سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
مک دونالد باید بیاید یا مک دانل؟
 اجرای برجام در دام ترفند هزینه مبادله (transaction cost)   

کسانی که برجام را سند افتخار ملی و آفتابی تابان می بینند در برابر ترفند پیچیده امریکائی ها که نقض عملی برجام است چه رویکردی را اتخاذ کرده اند؟ سخنان روشنگرانه، صریح و کاملا مصداقی رهبر مظم انقلاب در دیدار با کارگران پایانی بر پوشاندن نقض برجام و انفعال در برابر دشمن است

ندای اصفهان- محمدحسن ربانی/

در نظر بگیرید شرکتی سرمایه گذار در منطقه ای قصد دارد کار عمرانی و تولیدی –و نه ورود و فروش کالا – انجام دهد؛ کارخانه ای بسازد و خط تولیدی راه بیندازد، نیروگاهی تاسیس کند، سدی بنا نماید… در این راه به ارزیابی هزینه ها می پردارد و آن را مطلوب می یابد:

هزینه کارگر، انرژی، مواد اولیه، بازار مصرف، اینها هزینه هائی آشکار، قابل محاسبه، معمول و معقول است. پس تصمیم می گیرد تا پروژه خود را عملی سازد اما با بررسی بیشتر متوجه می شود هزینه های نامحسوس مهمی هم وجود دارد که سرمایه گذاری را دچار مشکلات جدی می نماید؛ فرضا ناامنی موجود در منطقه و یا عدم ثبات سیاسی در کشور مورد نظر و… این هزینه ها ریسک سرمایه گذاری -که ذاتا زمانبری طولانی دارد- را بالا می برد و نهایتا می تواند شرکت مورد نظر را از سرمایه گذاری درازمدت که موجب افزایش تولید، ایجاد اشتغال پایدار، انتقال فن آوری، بالا رفتن رشد اقتصادی و رفاه عمومی می شود باز دارد.

***

هزینه مبادله (transaction cost) آن دسته از هزینه های پیش بینی نشده ای است که به علت عدم پایبندی یکی از طرفین مبادله به تعهداتش، بر طرف دیگر مبادله تحمیل می شود به عبارت دیگر ایجاد هزینه هائی است که در ظاهر دیده نمی شود اما در عمل اعمال می شود. فرضا با بالا بردن ریسک سرمایه گذاری، هزینه اطمینان به آینده و برآورد مثبت از آن بالا می رود و نهایتا سرمایه سنگین و مولد به داخل نمی آید.

***

گفته می شود توافق نامه برجام باید آثار محسوس خود را در کشور نشان دهد –و البته حرف حقی است – اما آیا نمود آن وفور واردات و مصرف زدگی بیشتر است یا سرمایه گذاری اساسی و زیربنائی در صنعت، کشاورزی، حمل و نقل، ایجاد بازار صادراتی و رفع بیکاری؟

خرید انبوه هواپیماهای ایرباس است –البته اگر کدخدا اجازه دهد! – یا ایجاد خط مشترک تولید ایرباس؟ (آن چنان که چینی ها این کار را کردند)

واردات خودروهای از رده خارج و پرمصرف امریکائی است یا فن آوری خودروهای هیبریدی کم مصرف؟

مک دونالد باید بیاید یا مک دانل (سازنده هواپیما) ؟ و…

رسیدن به پیشرفت واقعی جز با پرهیز از مصرف گرائی از یکسو و سرمایه گذاری در تولید و افزایش بهره وری از سوی دیگر بدست نمی آید و قرار بوده است برجام با برداشتن تحریم های ظالمانه بستری باشد برای برون گرائی سازنده در اقتصاد.

***

در بند ۲۶ برجام آمده است: «طرف مقابل ایران نباید کاری کند که نکات مثبتی که در برجام برای ایران می تواند داشته باشد محقق نشود.» و در بند ۲۹ نیز به صراحت آمده است که نباید در فرایند اقتصادی و تجاری ایران اخلال ایجاد شود.

جمهوری اسلامی ایران تعهدات خود را در برجام حتی افزون بر موارد مصوب انجام داده است اما طرف مقابل (امریکائی ها) چه کرده اند؟ آنها در عمل، هم برتحریم ها افزوده اند (موشکی، محدودیت ویزا…) و هم با ترفند پیچیده و ماهرانه ی هزینه مبادله، عملا مانع همکاری بانک های بزرگ و حضور جدی و -نه نمایشی – شرکت های اروپائی در اقتصاد ایران شده اند.

«تقریبا هیچ چیز از این توافق… عاید ایران نشده است» (دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی). تشدید فضای ایران هراسی به بهانه تروریزم و حتی سرقت دو میلیارد دلاری اموال ایران به همین بهانه، مقابله با برنامه دفاع موشکی ایران، حمله به سیاست های منطقه ای ایران، ادعای نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، بر نداشتن تحریم ها و تهدید به جریمه های سنگین بانک های اروپائی، عملا مانع دستیابی ایران به منابع ارزی خود و انجام مبادلات بانکی و… شده است. آری خط تلفن سوئیفت باز است اما تماس گیرنده ای آن سوی خط نیست!

برجام

براستی ثمره عملی حضور این همه هیئت اروپائی امضای چند قرارداد سرمایه گذاری و گشایش اعتبار بوده است؟ کسانی که برجام را سند افتخار ملی و آفتابی تابان می بینند در برابر ترفند پیچیده امریکائی ها که نقض عملی برجام است چه رویکردی را اتخاذ کرده اند؟ سخنان روشنگرانه، صریح و کاملا مصداقی رهبر مظم انقلاب در دیدار با کارگران پایانی بر پوشاندن نقض برجام در اجرا و توجیه رویکرد امریکائی ها و انفعال در برابر دشمن است و ثمره اعتماد به دشمن و خوش بینی به وی و تلاش برای تعامل سازنده با دشمن! را روشن می سازد.

«البته دشمن داریم و دشمن دارد دشمنی میکند. ما در یک جاده ی آسفالته حرکت نمی کنیم، مدام در مقابل ما موانع درست میکنند. چه کسی موانع درست میکند؟ دشمنان ما و در رأس دشمنان ما امریکا و صهیونیزم… بنده صدبار گفته ام که به امریکا نمی شود اعتماد کرد، حالا دارد کاملا روشن می شود. روی کاغذ می نویسند که بروند بانک ها با ایران معامله کنند –که این روی کاغذ است و ارزشی ندارد – اما در عمل جوری در دل بانک ها هراس می اندازند که آنها نزدیک نیایند، ایران هراسی… در عمل کاری می کنند که بانک جرئت نکند جلو بیاید، سرمایه دار خارجی جرئت نکند بیاید سرمایه گذاری کند. عملا دارند این کار را می کنند.» (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران ۸/۲/۱۳۹۵)

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. بیداری گفت:

    عشق امریکا دولت را کور و کر کرده. اگر عشق امریکا مردم را کور و کر نکرده باشد باید با رای خود در انتخابات ، دولت را بینا و شنوا کنند
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز