سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷

برای پارچین یک جنجال تصنعی ایجاد کردند

رئیس مجلس گفت: غربی‌ها یک جنجال تصنعی برای پارچین ایجاد کردند تا روی صحنه بین‌المللی تاثیر بگذارند.

به گزارش ندای اصفهان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (شنبه) طی سخنانی در مراسم تجلیل از خبرنگاران پارلمانی که به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار برگزار شد، با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ اظهار داشت: ما پس از انقلاب با بحران‌ها و فراز و فرودهای زیادی روبرو بودیم که یک نمونه آن، قطعنامه ۵۹۸ پس از جنگ ۸ ساله بود.

وی با بیان اینکه در صحنه بین‌المللی بی‌رحمی‌های زیادی وجود دارد، گفت: همه می‌دانند که جنگ تحمیلی یک جنگ ناحقی بود که علیه ایران راه انداختند و امروز در مسئله هسته‌ای نیز در چنین گذاری قرار داریم و قرار است پس از ۱۲ سال چالش، وارد صحنه دیگری شویم.

وی با تاکید بر اینکه امروز در مسئله هسته‌ای در شرایط جدیدی بسر می بریم، خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که باید بدانیم مسیر ۱۲ سال گذشته با دقت طی شد و اینکه در ایران در این مقطع، مذاکرات را جدی‌تر دنبال کرد، نشات گرفته از یک نگاه تاکتیکی نبود بلکه این موضوع در جلسات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در ۲ سال اخیر، مذاکرات جنس جدیدی داشت.

رئیس مجلس ادامه داد: همه جوانب مذاکرات بحث و بررسی شد و چیزی نبود که یک نفر درباره آن تصمیم‌گیری کند و یا با یک پیشنهاد سطحی دنبال شود. این راهی بود که نظام آن را انتخاب کرد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مذاکرات هسته‌ای جزو سخت‌ترین مذاکرات در طول تاریخ و گفت‌وگوهای بسیار پرچالشی بود، آنچه که روی کاغذ می‌بینید یک وجهی از مذاکرات است البته چارچوب اصلی همان است.

وی با اشاره به توافق نهایی هسته‌ای گفت: توافق هسته‌ای آغاز یک دوره با مسئله برای جمهوری اسلامی ایران است، حتی اگر در ایران توافق هسته‌ای به تصویب برسد باید بدانیم با مسیر پرمسئله‌ای مواجه هستیم، همان موجودات موزی که ۱۲ سال برای ایران چالش ایجاد کردند، در مقابل این سند هم رفتار موذیانه خواهند داشت، مثل جنجالی که برای پارچین ایجاد کردند، این یک جنجال تصنعی است تا روی صحنه بین‌المللی تاثیر بگذارند، اینکه رفت و آمد در پارچین وجود دارد، بخواهند به داخل پادگان بسط دهند و المشنگه به پا کنند و سر و صدا راه بیندازند چیزی در حد یک داستان است که می‌خواهند روی یک صحنه بین‌المللی تاثیر بگذارند.

وی ادامه داد: تردیدی نیست رژیم صهیونیستی از نتیجه مذاکرات هسته‌ای بسیار ناراحت است و ولخرجی‌هایی انجام می‌دهد تا برای توافق هسته‌ای مشکل ایجاد کند،‌ بنابراین برجام شروعی برای مراحل دیگر است. حتما این شروع با مسائل و مشکلاتی روبرو خواهد بود، یکی از مسائل مهم این است که خود سند برجام را بفهمیم چیست و بعد در تبیین آن با صداقت عمل کنیم، در این سند داد و ستد رخ داده است، این تیزهوشی در تبیین سند توافق هسته‌ای بود که ما خطوط قرمز را حفظ کنیم، در کل ۲ چیز برای ما مهم بود یکی اینکه تحریم‌های اقتصادی لغو شوند و دیگر اینکه غنی‌سازی در ایران وجود داشته باشد، از نظر ما که در جریان این مذاکرات بودیم، این اولین بار است که غرب پذیرفته ایران غنی‌سازی محدود داشته باشد، از نظر ما توافق هسته‌ای برای ایران تبعات ضررآمیزی ندارد و توانستیم در این توافق غنی‌سازی را در ایران تثبیت کنیم که یک گام بسیار مهم است.

