جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
فرزند هفتم شهید مطهری در خانه بیداری اسلامی:
 هرجا که امام گفت مرا دفن کنید / شهید مطهری ساخته ی شبهات انجمن اسلامی مهندسان بود   

حجت الاسلام محمد مطهری با نقل خاطره ای بیان داشت: آقای ناطق نوری می گفت که در ساواک وقتی ما را بازجویی میکردند می گفتند شما کتابهای مطهری را خوانده اید که به این روز افتاده اید و این درحالی بود که بیرون از زندان بعضی ایشان را سازشکار می دانستند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر امروز ۱۴ اردیبهشت ماه همایش بزرگداشت شهید مطهری با موضوع «مطهری رهبر فکری انقلاب» با حضور و سخنرانی حجت الاسلام دکتر محمد مطهری فرزند شهید مطهری، در خانه بیداری اسلامی اصفهان برگزار شد.

در این همایش که به همت مجمع فرهنگی بینش مطهر برگزار شده بود، حجت الاسلام مطهری (معاون پژوهشی بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری و هفتمین و آخرین فرزند استاد بزرگ شهید مرتضی مطهری) به سخنرانی پرداخت ولی با توجه به اینکه موضوع این سخنرانی با تاخیر و دیرهنگام به وی اعلام شده بود؛ وی از صحبت در این باره صرف نظر کرد و صرفا به بیان مطالب و خاطراتی در مورد شهید مطهری پرداخت.

IMG_20160503_173903 copy

وی با اشاره به موضوع جلسه که آیا شهید مطهری رهبر فکری انقلاب بوده است یا خیر؛ گفت این موضوع خودش جای بحث دارد و بیان داشت: در جلسه ای آقای ناطق نوری می گفت که در ساواک وقتی ما را بازجویی میکردند به ما می گفتند که شما کتاب های مطهری را خوانده اید که به این روز افتاده اید و این در حالی بود که بیرون از زندان بعضی ایشان را سازشکار می دانستند.

او ضمن بیان اینکه شهید مطهری فقط ۸۰ روز بعد از انقلاب زنده بودند گفت ایشان مرتبا می گفتند که کِی می شود که من از کارهای انقلابی فارغ شوم و به کارهای فکری بپردازم و ایشان قبل از انقلاب در مورد آسیب های انقلاب، چنان کار فکری انجام داده بودند که وقتی فقط پنجاه روز از انقلاب می گذشت مرتبا با لحن تذکر و هشدار مسائلی را بیان می کردند و مشخص بود که روی این مطالب فکر کرده اند.

فرزند شهید مطهری اظهار داشت اختلافاتی که امروز در موارد اقتصادی، سیاسی و… داریم به علت این است که ما یک متفکر نداریم که تمام وقت کار فکری بکند و مسلط بر این مسائل باشد؛ ریشه برخی از اختلافات، مفاهیمی است که خوب تفهیم نشده است.

دکتر مطهری گفت وقتی در اجتماع هایی مثل جمع شما شرکت می کنم که به یاد ایشان هستید؛ به یاد غربت ایشان در آن زمان می افتم چون گاهی مورد بی مهری قرار می گرفتند. مثلا وقتی کتابی در مورد حجاب می نوشتند حتی بعضی از علما هم اعتراض می کردند و یکی از مراجع گفت این کتاب را از فروشگاه ها بردارید. شهید مطهری در یکی از کتبشان این بیت را آوده اند که:

به گرداگرد خود چندان که بینم  /   بلا انگشتری و من نگینم

وی گفت به شما تبریک عرض میکنم چرا که در کشور ما که سرانه مطالعه بسیار پایین است شما کتابهای شهید مطهری را میخوانید ولی باید مراقب باشید چرا که هر قدمی که به سمت هدایت برمی دارید از آن طرف، شیطان هم برای منصرف کردن شما تلاش می کند و مهم این است که این کار مستمر انجام شود.

شق القمر نکرده ایم

او متذکر شد این خوب است که شما بدون تبلیغات آنچنانی توانسته اید این جمعیت را جمع کنید ولی دقت کنید که کسی که مطالعه انجام میدهد کار اضافه ای نکرده؛ کسی که مطالعه نمی کند، کم کاری کرده است و دارای نقص است پس من و شما شق القمر نمی کنیم.

حجت اسلام مطهری عنوان کرد نفوذ دو نوع است یکی نفوذ فکری و دیگری نفوذ قلبی که خداوند در قرآن در مورد اینکه شیطان از طریق قلب نفوذ می کند تذکر داده است ولی باید حواسمان به نفوذ فکری نیز باشد.

وی ادامه داد وقتی قاتل شهید مطهری را دیدیم؛ آدم شیطان صفتی نبود؛ حتی گریه میکرد و می گفت حرف هایی به من زدند و گفتند که شهید مطهری کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» را برای شاه نوشته است و یا گفته هایی از این دست ولی وقتی که در زندان کتابهای ایشان را خواندم، فهمیدم که من چه کسی را کشته ام. من از همین الآن آتش جهنم را حس میکنم.

او گفت شهید مطهری یک بار می گفتند که من اگر تا سی سال آینده هیچ کتابی هم نخوانم باز هم میتوانم با دانسته هایم کتاب بنویسم.

دکتر مطهری خاطرنشان کرد دغدغه های فکری و دغدغه ی دیگران (مردم) در ایشان نمایان بود. مثلا گاهی اگر فقیری به ایشان مراجعه میکرد شهید مطهری واقعا به دنبال حل مساله بود یا نمونه دیگر اینکه ایشان چند بار ماشین خودشان را فرستادند برای دختر همسایه طبقه پایین که به بیماری صرع مبتلا بود تا او را به بیمارستان ببرند.

وی گفت دکتر اژه ای یک بار تعریف می کردند که روزی شهید مطهری در اصفهان تا ساعت یازده شب به سوالات دانشجویان پاسخ میدادند و بعد از آن گفتند که میخواهم پارک های اصفهان را ببینم درحالی که اوضاع مسائل اخلاقی در آن زمان اصلا خوب نبود اما باز هم ایشان در آن وضعیت به دنبال هدایت افراد بود.

او متذکر شد مهندس کتیرایی (شاهد شهادت استاد مطهری) می گفتند که شهید مطهری گفته اند که من ساخته ی انجمن اسلامی مهندسان هستم از این بابت که آنها شبهه می انداختند و شهید مطهری با مطالعه پاسخ میدادند؛ ایشان از کسانی که با ایشان مشکل فکری داشتند مثل دکتر زرین کوب که کتاب دوقرن سکوت را نوشته اند به خوبی استفاده می کردند. مثلا وقتی علی دشتی، کتاب ۲۳ سال را نوشت؛ شهید مطهری گفتند که من چون روحانی هستم شاید پاسخم آن تاثیر لازم را نداشته باشد به همین علت از دکتر زرین کوب خواستند تا به این شبهه پاسخ بدهند. شهید مطهری عمر خود را صرف همین روشنگری ها کرد.

معنویت شهید

وی در ادامه گفت اگر می بینیم که در هند یا اندونزی کتاب های ایشان را می خوانند با اینکه تبلیغ چندانی هم نشده است؛ به خاطر معنویت شهید مطهری است.

او گفت ایشان برای کسانی که به کلاس درس نهج البلاغه می آمدند دو شرط معین کرده بودند؛ یکی اینکه حتما نماز شب بخوانند و دوم اینکه در حق هم دعا کنند و برای ایشان هم دعا کنند تا شهید بشوند که در ۵۹ سالگی همین طور هم شد.

حجت الاسلام مطهری تاکید کرد حتی در شب تحصنِ دانشگاه تهران نیز ایشان در آن همهمه و شلوغی جای تاریک و خلوتی در گوشه ای از دانشگاه تهران پیدا کردند و نماز شب خودشان را خواندند.

وی عنوان کرد ما از ایشان کاغذی پیدا کردیم که من فکر میکنم حالات روحی یا مکاشفات خودشان را یادداشت کرده بودند؛ ولی وقتی از مرحوم سید محمد حسین تهرانی که استاد ایشان بودند پرسیدیم که این کاغذ را منتشر کنیم یا نه؟ ایشان مخالفت کردند و گفتند که اسرار سالک به همراه خودش دفن می شود.

دکتر مطهری در پایان تصریح کرد شهید مطهری بعد از مرگ پدرشان در صد سالگی و در سال ۵۰ قبری برای خودشان در خواجه اباصلت خریدند ولی این اواخر به والده ما گفته بودند که مرا آنجا دفن نکنید؛ پرسیدند پس کجا دفن کنیم؟ ایشان گفتند هرجا که امام گفت.

انتهای پیام/ ج  شهید مطهری

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز