پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۳
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
 دولت یازدهم هیچ‌گاه حاضر به قطع یارانه ثروتمندان نشد/ آقایان می‌خواهند این بار سنگین را به دوش مجلس بیندازند   

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به‌دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، دولت مخالف قطع یارانه‌ها است، گفت: سخنگوی دولت چندین بار دراین‌باره صحبت کرد ولی اکنون می‌خواهند این بار سنگین را به دوش نمایندگان و مجلس بیندازند.

به گزارش ندای اصفهان ،حجت‌الاسلام و المسلمین سیدناصر موسوی لارگانی در پاسخ به این سؤال مبنی بر “آیا شما حذف ۳ دهک پردرآمد جامعه از یارانه را یک اقدام مثبت از طرف مجلس و در راستای اقتصاد مقاومتی می‌دانید؟”، اظهار داشت: توجیهی که دولت گذشته برای هدفمند شدن یارانه‌ها داشت این بود که ۳۰ درصد جامعه ۷۰ درصد انرژی کشور را مصرف و از طرفی دیگر نیز ۷۰ درصد دیگر جامعه ۳۰ درصد انرژی را مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت گذشته در نظر داشت با هدفمند کردن یارانه‌ها به‌نوعی از آن قشر ۳۰ درصد بگیرد و به آن قشر ۷۰ درصد بدهد، افزود: قانونی هم که در این راستا تصویب شد خیلی شفاف و روشن بود به این ترتیب که درآمد حاصل از افزایش قیمت‌های حامل انرژی ۳ قسمت شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر شد از این ۳ قسمت، ۵۰ درصد آن به‌صورت یارانه نقدی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه یا همان ۷۰ درصد جامعه تعلق گیرد، ۲۰ درصد آن نیز در اختیار دولت باشد تا برای هزینه‌های احتمالی که به دولت تحمیل می‌شود و هم برای اجرای زیرساخت‌ها هزینه کند و ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز قرار شد به تولید و صنعت داده شود تا هزینه‌هایی که آنها اضافه برای انرژی می‌دهند در اینجا جبران شود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه کل پول را دولت قبل به مردم داد، خاطرنشان کرد: به‌طوری که همه مردم و حتی ایرانیان خارج کشور را شامل گرفتن یارانه کردند ولی هدفمندی یارانه‌ها برای دولت سودی نداشت.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت قبل می‌گفت “ما ۱۰۰هزار میلیارد تومان سوبسید پرداخت می‌کنیم و درنظر داریم در مدت ۵ سال با شیب ملایم این پول را برداریم و قیمت‌ها آزاد شود تا مردم بهینه مصرف کنند.”، ولی ما شاهد این بودیم که دولت قبل آن مبالغی را که از افزایش حامل‌های انرژی کسب می‌کرد و مبالغ دیگری هم از بانک مرکزی و فروش نفت برداشتند صرف یارانه نقدی کردند.

دولت فعلی در زمان انتخابات مدعی عمل‌کردن به قانون بودند

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی با ابراز اینکه دولت یازدهم هم یکی از شعارهایش این بود که “ما قانون‌مند هستیم و می‌خواهیم به قانون عمل کنیم”، افزود: برای مجلس هم در آن زمان یک بارقه‌ای از امید ایجاد شد که اگر دولت قبلی بعضی از قوانین را زیرپا گذاشت و عمل نکرد این دولت رئیس جمهورش ۲۰ سال در مجلس شورای اسلامی جزو قانون‌گذاران بوده و سخنگو و برخی از وزرای آن نیز جزو قانون‌گذاران بودند.

دولت قبلی و فعلی سهم تولید و صنعت را از یارانه‌ها پرداخت نکردند

نماینده مردم فلاورجان در مجلس تصریح کرد: تصور مجلسی‌ها این بود که این دولت حتماً هم به قانون و هم به مجلس احترام می‌گزارد، بنابراین یکی از قوانینی که به‌درستی اجرا می‌کند هدفمندی یارانه‌هاست که متأسفانه باز هم سهم تولید و صنعت را پرداخت نکردند و همچنین آن ۲۰ درصدی هم که در اختیار دولت برای زیرساخت‌ها بود آن را هم استفاده نکردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به‌هرحال در این زمینه شعارهائی هم داده شد مبنی بر اینکه “هدف‌مان این است که یارانه افراد ثروتمند را قطع کنیم”، خاطرنشان کرد: وزیر اقتصاد هم در مجلس عنوان کرد در این راستا ۱۰ میلیون نفر شناسایی شده‌اند که اینها استحقاق گرفتن یارانه را ندارند چون درآمدهای چند میلیونی دارند.

وی با اشاره به درخواست از مردم برای حذف از دریافت یارانه بیان کرد: در همین راستا تعداد اندکی از مردم در این موضوع خوداظهاری کردند و گفتند “یارانه نمی‌خواهیم” ولی حتی تعدادی هم که قبلاً ثبت نام نکرده بودند به جمع یارانه بگیران اضافه شدند.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی گفت: به‌هرحال دولت فعلی هیچ‌موقع حاضر نشد  یارانه ثروتمندان را قطع کند و مجلس ورود پیدا کرد، این در حالی بود که سال گذشته وزیر کار عنوان کرد که “کسانی که بالای ۲٫۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند یارانه‌شان را قطع می‌کنیم”.

وی افزود: مجلس حتی به این رقم ۵۰۰ هزار تومان اضافه کرد و گفت کسانی که بالای ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند نباید یارانه بگیرند و اگر دولت طبق مصوبه عمل کند بدون شک حتی این خانواده‌هایی که یارانه‌شان قطع می‌شوند رضایت‌مندی برای‌شان ایجاد می‌شود.

پول یارانه نقدی را صرف ایجاد اشتغال کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اعلام “بنده معتقدم که دولت به‌جای اینکه یارانه نقدی به مردم بدهد برای آنها اشتغال ایجاد کند”، تصریح کرد: سالیانه ۴۸هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می‌شود، اگر این مبلغ در بخش تولید و صنعت سرمایه‌گذاری شده بود و تعدادی کارخانه احداث کرده بودند هم تولید کشور افزایش پیدا کرده بود و هم اشتغال پایدار ایجاد می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: حالا هم اگر همین ۱۲هزار میلیاردی که پیش‌بینی شده از حذف یارانه‌ این افراد به‌دست می‌آید و قرار است ۳۰ درصد آن صرف اشتغال شود به‌نظر بنده از این طریق تعداد قابل توجهی شغل ایجاد می‌شود و تولید در کشور رونق پیدا می‌کند.

دولت به‌دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری آینده مخالف قطع یارانه‌هاست

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی لارگانی با بیان اینکه در مجموع حذف ۳ دهک پردرآمد جامعه از یارانه یک گام مثبت از طرف مجلس بوده است، اضافه کرد: با توجه اینکه خرداد ماه سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در پیش است دولت درنظر ندارد این مصوبه را اجرا کند و این در حالی است که قبل از اینکه مجلس این موضوع را تصویب کند خود دولت پیش‌قدم شده بود.

وی گفت: سخنگوی دولت هم در این راستا چندین بار در مجلس پیرامون حذف تعدادی از یارانه‌بگیران صحبت کردند ولی اکنون می‌خواهند این بار سنگین را به دوش نمایندگان و مجلس بیندازند و ادعا می‌کنند “ما مخالف قطع یارانه افراد هستیم”.

نماینده مردم فلاورجان در پاسخ به این سؤال “تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از سوی دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟”، افزود: مقام معظم رهبری چندین سال است که شعار سال‌ها را با مسائل اقتصادی نام‌گذاری می‌کردند که اگر توجه به این مسائل شده بود بدون شک اکنون جایگاه رفیعی را در مسائل اقتصادی داشتیم و هیچ تهدید و تحریمی نمی‌توانست بر کشورمان تأثیرگذار باشد.

مسئولان دیگر شعار ندهند به اقتصاد مقاومتی عمل کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی لارگانی با اشاره به اینکه هرساله همایش برگزار کردند، کتاب نوشتند، بروشور و بنر چاپ کردند، اما مقام معظم رهبری امسال را “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نام‌گذاری کردند، تصریح کرد: این امر بدین معنی است که دیگر شعار بس است این‌همه جلسات و همایش برگزار شد، بیایید و عمل کنید.

وی با ابراز “تا الآن از این ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی معجزه‌ای ندیده‌ایم و چیز روشنی بیرون نیامد که ببینیم چه تصمیمی دارند”، خاطرنشان کرد: شعار اقتصاد مقاومتی که معجزه نمی‌کند بلکه اقدام و عمل به آن مهم است، در همین راستا باید از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا جلوگیری کنیم، ولی ما می‌بینیم که هر روز کالایی که در کشورمان با کیفیت بهتر تولید می‌شود وارد می‌کنند.

وی اظهار کرد: حال باید پرسید؛ چه‌کسانی اینها را از طریق قانونی وارد می‌کنند؟

بنابراین چنین اتفاقاتی سبب می‌شود که اقتصاد مقاومتی محقق نشود و قاچاق کالا افزایش پیدا ‌کند، ۱۰هزار میلیارد تومان سیگار در سال ۹۳ در کشور مصرف شده ولی از این مبلغ تنها ۷۰۰ میلیارد تومان آن از نوع تولید داخل بوده است.

کالاهای ضبط‌شده قاچاق را معدوم کنید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر همین درآمد در کشور باشد که اکنون ۵۰ درصد دخانیات مربوط به صندوق بازنشستگان فولاد است، همین موضوع می‌تواند مشکل بازنشستگان صنعت فولاد را برطرف کند، گفت: ما تنها شعار مبارزه با قاچاق کالا را می‌دهیم ولی در عمل این‌گونه نیستیم، وقتی کالایی را به‌عنوان قاچاق ضبط می‌کنیم باید معدوم شود نه اینکه از طریق دیگری وارد بازار شود.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز