سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
دزدی هایی که پایانی ندارد...
 برجام یک مورد یا یک مدل؟   

همزمان با دیدار محمدجواد ظریف و جان کری، دولت آمریکا ۲ میلیارد دلار از دارایی‌هایی ایران در بانک‌های این کشور را به خانواده‌های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت که در آن ۲۴۰ تفر تفنگدار کشته شدند پرداخت کرد

ندای اصفهان- محمدحسن ربانی (کارشناس سیاسی)/

گذشت امور این حسن را دارد که ابعاد آن را روشن می کند، ابهام ها را می زداید، واقعیت ها را نمایان می سازد و حقایق را از پنداشته ها، توهم ها، ادعاهای کاذب و فضاسازی ها جدا می سازد و اهداف و نیت های واقعی را روشن می سازد. البته هستند کسانی که در شدت حادثه ها و پیچیدگی رویدادها و غبار کثرت ها هم می توانند به برکت بصیرت و نور الهی خودی را از دشمن و راه را از بیراهه تشخیص دهند و سرگردان نشوند. اما به طور معمول باید زمانی بگذرد تا غبارها بخوابد، عبرت و تجربه ای حاصل شود و آنگاه درک واقعی تری بدست آید و روشنگر راه باشد.

قضیه مذاکرات طولانی، ملال آور و البته از روی ضرورت و مصلحت برجام هم چنین حالتی دارد. خوشبینی های افراطی که با تصویب برجام تمامی تحریم ها رفع می شود، رفاه به ارمغان می آید و حتی مشکل آب کشور هم حل می شود و دهها وعده دیگر اکنون رنگ باخته است. بله تحریم ها بر روی کاغذ رنگ باخته است ولی البته بر روی کاغذهای دیگری- قطعنامه های تحریمی جدید- به سرعت باز گشته و آنها هم که بر روی کاغذ رفع شده در عمل باقی مانده و منوط به برجام های دیگر شده است:

– برجام موشکی: حذف توان موشکی و قدرت دفاعی راهبردی بازدارنده کشور

– برجام منطقه ای: تسلیم در برابر اسرائیل و حذف حمایت از مقاومت

– برجام حقوق بشر: پذیرش معیار حقوق بشری منحط غربی و حتی رفع جرم انگاری زنای با محارم (آنگونه که ترکیه در توهم ورود به اتحادیه اروپا پذیرفت)

و دیگر برجام هائی که پایانی ندارد تا دیگر محتوائی از انقلاب اسلامی نماند، گرچه ممکن است ظاهر جمهوری اسلامی بماند (صورتی بدون سیرت و کالبدی بدون روح). برجام هائی که قرار است مدلی باشد برای خودکنترلی و استحاله داوطلبانه و تدریجی نظام مقدس جمهوری اسلامی، و رفع تحریم ها گروئی باشد برای سازش گام بگام –آنچنانکه سادات، عرفات، گورباچف، یلتسین، قذافی و…این راه را رفتند.

***

اما برجام، تنها یک مورد بود. موردی خاص و محدود. آن هم برای کاستن از شری بزرگتر و ظلمی عظیم: ترویج مستمر و فزاینده هراس از جمهوری اسلامی ایران با بهانه موهوم خطر ساخت سلاح هسته ای و تصاعد مداوم تحریم ها و تهدیدها به همین بهانه و ساختن چهره ای همچون کره شمالی و … از ایران در اذهان همه جهانیان و البته قراردادی مشخص برای رفع تحریم ها در برابر کاهش توان فناوری هسته ای صلح آمیز در مدتی محدود؛ معامله ای پایاپای، محدود و زمان دار.

***

اکنون پرده های تزویر امریکائی ها فرو ریخته است. سخنان صریح سران امریکا در نوبت های مختلف و عملکرد عینی آنها، آب پاکی را بر روی کسانی که امید به دیپلماسی مذاکره مستقیم با امریکا و گفتگوی سازنده! با کدخدا داشتند ریخت و درستی گفتار حکیمانه، تجربه شده و آزموده  رهبر معظم انقلاب پیرامون عدم اعتماد به امریکائی ها و خوشبینی به آنها را همچون درخشش آفتاب تابان روشن ساخت:

«من خوشبین نیستم، چون تجربه ی من این را نشان می دهد. امریکائی ها، هم غیر قابل اعتمادند، هم غیر منطقی اند، هم در برخوردشان صادق نیستند» (۹۲٫۴٫۳۰).

***

برجام، پایانی بر مسیر خطای اعتماد به امریکا و غفلت از توان خودی است. یک بار و برای همیشه این تجربه ما را بس است. مذاکرات برجام موردی خاص بود که پایان یافت و دیگر هرگز تکرار نخواهد شد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
حوزه و روحانیت
حوزه و روحانیت
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق