دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
توسط دکتر ولایتی و شهردار اصفهان؛
 مَدرَس ابن سینا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه طب جهان بازگشایی شد+عکس   

مدرس ابن سینا در اصفهان که از سال ۱۰۲۴ میلادی توسط علاءالدوله به ابن سینا واگذار شده بود و در آن علوم پزشکی، فلسفه و منطق تدریس می شد توسط مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و شهردار اصفهان بازگشایی شد

به گزارش ندای اصفهان ، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در حاشیه بازگشایی مدرس ابن سینا، در خصوص شخصیت شیخ الرئیس اظهار کرد: ابن سینا یکی از برجسته ترین دانشمندان تاریخ اسلام است. امام خمینی(ره) می فرمودند هرچند اشکالاتی به بعضی از دیدگاه های ابن سینا می توان گرفت اما بعد از معصومین، کسی را مثل ایشان نداریم.
وی افزود: شیخ الرئیس در سال ۳۷۰ هجری قمری به دنیا آمد و در ۵۸ سال عمری که از خداوند گرفت، همواره در جهت بهره مندی از علوم مختلف تلاش می نمود.
ولایتی ادامه داد: ابن سینا در سن ۵ سالگی به همراه پدرش وارد بخارا شد و تا سن ۱۸ سالگی کتب فراوانی را مطالعه می کرد و نزد اساتید بسیار مطرحی به علم آموزی می پرداخت اما در همان سنین جوانی با اتکا به دانش خود توانست نوآوری در علوم پزشکی آن زمان ایجاد کند.
%image_alt%
مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان این که کتاب قانون ابن سینا جایگاه ویژه ای در علم طب داشته است، تصریح کرد: عروضی سمرقندی در کتاب چهارمقاله خود می نویسد: جا دارد بقراط و جالینوس در برابر فصل اول این کتاب سجده کنند. این سخن نشان از نقش ویژه ی کتاب قانون در آن دوره داشته است که تا کنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به تدریس کتاب قانون در بسیاری از مراکز علمی دنیا، خاطرنشان کرد: در قرن ۱۹ میلادی کتاب قانون شیخ الرئیس در بزرگترین دانشگاه های فرانسه تدریس می شد که هنوز نیز بخش اعظم این کتاب معتبر بوده و بیماری های سل، آبله، سرخک و بیماری های ویروسی را می توان با بهره گیری از آن درمان نمود.
%image_alt%
ولایتی در پایان گفت: کتاب دانشنامه علایی سند ایرانی بودن ابن سینا است و اگر تمامی کشورهای دنیا این شخصیت را به خود وصل نمایند، این کتاب حجت را بر آنان تمام کرده و ایرانی بودن ابن سینا را به اثبات می رساند.
گفتنی است پس از پایان این مراسم، دکتر ولایتی به همراه شهردار اصفهان و جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مدرس ابن سینا که یکی از قدیمی ترین مراکز علمی دنیا به حساب می آید را بازگشایی کردند.
%image_alt%
این مدرس از سال ۱۰۲۴ میلادی توسط علاءالدوله به ابن سینا واگذار شده و در آن علوم پزشکی، فلسفه و منطق تدریس می شد.

انتهای پیام/

منبع:میزان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز