پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
دکتر توسلی در اختتامیه جشنواره آموزشی شهید مطهری مطرح کرد؛
 مطالعه کتب و مقالات و ارتباط مؤثر با بیماران لازمه علم پزشکی است/ یک بیماری واحد در هر شخصی نماد متفاوتی دارد   

استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انتقاد از عملکرد برخی پزشکان در تشخیص بیماری ها بیان کرد: در زمان کنونی که تکنولوژی و پول حرف اول را می زند متاسفانه برخی پزشکان در اقدام اول برای درمان به دستگاه های تشخیص دهنده متوسل می شوند و هزینه های زیادی را به بیمار تحمیل می کنند در صورتیکه در گذشته بدون این دستگاه ها و فقط با یک گوشی بسیاری از تشخیص ها انجام میشد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، شاید بتوان گفت علم از جدی ترین پدیده های هستی است و این جدیت، کسانی را که در راه آن تلاش می کنند را نیز سرسخت می کند. در میان علوم شناخته شده، علم پزشکی با توجه به اینکه با جان انسان ها در هم آمیخته، جدیت به اوج خود می رسد و ما کم تر پزشکی را در حین انجام کار می بینیم که با جدیت تمام به کار خود نپردازند؛ اما نکته اینجاست که این جدیت در کار با شخصیت برخی از پزشکان در زندگی روزمره متفاوت است. دکتر علی اکبر توسلی فوق تخصص قلب و عروق از جمله اساتید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که گرچه تخصص ایشان و تدریس ایشان در پزشکی زبانزد است ولی در کنار این موارد میتوان ایشان را یک ادیب سخندان نیز خواند که توانسته با تلفیق لطافت ادبیات و شعر و جدیت علم پزشکی، پزشکی را برای دانشجویانش شیرین تر و دریافتشان از این علم را عمیق تر کند. جشنواره آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بهانه ای شد تا پای سخنان ایشان نشسته و گوش جان به سخنان بهتر است بگوییم یک استاد و معلم بسپاریم. در زیر سخنان پندآموز ایشان برای را در این جشنواره می خوانیم.

دکتر علی اکبر توسلی، فوق تخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در اختتامیه جشنواره آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که امروز صبح برگزار شد بیان کرد: رشته پزشکی رشته بسیار سختی است چون حجم دروس این رشته بالا و فراگیری آن سخت است و مهم تر آنکه پزشکان با انسان ها سر و کار دارند.

وی افزود: یک بیماری واحد در هر شخصی نماد متفاوتی دارد و این گویای سختی علم پزشکی است.

دکتر توسلی با اشاره به بایدهای علم پزشکی تصریح کرد: یک پزشک باید بطور مداوم مطالبی که آموخته را مرور کرده و با مطالعه کتاب ها و مقالات متفاوت آن را به روز کند تا این مطالب از ذهنش بیرون نرفته و بتواند پاسخگوی نیازهای بیماران باشد.

وی پزشکی را علمی فراتر از مطالعه کتب خواند و گفت: پزشکی را صرفاً با مطالعه کتاب نمیشود یاد گرفت؛ بلکه باید بالای سر بیمار حاضر بود و درگیر بیماری ها شد و این پزشکی را سخت تر خواهد کرد.

فوق تخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اهمیت ارتباط پزشک و بیمار خاطرنشان کرد: پزشکان باید یاد بگیرند به خوبی با بیمار ارتباط برقرارکنند،  صحبت های بیمارانشان گوش کنند و از طریق آن بیماری و درمان را تاحد ممکن تشخیص دهند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی پزشکان در تشخیص بیماری ها بیان کرد: در زمان کنونی که تکنولوژی و پول حرف اول را می زند متاسفانه برخی پزشکان در اقدام اول برای درمان به دستگاه های تشخیص دهنده متوسل می شوند و هزینه های زیادی را به بیمار تحمیل می کنند در صورتیکه در گذشته بدون این دستگاه ها و فقط با یک گوشی بسیاری از تشخیص ها انجام میشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیرامون ویژگی دیگر علم پزشکی تاکید کرد: یک پزشک باید نیمه خالی لیوان راببیند و بدون توجه به قسمت های سالم هر شخص بدنبال قسمت های ناسالم باشد و این لازمه علم پزشکی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش خود را عاشق معلمی دانست و گفت: عشق با لذت فرق دارد، گرسنگی و تشنگی با لذت خوردن تمام می شود ولی عشق مادری مگر تمام می شود و حتی با مادر شدن باید مشقت هم کشید و این همان عشقی است که یک معلم دارد.

ایشان در پایان تصریح کرد: از قدردانی شما در این مراسم به پاس معلمی ام سپاسگزارم اما بیم آن دارم که توهم خودشیفتگی که گریبانگیر بسیاری شده است و یک بیماری ناعلاج است سراغ من بیاید.

دکتر توسلی در طول سخنرانی خود مکرراً از شعرهای مولانا ، فردوسی و حافظ استفاده کرد که برای مستمعین دلتشین بود و نشانگر ذوق  و تسلط ایشان به ادبیات پارسی بود.

گفتنی است در این مراسم ابتدا دکتر اصغری ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در طی سخنانی روز معلم را گرامی داشته و به حاضران خیرمقدم گویی نمود و سپس دکتر موحدیان معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ارائه گزارش روند اجرایی این جشنواره پرداخت.

photo_2016-04-27_17-09-53

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز