چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰

آغاز دور دوم انتخابات مجلس در 55 حوزه انتخابیه/ اخذ رای تا ساعت 19 ادامه دارد

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی با دستور وزیر کشور ساعت ۸ صبح امروز در ۱۵ هزار و ۳۵۰ شعبه در ۲۱ استان کشور آغاز شد.

به گزارش ندای اصفهان ،با دستور مستقیم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رأس ساعت 8 صبح امروز فرآیند اخذ رای برای دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در 15 هزار و 350 شعبه، آغاز شد.

بر همین اساس، در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی 136 نامزد برای تصاحب 68 کرسی خانه ملت به رقابت می‌پردازند.

برای این دوره از انتخابات که در 55 حوزه انتخابیه برگزار می‌شود بیش از 15 هزار شعبه و صندوق اخذ رای در نظر گرفته شده است.

تعداد 320 هزار نفر عوامل اجرایی برگزاری دوره دوم انتخابات مجلس هستند همچنین 19 میلیون تعرفه اخذ رای هم به چاپ رسیده است.

دومین مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۱ استان سراسر کشور، خوزستان، آذربایجان غربی، لرستان، فارس، زنجان، گلستان، ایلام، تهران، گیلان، مرکزی، اردبیل، اصفهان، چهارمحال بختیاری، کردستان، کرمانشاه، مازندران، همدان، خراسان رضوی، هرمزگان و یزد برگزار می شود.

در این انتخابات رأی‌دهندگان فقط در حوزه انتخابیه‌ای که در دور اول رأی داده‌اند می‌توانند رأی بدهند؛ اما کسانی که در مرحله اول رای نداده‌اند می توانند در هر نقطه از کشور که انتخابات برگزار می شود رای خود را به صندوق بیندازند.

آغاز دور دوم انتخابات مجلس در 55 حوزه انتخابیه/ اخذ رای تا ساعت 19 ادامه دارد

در این دوره از انتخابات ۱۷ ميليون نفر واجد شرايط رای دادن هستند که در انتخابات امروز ۶۰ هزار نفر به تعداد رای اولی ها در مقايسه با دور نخست اضافه شده و متولدان قبل از ۱۰ اریبهشت ۱۳۷۷، مجاز به شرکت در انتخابات مرحله دوم مجلس هستند.

در این دوره، همراه داشتن شناسنامه و شماره ملی برای اخذ رای ضروری و الزامی است.

** وزیر کشور: انتخابات تا ساعت 19 ادامه خواهد داشت

85اخذ رای از ساعت 8 صبح امروز در تمامی شعب آغاز و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت البته ما یک ساعت هم به این زمان اضافه کردیم لذا اگر باز هم در برخی از استان‌ها و شعب لازم باشد مدت‌زمان اخذ رای را تمدید خواهیم کرد که این موضوع از طریق وزارت کشور و شورای نگهبان انجام و به استان‌ها اعلام می‌شود.

وی از مردم خواست تا در ساعات اولیه برای اخذ رای در شعب حضور پیدا کنند اظهار داشت: ما بر اساس استقبال باشکوهی که مردم در مرحله نخست داشتند یک ساعت به زمان مورد نظر اضافه کردیم و امیدواریم همچنان در این مرحله هم مردم حضوری باشکوه و حداکثری داشته باشند.

رحمانی فضلی همچنین اظهار داشت:‌ ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا نتایج را تا ساعت 8 صبح روز شنبه اعلام کنیم.

وزیر کشور در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که برخی عنوان کردند که مسئولان دولتی در جریان انتخابات و قبل از آن دخالت‌هایی داشتند گفت: در مسیر برگزاری انتخابات در مرحله نخست و حتی بعد از شمارش از سوی تعدادی از کاندیداها تخلفاتی گزارش شد هیات‌های اجرایی نظارت به تمامی این مسائل رسیدگی کردند.

** اشراف دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی برای برگزاری انتخابات در امنیت کامل

85حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور امروز(جمعه) با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برای دور دوم انتخابات مجلس 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند،‌ گفت: ستاد انتخابات کشور حدود 19 میلیون تعرفه چاپ کرده که برای هر کدام از 21 استان که انتخابات در آن برگزار می‌شود رنگ تعرفه‌ها از یکدیگر فرق دارد و امکان تخلف را به صفر می‌رساند.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی معاون امنیتی این وزارتخانه در جلسه ستاد انتخابات کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به گزارشی که آقای ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور ارائه کردند در هیچ کجای کشور مشکل امنیتی وجود ندارد و تمام دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی اشراف کامل دارند تا انتخابات در امنیت کامل برگزار شود.

** همراه داشتن شناسنامه الزامی است

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره 107 این ستاد اعلام کرد: اخذ رأی در تمام شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه رأی دهنده توسط شخص رأی دهنده امکان پذیر است.

در متن این اطلاعیه آمده است:
به اطلاع همه هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌رساند که اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه رأی‌دهنده توسط شخص رأ‌ی‌دهنده امکان‌پذیر است و هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نیست.

ضمناً از کلیه رأی دهندگان گرامی درخواست می‌شود جهت تسهیل در امر رأی گیری کارت یا شماره ملی خود را حتما همراه خود داشته باشند.

آغاز دور دوم انتخابات مجلس در 55 حوزه انتخابیه/ اخذ رای تا ساعت 19 ادامه دارد

آغاز دور دوم انتخابات مجلس در 55 حوزه انتخابیه/ اخذ رای تا ساعت 19 ادامه دارد

انتخابات در تهران تا ساعت 18 ادامه دارد

8سید حسین هاشمی استاندار تهران با حضور در محل این ستاد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در استان تهران و در 3 حوزه انتخابیه شهریار، قدس، ملارد و بهارستان، رباط‌کریم و فیروزکوه و دماوند انتخابات برگزار می‌شود اظهار داشت: در این 3 حوزه انتخابیه 976 صندوق اخذ رای در نظر گرفته شده است.

استاندار تهران با بیان اینکه 17 هزار عوامل اجرایی در این سه حوزه انتخابیه برای بزگراری انتخابات فعالیت خواهند داشت تصریح کرد: دور دوم انتخابات مجلس هم اکنون با آرامش و امنیت کامل در این سه حوزه انتخابیه در حال برگزاری است و امیدوارم مردم اخذ رای را به بعدازظهر موکول نکنند و در اولین ساعات امروز در شعب حضور یابند.

** شناسنامه عکس‌دار برای رأی‌دهندگان مرحله دوم انتخابات مجلس الزامی نیست

85ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای شناسنامه عکس‌دار را الزامی برای رأی‌دهندگان در دومین مرحله دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ندانست.

متن کامل اطلاعیه شماره 109 ستاد انتخابات کشور به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

هموطنان عزیز و اعضای محترم شعب ثبت‌‌نام و اخذ رأی توجه داشته باشند که لازم نیست شناسنامه رأی‌دهنده عکس‌دار باشد.

دارندگان شناسنامه بدون عکس نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کرده و رأی بدهند.

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه شماره (1) خود اعلام کرد: هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را ندارد.

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند با توجه به آغاز انتخابات مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 55 حوزه انتخابیه در 21 استان کشور، هیئت‌های نظارت و ناظرین شعب اخذ رأی بر صحت جریان انتخابات، نظارت داشته و از آراء مردم عزیز ایران اسلامی صیانت خواهند نمود، لذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.

** مُهر در صورت پر شدن انتخابات شناسنامه در قسمت توضیحات ضرب شود

در اطلاعیه شماره 112 ستاد انتخابات کشور آمده است: پیرو اطلاعیه شماره 110 در خصوص محل ضرب مهر انتخابات، مناسب است چنانچه صفحه مزبور کاملاً پرشده باشد، مهر انتخابات در قسمت توضیحات شناسنامه ضرب گردد.

** ره‌پیک: ۷۵ هزار ناظر پای صندوق‌های رای دور دوم انتخابات حضور دارند

آغاز دور دوم انتخابات مجلس در 55 حوزه انتخابیه/ اخذ رای تا ساعت 19 ادامه داردسیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در گفت‌وگویی، اظهارداشت: بخش نظارت شورای نگهبان پس از برگزاری مرحله اول انتخابات مجلس کار خود را برای مرحله دوم آغاز کرد؛ وی ادامه داد: قبل از روز برگزاری انتخابات اقدامات متعددی انجام شده است. اقداماتی که دستگاه اجرایی انجام داده در بخش‌های تعرفه‌ و صندوق با هماهنگی بخش‌های نظارتی بوده است.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه برای نمایندگان کاندیداها 16 هزار کارت برای حضور در پای صندوق‌ها صادر شده، گفت: در حوزه‌هایی که نیاز به اعزام بازرس بوده، اقدامات لازم انجام شده و از صبح امروز 75 هزار ناظر در پای صندوق‌ها حاضر شده و وظایف خود را انجام می‌دهند.

انتهای پیام/

منبع: مشرق 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715