شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
دزدی هایی که پایانی ندارد...
 برجام یک مورد یا یک مدل؟   

همزمان با دیدار محمدجواد ظریف و جان کری، دولت آمریکا ۲ میلیارد دلار از دارایی‌هایی ایران در بانک‌های این کشور را به خانواده‌های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت که در آن ۲۴۰ تفر تفنگدار کشته شدند پرداخت کرد

ندای اصفهان- محمدحسن ربانی (کارشناس سیاسی)/

گذشت امور این حسن را دارد که ابعاد آن را روشن می کند، ابهام ها را می زداید، واقعیت ها را نمایان می سازد و حقایق را از پنداشته ها، توهم ها، ادعاهای کاذب و فضاسازی ها جدا می سازد و اهداف و نیت های واقعی را روشن می سازد. البته هستند کسانی که در شدت حادثه ها و پیچیدگی رویدادها و غبار کثرت ها هم می توانند به برکت بصیرت و نور الهی خودی را از دشمن و راه را از بیراهه تشخیص دهند و سرگردان نشوند. اما به طور معمول باید زمانی بگذرد تا غبارها بخوابد، عبرت و تجربه ای حاصل شود و آنگاه درک واقعی تری بدست آید و روشنگر راه باشد.

قضیه مذاکرات طولانی، ملال آور و البته از روی ضرورت و مصلحت برجام هم چنین حالتی دارد. خوشبینی های افراطی که با تصویب برجام تمامی تحریم ها رفع می شود، رفاه به ارمغان می آید و حتی مشکل آب کشور هم حل می شود و دهها وعده دیگر اکنون رنگ باخته است. بله تحریم ها بر روی کاغذ رنگ باخته است ولی البته بر روی کاغذهای دیگری- قطعنامه های تحریمی جدید- به سرعت باز گشته و آنها هم که بر روی کاغذ رفع شده در عمل باقی مانده و منوط به برجام های دیگر شده است:

– برجام موشکی: حذف توان موشکی و قدرت دفاعی راهبردی بازدارنده کشور

– برجام منطقه ای: تسلیم در برابر اسرائیل و حذف حمایت از مقاومت

– برجام حقوق بشر: پذیرش معیار حقوق بشری منحط غربی و حتی رفع جرم انگاری زنای با محارم (آنگونه که ترکیه در توهم ورود به اتحادیه اروپا پذیرفت)

و دیگر برجام هائی که پایانی ندارد تا دیگر محتوائی از انقلاب اسلامی نماند، گرچه ممکن است ظاهر جمهوری اسلامی بماند (صورتی بدون سیرت و کالبدی بدون روح). برجام هائی که قرار است مدلی باشد برای خودکنترلی و استحاله داوطلبانه و تدریجی نظام مقدس جمهوری اسلامی، و رفع تحریم ها گروئی باشد برای سازش گام بگام –آنچنانکه سادات، عرفات، گورباچف، یلتسین، قذافی و…این راه را رفتند.

***

اما برجام، تنها یک مورد بود. موردی خاص و محدود. آن هم برای کاستن از شری بزرگتر و ظلمی عظیم: ترویج مستمر و فزاینده هراس از جمهوری اسلامی ایران با بهانه موهوم خطر ساخت سلاح هسته ای و تصاعد مداوم تحریم ها و تهدیدها به همین بهانه و ساختن چهره ای همچون کره شمالی و … از ایران در اذهان همه جهانیان و البته قراردادی مشخص برای رفع تحریم ها در برابر کاهش توان فناوری هسته ای صلح آمیز در مدتی محدود؛ معامله ای پایاپای، محدود و زمان دار.

***

اکنون پرده های تزویر امریکائی ها فرو ریخته است. سخنان صریح سران امریکا در نوبت های مختلف و عملکرد عینی آنها، آب پاکی را بر روی کسانی که امید به دیپلماسی مذاکره مستقیم با امریکا و گفتگوی سازنده! با کدخدا داشتند ریخت و درستی گفتار حکیمانه، تجربه شده و آزموده  رهبر معظم انقلاب پیرامون عدم اعتماد به امریکائی ها و خوشبینی به آنها را همچون درخشش آفتاب تابان روشن ساخت:

«من خوشبین نیستم، چون تجربه ی من این را نشان می دهد. امریکائی ها، هم غیر قابل اعتمادند، هم غیر منطقی اند، هم در برخوردشان صادق نیستند» (۹۲٫۴٫۳۰).

***

برجام، پایانی بر مسیر خطای اعتماد به امریکا و غفلت از توان خودی است. یک بار و برای همیشه این تجربه ما را بس است. مذاکرات برجام موردی خاص بود که پایان یافت و دیگر هرگز تکرار نخواهد شد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز