پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵

وعده کارت خرید شش ماهه شد

اثر مخرب انتظارات مردم و خلف وعده دولت بر بازارها

وعده دولت و بانک مرکزی در روز رونمایی از طرح خروج از رکود، انتظارات زیادی برای متقاضیان خرید لوازم‌خانگی ایجاد کرد که این انتظارات موجب انجماد کامل تقاضا در سه ماه پایانی سال به امید انتشار کارت‌های خرید قسطی شد.

به گزارش ندای اصفهان ،صدور کارت‌های خرید اقساطی یکی از روش‌های متداول تأمین مالی بنگاه‌های تولیدکننده محصولات نهایی و همچنین تسهیل افزایش تقاضا در سطح جامعه است که در همه جای دنیا در قالب‌های متفاوت ازجمله کارت‌های اعتباری باواسطه‌گری یک موسسه مالی به حالت اجرا در می‌آید.

در این فرآیند، کارت اعتباری به مبلغ مقطوع از سوی بانک صادرشده و با موجودی آن صرفاً می‌توان از برندی خاص به خرید مبادرت ورزید و این مبلغ به‌ صورت اقساط در دوره‌ای مشخص به بانک بازپرداخت می‌شود که نتیجه آن تأمین نقدینگی تولید، بهبود شرایط خرید برای خریدار و انجام عملیات واسطه‌گری برای بانک در یک نظام برد-برد است.

در ایران اما این روش تأمین مالی، سابقه چندانی نداشته و به دلیل کفایت سرمایه پایین بانک‌ها و بعضاً ریسک نکول و سایر مخاطرات، روش مذکور چندان متداول نبوده و صرفاً چند مورد آن توسط برخی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی اجرایی شده که البته موفقیت‌های زیادی را نیز برای آن به همراه داشته است.

*طرح خروج از رکود و کارت‌هایی که به انتشار نرسید

از اوایل آذر ماه سال گذشته بود که با رونمایی از طرح خروج از رکود و اعطای وام 25 میلیونی خودرو، زمزمه انتشار کارت اعتباری خرید کالای ملی نیز بالا گرفت و مقرر شد در نوبت اول کارت‌های 10 میلیونی برای خرید لوازم‌خانگی تولید داخل منتشر شود و باگذشت زمان بعضاً اخباری در مورد پیشرفت‌های این طرح و حتی انتخاب نوع کالا و برند آن نیز منتشر می‌شد اما خلف وعده بانک مرکزی به سال جدید نیز رسید و همچنان این کارت‌ها به مرحله انتشار نرسیده‌اند.

در کنار آن اما، وعده دولت و بانک مرکزی در روز رونمایی از طرح خروج از رکود، انتظارات زیادی برای متقاضیان خرید لوازم‌خانگی ایجاد کرد که این انتظارات موجب انجماد کامل تقاضا در سه ماه پایانی سال به امید انتشار کارت‌های خرید قسطی شد.

اتفاقی که بارها موجب اعتراض رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی و همچنین فروشندگان شد. از همین رو بود که بازار لوازم‌خانگی در ماه‌های پایانی سال بدترین رکود چند سال اخیر را به خود دید و به گفته نائب رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی کشور در ماه‌های پایانی سال ارزش موجودی انبار لوازم‌خانگی داخلی کشور به بالای 1000 میلیارد تومان رسید.

*زمزمه انتشار دوباره کارت خرید

دولتی‌ها البته همچنان به وعده‌های خود دراین‌باره ادامه داده و در هفدهم فروردین سال جاری، محمدرضا نعمت زاده از عملیاتی شدن این طرح تا پایان فروردین‌ماه سخن گفت.به‌ رغم عدم تحقق این وعده، به نظر می‌رسد اجرایی شدن آن با چالش‌های زیادی مواجه باشد.

چرا که، منابع لازم برای اجرای این طرح همچنان مشخص نیست و البته منشأ آن نیز مشخص نشده و به گفته کارشناسان اقتصادی، اجرا کردن این طرح همانند وام 25 میلیونی خودرو از محل منابع بانک مرکزی، اثرات تورمی بالایی به اقتصاد تحمیل می‌کند.

برای مثال در طرح وام خودروی سال گذشته، 2 هزار و 500 میلیارد تومان پول پرقدرت توسط بانک مرکزی به خودروسازان تزریق شد که این تزریق، با توجه به ضریب فزاینده حدود 6 در اقتصاد کشور، این سیاست حدود 15 هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اقتصاد در طی دو سال اضافه خواهد کرد.

*این روش‌ها درمان قطعی نیست

در این رابطه حمیدرضا فولادگر نیز معتقد به اثرات کوتاه‌مدتی تحریک تقاضای مصرفی دارد. به گفته نماینده اصفهان، صدور کارت برای خرید کالا یا تزریق تسهیلات برای خرید خودرو نمی‌تواند مشکلات اقتصاد کشور را کاهش دهد.

از دید وی، مشکلات رکودی اقتصاد کشور مشکلاتی ریشه‌ای است و تجربه طرح خروج از رکود در سال گذشته نیز نشان داد که اثرات مثبت آن موقتی است.

فولادگر در مورد راه‌حل رفع این رکود نیز عنوان کرد: بررسی دوباره احکام اقتصاد مقاومتی و تمرکز دولت بر اجرایی کردن سیاست‌های مرتبط با آن می‌تواند اقتصاد رکود زده ایران را درمان کند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715