یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۹
آمادگی اصفهان برای دور دوم انتخابات
 کار ناتمام تمام می‌شود/مشارکت بالای مردم جنوب استان اصفهان در دور نخست انتخابات   

هنوز تکلیف ۶۸ کرسی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مشخص نشده است، ۶۸ کرسی که یک‌چهارم مجلس را شامل می‌شود. اصولگرایان در دور اول انتخابات با تمام قوا به میدان آمدند و آمار نشان از برتری نسبی این جریان سیاسی در سرتاسر کشور دارد.

به گزارش ندای اصفهان ، کار ناتمام، تمام خواهد شد، هنوز تکلیف ۶۸ کرسی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مشخص نشده است، ۶۸ کرسی که یک‌چهارم مجلس را شامل می‌شود. اصولگرایان در دور اول انتخابات با تمام قوا به میدان آمدند و آمار نشان از برتری نسبی این جریان سیاسی در سرتاسر کشور دارد. با این‌حال سران جبهه اصولگرا اعتقاد دارند گرایش‌های سیاسی مجلس بعد از انتخابات دور دوم به‌صورت دقیق مشخص خواهد شد. این موضوعی است که «رسول حامدیان» دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری اصفهان نیز بر آن تأکید دارد و می‌گوید: «اکثریت نمایندگان مجلس دهم را جمع کثیری از اصولگرایان تشکیل خواهند داد و تعداد ضعیفی از اعتدالیون و اصلاح‌طلبان در این دوره از مجلس حضور خواهند داشت. همه شرایط مجلس دهم به دور دوم بستگی دارد و گرایش‌های سیاسی این مجلس بعد از انتخابات ۱۰ اردیبهشت به‌طور دقیق مشخص خواهد شد.»

حامدیان در حالی بر اهمیت دور دوم انتخابات مجلس دهم تأکید می‌کند که در سوی دیگر، حجت‌الاسلام احمد سالک از منتخبان اصولگرای مجلس دهم و از اعضای فراکسیون اصولگرایان، پیشتر و درباره چرایی منتشر نشدن لیست اصولگرایان برای دور دوم انتخابات، به عبارت «عجله نکنید» بسنده کرده بود و در پاسخ به این سؤال که اساسا اصولگرایان لیستی منتشر یا خیر هم گفته بود: «فعلاً نه».

اصولگرایان پیروز انتخابات در شهرستان‌های استان اصفهان

سکوت حاکم بر اردوگاه اصولگرایان در این دور از انتخابات، شاید نشان از آن دارد که سران این جریان سیاسی، از پیروزی کاندیداهای جناح خود در انتخابات دهم اردیبهشت‌ماه اطمینان دارند و نیازی به تبلیغات بیشتر نمی‌بینند. در دور نخست انتخابات، همانند سایر استان‌های کشور، در اصفهان نیز این قاطبه اصولگرایان بودند که توانستند در اکثر شهرستان‌ها، به‌عنوان نماینده منتخب مردم به مجلس دهم راه پیدا کنند.

در این دور از انتخابات که هفتم اسفندماه سال گذشته برگزار شد، تمامی حوزه‌های انتخابیه به جز سمیرم و شهرضا منتخبان خود را شناختند و حالا قرار است تا هم‌زمان با ۵۵ حوزه انتخابیه کل کشور، تکلیف دو کرسی باقی‌مانده در استان اصفهان نیز مشخص شود.

در مرحله اول انتخابات، از مجموع ۱۹ کاندیدای حاضر در حوزه انتخابیه شهرضا، از مجموع ۸۳ هزار و ۶۲۴ رای مأخوذه، هیچ کدام از این ۱۹ کاندیدا حائز اکثریت آراء نشدند تا کار به دور دوم بکشد و در این مرحله حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا آقایی و سمیه محمودی که در دور اول بیشترین رأی را به خود اختصاص داده بودند، برای کسب یک کرسی مجلس با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

مشارکت بالای مردم جنوب استان اصفهان در دور نخست انتخابات

حجت‌الاسلام آقایی به‌عنوان کاندیدای اصولگرا و سمیه محمودی با عنوان مستقل وارد کارزار رقابتی شده‌اند. آن‌طور که محمدرضا انصاری پور، دبیر ستاد انتخابات شهرضا عنوان کرده است؛ در این مرحله بیش از ۱۱۸ هزار نفر در این حوزه انتخابیه، واجد رای دادن هستند.

انصاری پور پیش از این و در گفت‌وگو با رسانه‌ها، نرخ مشارکت مردم شهرضا در دور اول انتخابات مجلس دهم را ۶۴ درصد اعلام کرده بود. در همین حال؛ علی‌اصغر قاسمیان، فرماندار دهاقان نیز در گفت‌وگو با «تسنیم» گفت: «در مرحله نخست از انتخابات، واجدان شرایط رای دادن مشارکت ۸۰ درصدی در انتخابات داشتند که مشارکت خوب و قابل توجهی انجام شد.» قاسمیان پیش‌بینی کرد که در انتخابات دور دوم نیز شاهد حضور حداکثری و مشارکت قابل توجه مردم خواهیم بود.

محسن گلابی، فرماندار شهرضا نیز با تقدیر از مردم بابت حماسه آفرینی در دور اول انتخابات و ابراز امیدواری جهت تکرار این حماسه، با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ هزار و ۵۳۶ نفر در دور دوم واجد شرایط رای دادن هستند، تأکید کرد: «وحدت منطقه‌ای بین شهرضا، دهاقان و سمیرم در برگزاری مرحله دوم، نقش مؤثری را ایفا می‌کند.»

و اما سمیرم نیز در دور اول انتخابات، شرایطی مشابه با شهرضا داشته است. آمار مشارکت مردم سمیرم در انتخابات نیز، رقمی نزدیک به مشارکت شهرضایی‌هاست یعنی ۶۵ درصد. ۶۵ درصد مردم این شهرستان در دور نخست در انتخابات شرکت داشتند. با این تفاوت که در سمیرم ۴۱ هزار و ۹۴۰ رای صحیح مأخوذه از صندوق‌ها بیرون آمد که در این حوزه انتخابیه نیز، هیچ‌کدام از کاندیداها حائز اکثریت آراء و حدنصاب لازم برای ورود به بهارستان و تصاحب کرسی‌های مجلس ایران نشدند.

در دور نخست انتخابات در سمیرم؛ اصغر سلیمی و بهروز جعفری به ترتیب با ۷ هزار و ۸۳۲ رأی و ۷ هزار و ۴۴۴ رأی، حدود ۱۸ درصد آراء را به خود اختصاص داده و به دور دوم رقابت رفتند تا از بین دو کاندیدا در نهایت یک نفر، بهارستان نشین شود. پیش از این «محمدحسین نصرتی» فرماندار سمیرم، نرخ مشارکت سمیرم در دور نخست انتخابات را بسیار خوب (۹۲٫۲ درصد) توصیف و ارزیابی و ابراز امیدواری کرده بود که حماسه ملی بار دیگر در روز دهم اردیبهشت‌ماه نیز تحقق یابد و مردم با همان شور و حال هفتم اسفندماه سال گذشته، پای صندوق‌های رای حاضر شوند. گفتنی است در حال حاضر بیش از ۴۴ هزار نفر در سمیرم واجد شرایط رای دادن هستند.

اعتماد تاریخی مردم اصفهان به جریان اصولگرایی

در شرایطی که زمان زیادی تا پایان تبلیغات دور دوم مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است، تنور تبلیغات در این دو حوزه انتخابیه همانند سایر حوزه‌ها داغ است و هیجان انتخاباتی بازهم به سطح شهر برگشته است. پس از ابطال آرای نفر سوم انتخابات اصفهان (مینو خالقی) و سروصداهای بسیاری که در این زمینه شکل گرفت، حالا نگاه‌ها به اصفهان، پررنگ‌تر از همیشه شده است. اصفهان همیشه به‌عنوان استانی استراتژیک و مهم در معادلات سیاسی و اقتصادی کشور مطرح بوده است. فراموش نکنیم شهرضا از شهرهای سیاسی و مهم استان است و از سوی دیگر سمیرم نیز به دلایل مختلف، برای اصفهان بسیار حائز اهمیت است.

مرحله اول انتخابات در این دو شهرستان، در آرامش برگزار شد و حالا چشم‌ها به مرحله دوم دوخته‌شده است. در شهرضا و سمیرم یک اصولگرا در برابر یک مستقل رقابت می‌کنند.هرچند تمامی سنگرهای تهران را فتح کردند ولی در شهرستان‌ها و به‌ویژه استان اصفهان، نمی‌توانند روزنه امیدی پیدا کنند. مردم این استان نشان داده‌اند در ادوار مختلف انتخابات، ترجیح داده‌اند به جریان اصولگرایی اعتماد کنند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز