پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۲
سخنگوی ارشاد
 بعید است امسال حج تمتع داشته باشیم/شروط و خط قرمز ایران پابرجاست   

به دلیل اتلاف وقت و کارشکنی‌های دولت سعودی مراسم حج تمتع امسال در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

به گزارش ندای اصفهان ،حسین نوش آبادی سخنگوی ارشاد در خصوص اعزام حجاج به حج تمتع سال ۹۵ گفت: همانطور که وزیر ارشاد و رئیس محترم سازمان حج و زیارت اعلام کردند با وجود مذاکرات هفته‌های گذشته بین دو دولت ایران و عربستان سعودی هنوز افق روشنی برای انجام مراسم حج تمتع و اعزام زائران انجام نشده و کند بودن روند مذاکرات گویای بی‌توجهی مسئولان سعودی است.

وی افزود: خواسته‌ها و شروط جمهوری اسلامی که مورد بی‌اعتنایی مسئولان دولت سعودی قرار گرفته رسما اعلام شده و این خواسته‌ها، خطوط قرمز جمهوری اسلامی است.

نوش‌آبادی با بیان این مطلب تصریح کرد: اولین شرط جمهوری اسلامی تامین و تضمین سلامت، شأن و کرامت زائران است. اتفاقات سال گذشته موجب مخدوش شدن شأن جمهوری اسلامی شد. به این دلیل که هیچ اقدام  جدی‌ برای ماموران هتاکی که متعرض دو نوجوان ایرانی شدند انجام نشد و هیچ عذرخواهی رسمی هم صورت نگرفت. درخواست ما در درجه اول تضمین امنیت و حرمت و کرامت زائران است. دومین شرط ما صدور ویزا برای زائران ایرانی در داخل کشور بوده است چون دولت عربستان راهی را پیشنهاد کرد که ما آن را نپذیرفتیم و آن هم صدور ویزا از طریق کشور ثالث برای حجاج ایرانی بوده که ما به دلیل حفظ شأن کشورمان اصرار داریم ویزای زائران ایرانی در داخل کشور صادر شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه عنوان کرد: سومین شرطی که از طرف مسئولان ایرانی مطرح شد اعزام زائران از طریق هواپیمای داخلی بوده و نه خارجی. کشور ما ظرفیت این اعزام را دارد و شرکت‌های هواپیمایی داخلی آمادگی آن را دارند و نیازی به پرواز خارجی نیست. همچنین شرط دیگری مطرح شده و آن این است که جمهوری اسلامی امکان ارائه خدمات کنسولی به زائران را در طول سفر داشته باشیم و دولت عربستان اجازه خدمات کنسولی ما را در جده، مکه و مدینه بدهد اما متاسفانه تا کنون هیچ مجوزی داده نشده است. ممکن است زائران در طول این سفر زیارتی دچار مشکلاتی چون مریضی و مرگ یا مفقود شدن مدارک شوند و چون تاکنون این شروط مورد قبول قرار نگرفته و تامین نشده وضعیت حج امسال بلاتکلیف است.

نوش‌آبادی اظهار داشت: از سویی دیگر باید برای مراسم و مناسک حج، زمان مناسبی در اختیار داشته باشیم که مقدمات را انجام دهیم و مذاکرات و مناقصه‌ها در زمان مناسب صورت بگیرد و برای رزرو هتل زائران اقدام شود اما با تاخیر تعمدی عربستان در اعلام برنامه‌ها بعید می‌دانم برنامه حج امسال برای زائران ایرانی برگزار شود. با این اتلاف وقت و قراردادهایی که بلاتکلیف مانده و بسته نشده امسال مراسم حج نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت ارشاد با تاکید بر شروط و قیود مسئولان جمهوری اسلامی گفت: به خاطر حفظ عزت، اقتدار و شوکت جمهوری اسلامی گزینه‌های کشورهای ثالثی که دولت عربستان برای صدور ویزا پیشنهاد داده به هیچ وجه مورد قبول واقع نشده و ما همچنان بر شروطمان اصرار و اعتقاد داریم.

وی با اشاره به کارشکنی سعودی‌ها عنوان کرد: سعودی‌ها هستند که نمی‌خواهند حتی حداقل‌ها را بپذیرند از طرف این دولت فقط کارشکنی انجام شده و انگیزه و عزمی برای انجام امور وجود ندارد. آنها رابطه سیاسی خود را یکطرفه قطع کردند اما ادعا داشتند که قطع ارتباط سیاسی ربطی به  حج ندارد اما در واقع با فوت وقت و طولانی کردن زمان فکر می‌کنم حج امسال را نداریم و گناه این مشکل به گردن سعودی‌ها، کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌های آنها است.

وی در ادامه اظهار داشت: سعودی‌ها حتی برای صدور ویزای مسئولان سازمان حج و زیارت ما که به منظور مذاکره قصد سفر به عربستان را داشتند کارشکنی کردند و اقدامات را با تاخیر دو ماهه انجام دادند که در نهایت از طریق یک کشور ثالث ویزا برای سفر مسئولان فراهم شد. در جریان این مذاکرات وزارت امور خارجه نیز همکاری داشت و با این  وجود هم هیچ پاسخی به پیشنهادات و مطالبات ایران داده نشده است. کشوری مثل سوئیس که حافظ منافع عربستان و حتی آمریکا در ایران است می‌تواند کشور ثالثی باشد که باز هم از این طریق پاسخی داده نشده است. قول‌ها و وعده‌های سعودی‌ها شفاهی بوده و هیچ اقدام عملی تا کنون صورت نگرفته است.
انتهای پیام/

منبع:خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز