پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۲
 برافراشته شدن پرچم اسلالوم ایران در جهان توسط بانوی معلم اصفهانی   

سرمربی تیم ملی اسلالوم گفت: اسلالوم یک‌رشته المپیکی است و اهمیت دادن به آن شانس هر کشوری را برای رفتن به المپیک بیشتر می‌کند؛ همچنین ورزشی است که با طبیعت سروکار مستقیم دارد و در دنیا هم جزو رشته‌های دانشگاهی به‌حساب می‌آید.

به گزارش ندای اصفهان ،دیرزمانی است که دل غم‌زده زاینده‌رود از تماشای قایق‌های به‌گل‌نشسته آزرده‌خاطر و پریشان است، همان قایق‌های قویی شکل و پارو به ‌بغل که به رنگ‌های عنابی، فیروزه‌ای و گه‌گداری به رنگ زیبای خورشید نقاشی شده‌اند و ماه‌ها از نبود آب، در میان ماسه‌ها گوشه‌گیر شده‌اند.

این روزها رودخانه همانند گذشته از زندگی و درد دل با قایق‌های پهلوگرفته لذتی نمی‌برد؛ وقتی قرار است هرازگاهی با یک تلنگر نابه‌هنگام مدام بمیرد و زنده شود.

حتی از جوش‌ و خروش بی‌حد و حصرش نیز تنها تصاویری رؤیاگونه در اذهان به یادگار مانده است؛ چراکه فریادهای شادمانه کودکان سوار بر قایق‌های رنگ‌به‌رنگ، جان خشک‌شده بی‌رمقش را حیاتی دوباره می‌بخشد و روح دوباره زیستن در روان ناخشنود و قلب از تپش ایستاده‌اش جریان می‌یابد.

پایه‌گذاری برخی از رشته‌های ورزش قایقرانی همچون کانوپولو و اسلالوم در این دیار باستانی می‌تواند نشاط و شادابی گذشته‌اش را طی سالیان متوالی گواه دهد زیرا بانوان قایقران اصفهانی از مدت‌ها پیش در این دو رشته صاحب‌مقام و عنوان بوده‌اند و تیم‌های ملی‌شان نیز از درون استعدادهای همین شهر شکل گرفت تا جایی که سال‌های متمادی در ایران و خارج از ایران به سکونشینی در مسابقات عادت کرده بودند.

حال که زاینده‌رود در پی سرزندگی ازدست‌رفته‌اش نا امیدانه راه به‌جایی نمی‌برد؛ کانوپولو و اسلالوم همچنان افتخارات کشوری و ملی‌شان را حفظ کرده‌اند، با وجودی که در بخش آموزش و تمرین تا حدودی کم‌حوصله نشان می‌دهند.

اخیراً هم که رقابت‌های قهرمانی آسیا در رشته اسلالوم به میزبانی ژاپن برگزار شد و به‌ نوعی با کسب سهمیه المپیک همراه بود، تیم ملی اسلالوم بانوان ایران متشکل از سه بانوی اصفهانی؛ دو بازیکن و یک سرمربی در این مسابقات حضور یافت.

با اینکه بانوان قایقران ایرانی موفق به دریافت سهمیه نشدند اما درنهایت ثابت کردند که تنها با ۷ یا ۸ ماه تمرین و یک نتیجه‌گیری خوب می‌توان تعجب خیلی از کشورها را برانگیخت.

همچنین رکسانا رازقیان ملی‌پوش اصفهانی به دلیل اثبات توانایی‌هایش در تمام مسابقات برون‌مرزی اسلالوم؛ به‌ عنوان تنها نماینده از ایران برای تمرین در اردوی آموزشی جوانان فدراسیون جهانی که طبق برنامه در فرانسه انجام می‌شود دعوت شد.

کتایون اشرف سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان نیز در این رقابت‌ها با قبولی در آزمون؛ توانست درجه داوری بین‌المللی را کسب کند؛ به سراغش رفتیم تا در همین رابطه با وی گفت‌وگویی صورت دهیم که البته با توجه به معلم بودن اشرف، این مصاحبه در روزی که به نام معلم نامیده شده است، صفای دیگری دارد.

شکل‌گیری تیم ملی اسلالوم بانوان تنها در عرض چند ماه

کتایون اشرف اظهار کرد: درمجموع تیم ما ۱۱ ماه پیش تشکیل شد و دو تا ۲۰ روز فرصت پیدا کردیم تا در پیست استاندارد تمرین کنیم که مطمئناً کسب سهمیه و مدال آسیایی با توجه به این مدت کم؛ امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی افزود: برای دستیابی به یک چنین نتیجه‌ای سال‌ها وقت لازم است، درست همانند کشورهای دیگر که سخت کار می‌کنند؛ به‌ عنوان‌ مثال کشوری همچون چین‌تایپه ماه‌ها در فرانسه اردو زده بود.

این سرمربی تصریح کرد: نتایج ما نشان‌دهنده این است که مسیر و انتخاب‌هایمان صحیح بوده به‌طوری‌که به یک‌ چیزهایی دست پیدا کردیم و با محکی که خوردیم فهمیدیم کارمان درست است؛ اگر خللی در برنامه‌هایمان ایجاد نشود قطعاً امکان گرفتن سهمیه را در آینده خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: وقتی از هم‌اکنون راهمان مشخص باشد و از تلاش دست نکشیم؛ به‌طور حتم به آنچه انتظار داریم دست پیدا می‌کنیم اما در رقابت‌های قهرمانی آسیا، توقع ما همین اندازه بود.

اشرف اظهار داشت: سایر تیم‌های حاضر در این مسابقات، چندین سال اردوهای مستمر در پیست‌های استاندارد چه در کشور خودشان و چه در دیگر کشورها داشته‌اند و در واقع می‌توان گفت هند تنها کشوری بود که کمترین تمرینات را داشت.

غلبه بر کمبودها با استفاده درست از داشته‌ها

وی عنوان کرد: سالیان قبل که زاینده‌رود آب داشت، اسلالوم در اصفهان شکل گرفت و خیلی خوب روند پیشرفت خود را طی می‌کرد اما با خشک شدن رودخانه برنامه آموزش در این رشته به تعویق افتاد و تا حدودی به مشکل برخوردیم؛ چیزی که اهمیت دارد این است که ما باید خودمان قدر داشته‌هایمان را بدانیم، اصفهان با استان‌هایی هم‌جوار است که آب‌دارند همچنین در قسمت‌های بالای زاینده‌رود در فصول مختلف آب هست که به‌ راحتی می‌توانیم از آن مکان‌ها استفاده کنیم.

سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان تأکید کرد: اسلالوم یک‌رشته المپیکی است و اهمیت دادن به آن شانس هر کشوری را برای رفتن به المپیک بیشتر می‌کند؛ ورزشی است که با طبیعت سروکار مستقیم دارد، در دنیا هم جزو رشته‌های دانشگاهی به‌ حساب می‌آید و هم به دلیل ماشینی شدن زندگی برای درمان بیماری‌ها موردتوجه و دقت قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: بهتر است بیشترین سرمایه‌گذاری در ارتباط با این قبیل رشته‌ها صورت گیرد چراکه این کار یک نفر یا یک سازمان نیست بلکه حمایت تمام بخش‌ها را می‌طلبد و اصفهان ارزش چنین سرمایه‌گذاری را دارد.

این سرمربی بیان کرد: تایلند و چین‌تایپه پیستشان افتتاح‌ شده؛ کشور ما هم این شرایط را دارد اما متأسفانه همکاری لازم در این زمینه انجام نمی‌شود درحالی‌که اگر این اتفاق بیفتد قدم بزرگی برداشته‌شده است.

ورزشکاران امروز مربیان فردا

وی گفت: در اصفهان ورزشکارانی تربیت‌شده‌اند که متعلق به همین استان هستند و در آینده می‌توانند مربیان گروه‌های سنی نوجوانان و جوانان باشند، برای رسیدن به بسیاری از اهداف عالیه در اسلالوم؛ من به‌تنهایی کاری از دستم ساخته نیست و به هم‌فکری و هم‌صدایی همه در استان اصفهان نیاز هست تا پا پیش بگذارند و منتظر یک منفعت آنی هم نباشند، زیرا نتیجه گرفتن زمان می‌برد و نیازمند چندین سال کار و تلاش مداوم است.

اشرف بیان داشت: باید سعی کنیم از میدان‌ها بین‌المللی عقب نمانیم؛ حتماً که نباید پیست استاندارد داشته باشیم از همین رودخانه‌های معمولی هم می‌توان به‌خوبی استفاده کرد؛ الآن که در میدان‌های بزرگ بین‌المللی حضور پیدا می‌کنیم، خیلی چیزها را می‌بینیم و یاد می‌گیریم و این می‌تواند برای ما یک امتیاز باشد.

 

%image_alt%

 

وی افزود: رقابت‌های قهرمانی آسیا هرساله برگزار می‌شود که امسال با کسب سهمیه المپیک مصادف شده بود؛ کاپ‌های کوچک هم در قاره‌های مختلف صورت می‌گیرد اگر ما بتوانیم ورزشکاران را به کشورهای برگزارکننده مسابقات اعزام کنیم و یا خودمان میزبان باشیم؛ در واقع به پیشرفت اسلالوم کمک کرده‌ایم.

سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان تصریح کرد: ۸ سال پیش تایلند میزبان مسابقات قهرمانی آسیا بود که به‌نوعی انتخابی المپیک نیز محسوب می‌شد؛ بعد از ۸ سال تغییراتی در همان پیست طبیعی‌شان ایجاد کرده‌اند، به‌ طوری‌ که به ما پیشنهاد دادند به کشورشان برویم و آن‌ها میزبان مسابقات باشند.

موفقیت در ورزش شانسی نیست

وی ادامه داد: اگر ما هم خوب کارکنیم و سرمایه‌گذاری انجام دهیم می‌توانیم انتظار موفقیت داشته باشیم؛ موفقیت در ورزش شانسی نیست، سخت‌کوشی، سرمایه، تمرین، تکنیک درست و صحیح و تجربه می‌خواهد.

اشرف عنوان کرد: استفاده از تجربیات بقیه کشورها بهترین میان‌بر برای رسیدن به موفقیت است؛ می‌توانیم دانش، اطلاعات و فرصت را در اختیار ورزشکاران قرار دهیم و در مقابل از آن‌ها نتیجه بخواهیم.

وی تأکید کرد: در این مدت کم شروع چندماهه داشتیم که مطمئناً با این شرایط انتظار کسب سهمیه المپیک از محالات است و باید اذعان داشت تنها با هفت یا هشت ماه تمرین؛ نتیجه به‌ دست‌ آمده فوق‌العاده خوب بوده است.

سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان اظهار کرد: کلاً کسانی که می‌خواهند در آزمون داوری بین‌المللی شرکت کنند باید واجد شرایطی باشند؛ از جمله مسلط بودن به زبان انگلیسی و اینکه در کشور خودشان داوری کشوری انجام داده یا داوری بین کشورها را تجربه کرده باشند.

قبولی در آزمون درجه داوری بین‌المللی

وی افزود: از طرف فدراسیون جهانی امتحانی برگزار می‌شود که در رابطه با ورزش اسلالوم این آزمون چهار قسمت دارد؛ دو قسمت به‌صورت کتبی و دو قسمت هم اختصاص به کارهای عملی دارد و کاملاً به زبان انگلیسی است، در حقیقت درجه داوری بین‌المللی برای شخص داور مجوزی محسوب می‌شود که در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت کند.

اشرف یادآور شد: من این شانس رادارم که از سوی فدراسیون جهانی به مسابقات قهرمانی جهان دعوت شوم؛ قبلاً دو داور آقا از ایران به کسب این درجه موفق شدند اما این فرصت پیش‌آمده تا یک داور زن در چنین سطح و موقعیتی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در همین مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ژاپن، من داوری رشته تیمی را بر عهده داشتم و خوشحالم با قبولی در آزمون درجه داوری بین‌المللی به جمع داورهای رسمی فدراسیون جهانی قایقرانی اضافه‌شده‌ام؛ همچنین به‌زودی برای داوری یکی از مسابقات کاپ قهرمانی جهان دعوت خواهم شد.

این سرمربی گفت: فدراسیون قایقرانی کشور در همین مدت‌زمان کم، هر برنامه‌ای که تقاضا کردیم و انتظار داشتیم را برایمان فراهم کرد؛ دو اردوی خارج از کشور تدارک دیده شد و نیز یک دوره اردو برای رده سنی نوجوانان انجام گرفت که مربیان از خارج از کشور در این اردو حضور یافتند.

وی در پایان ادامه داد: با توجه به اینکه دبیر آموزش‌ و پرورش هستم؛ می‌خواهم تشکری ویژه از آموزش‌ و پرورش ناحیه ۵ استان اصفهان داشته باشم که این امکان را به من داد تا با نداشتن دغدغه کاری و شغلی، وظیفه سرمربیگری‌ام را در این رقابت‌ها در کمال آرامش انجام دهم.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز