شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱

چشمه فیاض؛

نگاهی کوتاه به مجاهدت های متفکر شهید، آیت الله مرتضی مطهری

شهید مطهری عالمی زبردست بود که با منطق، فکر و سلاح زبان و قلم، ذهن ها را به سمت آنچه درست است رهنمون می کند...

ندای اصفهان- حجت الاسلام ابراهیم ترابی (پژوهشگر)

شهید والا مقام حضرت آیت الله مرتضی مطهری رضوان الله علیه از نخبگان و عالمان تفکر اسلامی است. ایشان در منطقه فریمان نزدیکی مشهد متولد شدند و در ابتدای مسیر زندگی نوجوانی، حرکت علمی خود را از حوزه علمیه آغاز نمود. آیت الله مطهری در محضر استادانی چون آیت الله بروجردی، امام خمینی و همچنین علامه سید محمدحسین طباطبایی فیلسوف عالیقدر جهان اسلام طی 15 سال به فراگیری علوم اسلامی مبادرت نمودند. ایشان در سال 1331 پس از عزیمت به تهران در مدرسه علمیه مروی به مطالعه و تحقیق مشغول و پس از مدت کوتاهی به عنوان استاد دانشگاه در دانشکده الهیات و معارف اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد. تلاش هوشمندانه سیاسی ایشان با قیام 15 خرداد شروع گردید که منجر به بازداشت ها و زندان های متمادی توسط عناصر رژیم منحوس پهلوی گشت.

آیت الله مطهری در سال 1346 پس از تأسیس حسینیه ارشاد عمده فعالیت های خود را معطوف به آنجا نمود. وی که رهبری هیأت های مؤتلفه اسلامی را نیز به عهده داشت، در به ثمر رسیدن نهضت امام خمینی نقش بسزایی ایفا کرد و در آغاز فعالیت های شورای انقلاب مسئولیت هایی به عهده ایشان گمارده شد. گروه ضاله و تروریستی فرقان شهید بزرگوار آیت الله مطهری را در 12 اردیبهشت سال 1358 به شهادت رساند و جامعه اسلامی و جهانی را از منویات آن بزرگ فیلسوف قرن محروم نمود.

شهید مطهری

شهید مطهری عالمی زبردست بود که با منطق، فکر و سلاح زبان و قلم، ذهن ها را به سمت آنچه درست است رهنمون می کند. مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) درباره شخصیت آن بزرگ مرد می فرمایند:

«شهید مطهری رضوان الله علیه چشمه فیاض و جوشانی بود؛ اگر ما به خاطر شهادت ایشان متأسفیم درحالی که شهادت خلعت ذی قیمتی است که خدای متعال بر تن خاصان می پوشاند و آن بزرگوار با شهادت، به مقامات عالی و معنوی که همه مشتاق آن هستند، عروج کرد، علت آن است که این چشمه می توانست برکات جدیدی را به عالم اسلام ارزانی کند. هر یک ساعت و یک روز از عمر با برکت کسی مثل آن شهید بزرگوار، برای امت اسلام و یکایک مردم مسلمان، دارای فایده است، و برای او حسنه. فضیلت مردمی مثل شهید مطهری، واقعا در طول سال ها هم قابل بیان کردن به شکلی که حقش ادا شود، نیست. لذا، بازهم ملت ماباید از مطهری عزیز این شهید بزرگوار بشنود. آن جمله این است که شهید مطهری یک مبارز در راه خدا؛ یعنی یک مجاهد فی سبیل الله بود. منتها جهاد، انواعی دارد. یکی از سخت ترین جهادها این است که در مقابله با هجوم افکار و فرهنگ های غلط و انحرافی و درک غلط جمعی از مردم، انسانی که حق را می شناسد، بایستد و بخواهد از حق دفاع کند.»

شبهه افکنی هایی که از طرف ایادی کفر و الحاد در میان جامعه و ملت اتفاق می افتد و فهم عمومی ملت را دچار اشتباه می کند، نیاز به تیزبینی و زیرکی خاصی داشت که شهید بزرگوار با نقد و بررسی علمی به فهم مردم کمک می کرد و مباحث را به خوبی تبیین می نمود. این مهم در آثار ایشان که به دست ما رسیده و از وی به یادگار مانده به خوبی قابل مشاهده است. آثار و برکات فکری و معنوی ایشان به هیچ عنوان کهنه نمی شود و از بین نمی رود و هنوز جامعه و نسل جوان و جامعه فرهنگی و علمی ما، به دانستن همان مطالبی که آن بزرگوار از زبان و قلمش جاری کرد و در اختیار امت اسلامی گذاشت، محتاجند.

امام خمینی (ره) درباره کتب و آثار شهید مطهری می فرمایند:

«اکنون شنیده می شود که مخالفین اسلام و گروه های ضدانقلاب درصدد هستند که با تبلیغات اسلام شکن خود دست جوانان عزیز دانشگاهی ما را از استفاده از کتب این استاد کوتاه کنند. من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهد توصیه می کنم که کتاب های استاد عزیز را نگذارند با دسیسه های غیراسلامی فراموش شود.»

از این رو شهید آیت الله مرتضی مطهری که امام خمینی ایشان را درختی پرثمر نامیدند و فرزند عزیز خواندند، یکی از گوهرهای گران بهایی است که با پیوند عمل با ایمان، اخلاق با عرفان، برهان با قرآن، علم با حکمت و نیز با هدایت جامعه با شهادت خویش، از خود چهره ای منور و پرتو دهنده برای راه شناسی و رهنمایی جامعة ظلمانی عصرخود ساخت، و همچون شمعی خود بسوخت و پیرامون خود را با نور خود روشنایی بخشید.

اینک در سی و هفتمین سالگرد شهادت این اسوة علم، اخلاق و مجاهدت، لازم است برای نمایاندن تبانی و توطئه های دشمن که با تیشة افکار التقاطی و وارداتی و تفکرات تکفیری و سلفی گری به جان معارف اسلام ناب محمدی(ص) و ایده های مطهّر علوی(ع) افتاده اند، و با هجمه های پی درپی قصد تزلزل در ارکان اسلام و پایه های تشیع را دارند، با ارائه و اشاعه مبانی فکری شهید بزرگوار، به ترویج دین، ترویج حق و مبارزه با باطل پرداخته شود و همانند ایشان با اخلاص در عمل و رضای الهی در جهت تبلور ارزش های حقیقی اسلام گام بر داشته و زمینه های ظهور مصلح کل حضرت بقیه الله (عج) را فراهم آورد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. نمازی گفت:

    شخصی […] از این […] سراغ ندارم

  2. امروز گفت:

    مطهری زمان ما کجاست؟ تا همه جانبه در مقابل مخالفان قد الم کند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715