رئیس مجلس بر همین اساس متذکر شد: کشورهایی که می‌گفتند در توافق هسته‌ای پیچ و مهره‌های سانتریفیوژ‌های ایران را باز می‌کنیم، نتوانستند و ما توانستیم غنی‌سازی را در ایران تثبیت کنیم پس باید قدر کاری را که کردیم بدانیم، در همین سند آمده بعد از مدت زمانی به سمت صنعتی‌شدن در غنی‌سازی پیش خواهیم رفت.

وی افزود: تحریم‌های اقتصادی طبق توافق هسته‌ای برداشته می‌شوند البته در یک جاهایی لغو و در جاهایی متوقف خواهند شد، سوال این است که آیا لغو تحریم‌ها واقعا محقق می‌شود یا نه؟

باید بسترها را برای ایجاد آن فراهم کنیم و برای آینده مسیرهای اقتصادی به وجود آوریم تا شرایط کشور بهتر شود، به نظر می‌رسد سیستم اجرایی کشور باید چابک‌تر شود و یک پوست‌اندازی در سیستم اجرایی به وجود آید، تاکنون بودجه عمرانی کشور تکان جدی نخورده است چون پولی وجود ندارد. به همین دلیل تحرکی در تولید کشور رخ نمی‌دهد، باید کارهای عمرانی انجام شود، علاقمندی زیادی وجود دارد که مجلس به استخدام‌های جدید ورود کند اما باید دید آیا این موضوع به نفع کشور است.

لاریجانی با بیان اینکه شاید در طول سال‌های پس از انقلاب هیچ وقت مسائل منطقه تا این حد داغ و پرتنش نبود، الان گرفتار یک پدیده ناشی‌گری توسط غرب در منطقه هستی،، همین امروز که مسائل سوریه را می‌بینیم نشانگر یک تیزهوشی برای حل مسئله سوریه نیست. غرب می‌گوید با داعش درگیر است به همین دلیل ائتلافی را علیه دعش به راه انداخته است اما از طرفی می‌بینیم با پروازهایی دیگران را می‌کوبند تا مواضع داعش، از یک طرف ائتلاف درست می‌کنند و از طرفی می‌بینیم که به عنوان مثال شنیده‌ام در ۳۰۰ پرواز ائتلاف غرب علیه داعش تنها ۳ پرواز مواضع داعش را بمباران کردند و مابقی پروازها مناطق کردنشین سوریه را مورد هدف قرار دادند پس این چه ائتلافی است؟ اگر فکر می‌کنند می‌توانند سوریه را با یک ناشی‌گری به یک لیبی جدید تبدیل کنند، ممکن نیست چون اولا سوریه از نیروی نظامی قوی برخوردار است و دوما اینکه تبدیل سوریه به لیبی به نفع خودشان هم نیست، به بهانه حمایت از یک رئیس‌جمهور ورشکسته، در یمن جنگ به راه انداختند و کشتار می‌کنند.

لاریجانی همچنین گفت: با این اقدامات با دست خود جریانات تروریستی را به منطقه سوق می‌دهند، جاهایی که شاهد ناشی‌گری غرب بودیم جریان تروریستی خلق شد چه در افغانستان و چه در عراق و این مسیر امروز در یمن خلق شده است، غرب با دست خودش گروه‌های تروریستی را به وجود می‌آورد و گرفتاری برای منطقه ایجاد می‌کند، امروز شرایط منطقه بسیار حساس است و به دقت نظر نیاز دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مشرق

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز