پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۹
در موزه حمام علی‌قلی آقا صورت گرفت
 رونمایی از چندین عنوان کتاب با محوریت نصف‌جهان در هفته نکوداشت اصفهان   

مراسم رونمایی از چندین جلد کتاب در هفته نکوداشت اصفهان، صبح امروز در موزه حمام علی قلی آقا وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان ،همزمان با هفته نکوداشت اصفهان همگام با اجرای مراسم‌های متنوع در سطح شهر، بخش فرهنگی جامعه نیز مد نظر قرار گرفته شده است. مسئولان سازمان در این خصوص نیز برای مردم نصف جهان برنامه‌ای را در نظر داشته‌اند.

با توجه به پائین بودن سرانه مطالعه در شهر اصفهان و اهمیت توجه به این موضوع، پیدا کردن راهکارهایی برای آن مد نظر قرار گرفته شده و موزه عصارخانه شاهی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اقدام به رونمایی از چندین عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف کرده است.

به گفته عیدی، مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان این کتاب‌ها چکیده‌های پژوهش‌های آکادمیک پژوهشگران بوده که به درخواست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان خلاصه شده و به خوبی برای اهل تحقیق اصفهان و همچنین گردشگران این شهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در نظر داریم که در گام بعدی، چاپ این کتاب‌ها در زبان‌های دیگر را نیز صورت دهیم و این اقدام برای برای آشناسازی گردشگران خارجی با فرهنگ عامه اصفهان صورت خواهد گرفت.

مصطفی حیدری، رییس عصارخانه شاهی در این باره گفت: در این مراسم چندین جلد کتاب و یک فصلنامه‌ به صورت نمادین رونمایی شد که موضوعات آن مرتبط با موزه عصارخانه شاهی بوده و با همکاری پژوشکده هنرهای سنتی- اسلامی تهیه شده است.

وی افزود: کتبی که در این مراسم رونمایی و به معرض عموم گذاشته می‌شود موضوعاتی چون عصارخانه‌ها، هنر تذهیب، گذری بر معماری خانه‌های تاریخی استان اصفهان، نقاشی گل و مرغ، بازی‌های اصفهان و غیره را در بر می‌گیرد.

رییس عصارخانه شاهی اظهار داشت: به همراه کتب هنری، ۵ جلد کتاب مربوط به شهدا و تعدادی کتاب کودکان هم در این مراسم رونمایی خواهد شد.

رونمایی از فصلنامه فرهنگ مردم در هفته نکوداشت اصفهان

محمد عیدی، مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با اشاره به انتشار فصلنامه فرهنگ مردم با موضوع اصفهان می‌گوید: اصفهان از دیرباز همواره به عنوان یکی از شهرهای عرضه‌کننده فرهنگ فاخر به گستره زیست‌بوم ایران و جهان به شمار می‌رفته و از فرهنگ غنی و فاخری برخوردار بوده است. با توجه به این موضوع، توجه به فرهنگ عامه مردم در فصلنامه مد نظر قرار گرفته شده است.

وی با بیان اینکه عصارخانه شاهی به عنوان مرکز مطالعات فرهنگ عامه فعالیت خود را اجرایی می‌کند، خاطرنشان کرد: مأموریت این مرکز آن است که عرضه فرهنگ فاخر از سوی مردم باز هم انجام شود و برای تقویت این فرهنگ نیز اقدامات مختلفی صورت گیرد.

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، اصناف و مشاغل، گویش، سهم اصفهان در ثبت فرهنگ عوام، گوشه بیات اصفهان و بخش‌های موسیقیایی اصفهان را از جمله موضوعات این فصلنامه در شماره نخست عنوان کرد و افزود: تطبیق برخی واژگان لهجه اصفهان، نشانه‌شناسی نقش روضه و آئین‌های سوگواری شهر اصفهان، اصفهان از دیدگاه سفرنامه نویسان، صنایع غذایی اصفهان و مباحث دیگر در حوزه فرهنگ مردم نیز در این فصلنامه به چاپ خواهد رسید.

تدوین فصلنامه مشتمل بر ۲۰ مقاله مختلف

حیدری، رییس  عصارخانه شاهی  نیز با اشاره به رونمایی از یک جلد فصلنامه در کنار کتب حاضر در این مجموعه بیان کرد: فصل‌نامه فرهنگ مردم با موضوع مسائل مرتبط با شهر اصفهان که مشتمل بر ۲۰ مقاله بوده نیز در این مراسم رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مقالاتی که در این فصلنامه جمع‌آوری شده شامل موضوعات «جستاری در لهجه محاوره‌ای اصفهانی، فهم اصفهان در سبک فرهنگ عوام، نیم‌ نگاهی به ویژگی‌های نوحه‌های آیین‌های سوگواری مردم اصفهان، خربزه گرگاب، بازنمایی اصفهان در سفرنامه‌های دوره صفوی و قاجار» و .. است.

بررسی وضعیت صنایع غذایی اصفهان در دوره قاجار و پهلوی، آسیاب‌های اصفهان، نماد- فرهنگ- هنر و معماری از دیگر موضوعات کاربردی در این فصلنامه به شمار می‌رود و در حوزه موسیقی هم مقالاتی نیز جمع‌آوری شده است.

حیدری در پایان خاطرنشان کرد: سعی شده مقالات استفاده شده در این فصلنامه از جامعیت بالایی برخوردار باشد و موضوعات مختلفی را در بر گیرد.
مراسم رونمایی از ۴۰ جلد کتاب در هفته نکوداشت اصفهان، صبح امروز در موزه حمام علی قلی آقا برگزار شد.

در این مراسم، کتاب‌های پاپیه ماشه، عصارخانه خلاقیتی در معماری ایرانی، هنر تذهیب، استفاده از نگارگری در هنرهای مدرن، رنگ در منظر نقش‌جهان، نور در مساجد تاریخی اصفهان، هنر جلدسازی سنتی ایرانی، معماری خانه‌های تاریخی در اصفهان، نقاشی گل و مرغ، مادی‌های اصفهان و سحوری سپاهان از موزه عصارخانه شاهی رونمایی شد.

انتهای پیام/

منبع:تسیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز