاوت به نظر می‌رسد. روند انتشار مقالات در پایگاه ISI از ‌سال ٢٠١١ تا ٢٠١۵ صعودی بوده و از ٢٨‌هزار و ۴۵٠ مقاله به ٣٣‌هزار و ٢۶٢ مقاله رسیده است. در این گزارش اشاره شده که به دلیل تکمیل نشدن آمار تا پایان هر سال، آمار‌ سال ٢٠١۵ تا اواسط ٢٠١۶ تکمیل شده و پیش‌بینی می‌شود که آمار این ‌سال رشد بیشتری نسبت به‌ سال ٢٠١۴ داشته باشد.
درصد رشد علمی ٢٠ کشور برتر دنیا در‌ سال ٢٠١۴ در پایگاه اسکوپوس (تعداد مقالات منتشر شده در پایگاه‌های بین‌المللی)، نشان از جایگاه خوب ایران در بین ٢٠ کشور برتر جهان دارد. طبق این گزارش، ایران رتبه چهار شتاب علمی در جهان را داراست.
روسیه، هند و چین پیش از ایران در رتبه‌های نخست تا سوم ایستاده‌اند و لهستان پس از ایران قرار دارد. در مقابل تایوان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و آمریکا کمترین رشد علمی از منظر تعداد مقالات منتشر شده در پایگاه‌های بین‌المللی را دارند.
این گزارش از بهبود ٩ رتبه‌ای ایران از نظر تعداد دانشگاه‌های موجود در بین دانشگاه‌های برتر دنیا در رتبه‌ بندی تایمز حکایت دارد. در‌ سال ٢٠١۶ نسبت به ‌سال ٢٠١٢ رتبه ایران از نظر تعداد دانشگاه‌های موجود در بین دانشگاه‌های برتر دنیا ٩ رتبه ارتقا یافته است. رتبه ایران در‌ سال ٢٠١٢ میلادی، ٣٢ بود که با این ارتقا به ٢٣ رسید.
همچنین وضعیت تعداد دانشگاه‌های کشور در بین دانشگاه‌های یک ‌درصد برتر دنیا در سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۵ در نظام رتبه‌بندی لایدن هم نشان از بهبود وضع دانشگاه‌های ایران دارد. در‌ سال ٢٠١٢ میلادی تعداد کل دانشگاه‌های حاضر در این رتبه‌بندی ۵٠٠ دانشگاه بود که ایران سهمی از این تعداد نداشت؛ حال آن ‌که در ‌سال ٢٠١۵ با اضافه شدن ٢۵٠ دانشگاه به این رتبه‌بندی، ایران هم سهمی ١٣ دانشگاهی کسب کرد.

جایگاه دانشگاه‌های ایران در هشت حیطه موضوعی در جهان
این پایگاه علاوه بر رتبه‌بندی کلی، دانشگاه‌های جهان را در ٢٢ حیطه موضوعی رتبه‌بندی و ٢۵٠ دانشگاه برتر را در هر شاخه معرفی می‌کند. ایران در هشت حیطه موضوعی مهندسی، علم مواد، شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم کشاورزی، علوم کامپیوتر و علوم گیاهی- دامی دارای دانشگاه در جمع ٢۵٠ دانشگاه برتر دنیا است. دانشگاه تهران و تربیت مدرس در موضوع مهندسی بهترین رتبه را در میان دانشگاه‌های ایرانی دارند و روی رتبه ۵٠ ایستاده‌اند. دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر به ترتیب رتبه‌های ۶٠ و ٨٩ را به خود اختصاص داده‌اند. در موضوع علم مواد، دانشگاه تهران رتبه ١١٨، صنعتی شریف ١۵٢، صنعتی اصفهان ١۵٣، دانشگاه تربیت مدرس ١۶٠ و علم و صنعت ایران رتبه ١٩٠ را دارند.

در علوم کشاورزی و علوم گیاهی و دامی، دانشگاه تهران تنها دانشگاهی است که در میان دانشگاه‌های ایران دارای رتبه است و به ترتیب روی پله ۶٩ و ٢٣٨ قرار دارد. دانشگاه صنعتی شریف هم تنها دانشگاه ایرانی است که در موضوع فیزیک دارای جایگاه جهانی است و رتبه ٢٠۵ را دارد. علم کامپیوتر و ریاضیات دو موضوعی است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه‌های ایران توانسته است در این زمینه‌ها جایگاه جهانی داشته باشد و روی رتبه‌های ٩٠ و ٧١ بایستد.

هشت دانشگاه ایران در میان دانشگاه‌های برتر دنیا
رتبه‌بندی معتبر تایمز از دانشگاه‌های برتر دنیا، حکایت از افزایش تعداد دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه‌بندی طی سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۶ دارد. در رتبه‌بندی تایمز، در سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۴ تنها دانشگاه صنعتی شریف در رتبه‌بندی جهانی قرار داشت.‌ سال ٢٠١۵ دانشگاه صنعتی اصفهان هم به دانشگاه شریف اضافه شد و تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در رتبه‌بندی جهانی تایمز به دو دانشگاه افزایش یافت.
اما‌ سال ٢٠١۶،‌ سال خوبی برای دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز بود. تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی به هشت دانشگاه افزایش یافت. دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران به ترتیب هشت دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه‌بندی تایمز بودند که نامشان در میان ٨٠٠ دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد.

راه‌اندازی ۵١ کرسی زبان فارسی در ٣٠ کشور
وزارت علوم در گزارش وضع علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر، گزارشی هم از دیپلماسی علمی ارایه کرده است. گزارشی که از تعداد تصویب پروژه‌های تحقیقاتی با دانشگاه‌های خارجی در راستای اجرایی کردن توافقنامه‌ها در ‌سال ٩۴ یا راه‌اندازی کرسی زبان فارسی در ٣٠ کشور دنیا در‌ سال ٩۴، حکایت داشت. طبق این گزارش، تعداد پروژه‌های تحقیقاتی تصویب شده با دانشگاه‌های خارجی ١۴١ مورد بوده است و در ‌سال ٩۴، ۵١ کرسی زبان فارسی در ٣٠ کشور دنیا راه‌اندازی شده است.
پایگاه آی.اس.آی، تعداد دانشمندان ایرانی قرار گرفته در زمره دانشمندان یک‌درصد برتر دنیا را ٢٠٠ دانشمند در‌ سال ٢٠١۵ اعلام کرد که ٢٧ تن در مقایسه با ‌سال ٢٠١۴، افزایش یافته است.

انتهای پیام/

منبع:ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز