جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
به بهانه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی
 اسوه های صبر و استقامت به میهن بازگشتند   

رهبر معظم انقلاب:«آزادگان، بهترین سربازان انقلابند. آزادگان، آزموده‌ترین فرزندان این ملتند. آزادگان، شایسته‌ترین افراد برای دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامیند.»

به گزارش ندای اصفهان، ۲۵ سال پیش، یعنی در تاریخ ۲۶ مردادماه سال ۶۹، اولین گروه از آزادگان سرافراز، اسوه های صبر و استقامت،پس از سال ها اسارت و تحمل رنج و دوری ازخانواده به میهن بازگشتند.بازگشت اسرا در پی پذیرش معاهده ۱۹۵۷ الجزایر توسط صدام و دو هفته پس از اشغال کویت توسط ارتش صدام صورت گرفت.

در سال ۶۵ وقتی که خطر تصرف بصره صدام را تهدید می کرد، قطعنامه ۵۹۸ مطرح ودر سال ۶۶ در شورای امنیت به تصویب رسید، در حالی که امام در مورد پذیرش یا رد آن هیچ موضعی نگرفتند.

در ۲۷ تیرماه ۶۷ قطعنامه که حاوی آتش بس بود توسط امام پذیرفته شد.صدام این پذیرش را ضعف ایران تلقی کرد و نیروهای منافقین مجددا به خاک ایران متعرض و طی عملیات مرصاد شکستی سخت متحمل شدند.پس از این شکست صدام ناگزیر قطعنامه را پذیرفت و برای ورود به مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد.

سرانجام درساعت ۱۰:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۶۹، نامه صدام حسین خطاب به هاشمی رفسنجانی –رییس جمهور وقت ایران- مبنی بر پذیرش تمام شرایط ایران برای برقراری صلح میان دو کشور از جمله معاهده ۱۹۵۷ الجزایر، عقب نشینی نیروهای عراقی از اراضی اشغال شده ایران و آزادی اسرای ایران، از رادیو صوت الجماهیر بغداد قرائت شد.

بدین ترتیب نخستین گروه اسرای ایران در روز ۲۶ مردادماه به آغوش ایران بازگشتند.زیارت حرم امام خمینی(ره) و دیدار با مقام معظم رهبری از اولین برنامه های آزادگان بود.

آزادگان در آیینه سخنان رهبر معظم انقلاب:

 آنهائی که به شما میگفتند تا ابد باید در این زندان بمانید، یا میگفتند شما را اعدام خواهیم کرد، خودشان به زباله‌دان تاریخ افتادند، خودشان اعدام شدند، خودشان نابود شدند؛ شما امروز بحمداللّه در جمهوری اسلامی، سرافراز و با عزت دارید زندگی میکنید؛ این درس است. یک بار دیگر هم ما در گذشته این درس را داشتیم. بعضیهامان باور نمیکردیم. در دوران اختناق، در دوران طاغوت، فشارها زیاد بود؛ کسانی میگفتند آقا، «مشت است و درفش»، بیخود ایستادگی میکنید، بیخود مقاومت میکنید؛ یک عده‌ای هم میگفتند نه، «صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر».خدای متعال حادثه‌ای را پیش آورد که در دنیا هیچ کس باور نمیکرد؛ نه اینکه در ایران کسی باور نمیکرد، در دنیا هم کسی باور نمیکرد. کسی باور نمیکرد که آنچه آمریکائیها آن را جزیره‌ی ثبات میدانند، اینجور دستخوش طوفانی بشود که در نهایت به انزوای آمریکا، به انزوای استکبار، به انزوای انگلیس و عمال و مزدورانشان منتهی شود. امروز هم همین است.
امروز هم شما دنیا را نگاه کنید؛ نشانه‌هائی هم پیداست. مکرر عرض کردیم؛ دنیا در حال عبور از یک گذرگاه و رسیدن به یک وضع جدید و ماجرای جدیدی است.رفتار ما، نیت ما، عمل ما در شکل‌گیری این وضعیت جدید، تعیین‌کننده است. برای اینکه دلهامان قرص شود، برای اینکه راه را گم نکنیم، زندگی شما آزادگان میتواند برای ما یک ستاره‌ی راهنما باشد.۱۳۹۱/۰۵/۲۵

هیچ ملتی نتوانسته است از قشرهای مختلف، مجموعه‌ای جوان و رزمنده به وجود آورد که در سخت‌ترین شرایط اسارت، شخصیت انقلابی و ایمانی و روح رزمندگی را آن‌چنان حفظ کنند، که آزادگان ما در دوران اسارت حفظ کردند؛ در حالی که یقیناً آنچه ملت ایران از حوادث دوران اسارت این عزیزان میداند، بخشی از مجموعه عظیمی از حوادث است. ۱۳۷۶/۰۵/۲۹
 

آزادگان، بهترین سربازان انقلابند. آزادگان، آزموده‌ترین فرزندان این ملتند. آزادگان، شایسته‌ترین افراد برای دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامیند. آزادگان، مورد امید و اعتماد این نظام به حساب می آیند و باید برای کارهای آینده هم به حساب بیایند.اگر دشمنی، درمقابل انقلاب یا در مقابل نظام جمهوری اسلامی قد عَلَم کند، اوّل کسی که باید مشت بر سینه اوبزند، آزاده است؛ چون آزاده بیشتر از همه، برای حفظ این نظام رنج کشیده است. او بیشتر از همه تجربه کرده است؛ خودش را بهتر میشناسد و محنت‌پذیری خود را در روزهای سخت آزمایش کرده است.۱۳۷۱/۰۵/۲۶

 انتهای پیام/

 

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز