دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۳
مدیر‌کل میراث فرهنگی اصفهان:
 مرحله دوم مرمت گنبد مسجد امام‌(ره) اصفهان آغاز شد/ پایان کامل مرمت در نیمه نخست سال ۹۶‌   

مدیر‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: مرمت نیمی از گنبد عظیم مسجد امام (ره) اصفهان به اتمام رسید و مرحله دوم مرمت این گنبد آغاز شد.

به گزارش ندای اصفهان ، فریدون اللهیاری از اتمام مرمت نیمی از گنبد عظیم مسجد امام (ره) اصفهان و آغاز مرحله دوم مرمت آن خبر داد و اظهار داشت: مرمت ۸ بخش( ترک) از ۱۶ بخش گنبد مسجد امام به اتمام رسیده و کار مرمت بخش نهم آن پس از پایان تعطیلات نوروزی آغاز شده است.

وی افزود: با توجه به عظمت گنبد مسجد امام (ره) و سختی‌های ناشی از فعالیت در ارتفاع بیش از ۴۰ متری از سطح زمین و همچنین سطح نا‌موزون گنبد، مرمتگران با نظارت اساتید فن و همچنین با نظارت مستقیم کارشناسان ارشد اداره‌کل، کار مرمت این گنبد را که شامل مرمت لایه‌های زیرین گنبد و همچنین تزئینات کاشی‌کاری آن به سرعت به پیش می‌برند، به‌گونه‌ای که هم‌اینک با توجه به سختی‌های ذکر شده و همچنین برخی مشکلات مربوط به تأمین منابع مالی از زمان پیش‌بینی شده برای مرمت جلوتر هستیم.

مدیر‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان درباره منابع مالی طرح مرمت گنبد مسجد امام (ره) بیان کرد: تا‌کنون بیش از ۲۰ میلیارد ریال برای مرمت گنبد مسجد امام (ره) هزینه شده و در حال حاضر نه تنها ۴ بخشی که دارای ایرادات اساسی بود به‌طور کامل مرمت شده، بلکه بر‌اساس رأی و نظر کارشناسان، مرمت کل ۱۶ بخش (ترک) گنبد در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با توجه به آغاز مرمت بخش نهم، امیدوار هستیم تا نیمه نخست سال ۹۶ کار مرمت گنبد مسجد امام (ره) به طور کامل به اتمام برسد، بنابراین با مرمت اساسی گنبد مسجد امام (ره)، کارشناسان معتقد هستند این گنبد حداقل تا ۳ دهه آینده نیاز جدی به مرمت ندارد.

به گزارش تسنیم، گنبد مسجد امام (ره) اصفهان، یکی از منحصر به‌فردترین گنبد‌های بناهای تاریخی ایران و جهان به‌شمار می‌رود، به‌گونه‌ای که این گنبد به‌صورت دو پوسته (دوپوش) ایجاد شده و ارتفاع گنبد داخلی از سطح زمین تا بخش فوقانی ۳۷ متر و ارتفای گنبد اصلی از سطح زمین تا بخش فوقانی ۵۴ متر است.

مسجد امام اصفهان، همزمان با مجموعه میدان امام در سال ۱۳۵۸ خورشیدی به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز