چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۳

زاکانی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

تعهدات برجامی آمریکا در عمل تبدیل به تهدید شد/ مسئولین رده بالای دولت نیز به زبان آمده‌اند

رئیس کمیسیون برجام گفت:برجام تاکنون ثمری برای کشور نداشته است و حتی مسئولان دولتی از عدم تحقق نتایج برجام به ستوه آمده‌اند.

به گزارش ندای اصفهان ، علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون برجام در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تبریک میلاد امام علی(ع)  به بیان نکاتی درباره موضوع برجام پرداخت و گفت: تلاش‌های بسیار زیاد تیم‌های مذاکره کننده به ویژه اعضای مذاکره کننده دولت دهم به نتیجه رسید و برجام با شروطی مورد قبول واقع شد.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: برجام با شروط ده‌گانه شورای عالی امنیت ملی، 9 بند قانونی مجلس و فراتر از همه  نامه 29 مهرماه سال گذشته مقام معظم رهبری با تقدیر از موافقین، منتقدین و تأکید ویژه بر دقت در رفتار آمریکا و از یاد نبردن شیطنت‌های شیطان بزرگ در بند 3، 9 نکته را مورد تأکید قرار دادند که به نظر با توجه به این 9 بند و سایر شروط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی برجام مورد قبول واقع شد.
رئیس کمیسیون برجام ادامه داد:  اما شرط آن انجام این شروط بود علاوه بر اینکه در پایان، نامه هدایتگر و راهگشای مقام معظم رهبری بیان شد که باید توجه کرد که رفع تحریم‌ها به خودی خود رافع مشکلات کشور نخواهد بود بلکه با توجه به اقتصاد مقاومتی و ایجاد مصونیت درون زا است که می‌توان مشکلات کشور را پشت سرگذاشت.
وی افزود: ما در برجام تعهداتی دادیم و طرف‌های مقابل هم متعهد شدند مهمترین رئوس تعهدات ما کاهش ذخایر غنی سازی بود، مواد غنی سازی شده ما باید کاهش می‌یافت طبق برجام دومین تعهد ویژه ما کاهش ظرفیت غنی سازی بود به 5 هزار و 60 دستگاه از نوع سانتریفیوژ نوع اول و سومین تعهد ویژه ما این بود که می‌بایست با همکاری فراتر از پروتکل الحاقی راه را برای بازرسی‌های آن به آن و لحظه به لحظه آژانس بازکنیم. در مقابل صحبت‌های متفاوت و متناقضی زده شد اما کلیت کار این بود که 6 کشور متعهد شدند اولا دست از تهدید ایران بردارند نه عمل، نه رفتار و نه گفتاری داشته باشند که ما به ازای او اخلال و نقض روح حاکم بر برجام صورت بگیرد.
زاکانی تصریح کرد:  نکته دوم بحث تحریم‌ها بود آن‌ها متعهد شدند که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را رفع کنند متعهد شدند که دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا لغو گردد، متعهد شدند که دستورالعمل‌های اجرایی اتحادیه اروپا لغو بشود و تحریم‌های کنگره هم متوقف بشود این خواسته مال ما نبود تعریفی که از رفع تحریم‌ها مسئولان در مجلس و در جای جای صحبت‌هایشان مطرح می‌کردند لغو تحریم‌ها بود آنچه که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند لغو تحریم‌ها بود اما به هر حال پیام برجام آنی بود که عرض شد و این لغو نبود اما در مرحله سوم می‌بایست شرایط به سمت و سویی می‌رفت که راه برای مراودات و ارتباطات متداول اقتصادی ایران با سایر کشورها هموار می‌شد.

نماینده مردم تهران افزود: نکته دیگر تعهدی بود که آنها درباره بستن پرونده PMD به ایران داده بودند، ادعای دروغینی که نسبت به ایران اسلامی داشتند.

زاکانی گفت: در بخش اول موارد مربوط به ما همه تعهدتمان را انجام دادیم به طوری که آژانس اعلام کرد ایران فراتر از تعهدات خودش را انجام داده است و در مقابل هیچ یک از این سه الی چهار نوع جنسی که آمریکایی‌ها متعهد به دادن آن به ایران شده بودند، انجام نگردید.

رئیس کمیسیون برجام اظهار داشت: قرار بود که ما تهدید نشویم اما مکررا ما مورد تهدید واقع شدیم و در وضوح در صحبت‌های آنها مشاهده می‌شود، بنا بود که تحریم‌ها لغو شود به طوریکه مراوادت پولی ایران با سایر کشورها فراهم شود متأسفانه روی کاغذ آنها اقداماتی را انجام دادند اما به هیچ وجه در مقام عمل اتفاقی برای ما نیفتاد.

زاکانی در ادامه تصریح کرد: ما امروز مشکلات متعددی در مراوادات پولی مالی خودمان داریم این اقدامات صوری سبب نشد که مشکلات مالی  – پولی ما حل شود امروز مبادلات با ارزهایی که کشورهای مهم مراواده دار با ایران اسلامی مثل چین، هند، ترکیه و کره جنوبی حتی با ارز خودشان از طریق بانک‌ها باید انجام بگیرد امروز انجام نمی‌شود امروز شرایط به یک معنا سخت‌تر از شرایط اجرای برجام شده است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: حتی در حوزه درهم که ما مشکل نداشتیم مشکلات جدیدی را برای ما ایجاد کرده‌اند و ما را دنبال می‌کنند که به یک انسداد برسانند. در بخش پی ام دی با شروطی که مقام معظم رهبری گذاشتند و فرمودند انتقال مواد و بحث راکتور 40 مگاواتی اراک به هیچ وجه نباید دستخوش تغییر و یا مراواده‌ای قرار بگیرد الا اینکه پرونده دروغین پی ام دی بسته شود.

نماینده مردم تهران با اشاره به بسته شدن پرونده پی ام دی گفت: بسته شدن این پرونده با هزار و یک ادعای دروغین و ایجاد راه‌های بیشتر در متهم کردن ایران انجام شد. دروغی که بیش از 12 سال مطرح کردند و اندکی برای این دروغ دلیلی را مطرح نکردند، این دروغ را مجددا تکرار کردند و حالا لطف کردند و این پرونده را بسته‌اند، بسته شدن این پرونده مهم بود و باید تشکر کرد اما اگر تدبیر مقام معظم رهبری نبود روز اجرا می‌رسید و ما می‌بایست اجراییات را انجام می‌دادیم و اظهارنظر آژانس برای بسته شدن پی ام دی به تعویق می‌افتاد و این مهم هم انجام نمی‌شد.

زاکانی در ادامه خاطر نشان کرد: نکته آخر ایجاد زمینه برای تعاملات جدید و عدم ممانعت از تعهدهایی که از سوی آنها باید انجام می‌گرفت را ذکر می‌کنم تعهداتی که آنها دادند در عمل به تهدید تبدیل شد، با تهدید آنان سرمایه گذاران با بیان صریح اینکه هنوز اعتمادی به ایران ندارند سبب شد که  بعد از اینکه ما همه کارهای خود را انجام دادیم امروز از حداقل‌ها هم محروم بشویم.

رئیس کمیسیون برجام تصریح کرد: ممکن است که سروران و عزیزانی باشند که تأکید کنند این همه رفت و آمد و گفت‌وگو مگر می‌شود که دستاورد عملی برای ایران حاصل نشده باشد؟ بله. همه این‌ها در مقام وعده باقی ماند، همه گفت‌وگوها متوقف شد و ثمره عملی تاکنون برای ایران اسلامی چه بوده است باید از مسئولین دولت تشکر کرد که به امروز به صراحت دارند بیان می‌کنند که طرف خارجی به تعهداتش عمل نمی‌کند، امروز مسئولین ردبالای دولت به زبان آمده‌اند که وعده چیز دیگری بود اما طرف آمریکایی نه تنها خود به وعده‌هایش عمل نمی‌کند بلکه مانع انجام حداقل وظایف توسط سایر کشورها در مقابل ایران است.

زاکانی با اشاره به اینکه پول‌های بلوکه شده ما می‌بایست طبق آخرین اعلام جان‌ کری که 55 میلیارد دلار بوده تنها 3 میلیارد دلار آن برگشته است در ادامه بیان داشت: اگر ما وارد مذاکرات شدیم برای برجام به دنبال محصولی بودیم و دلیل مهمی داشت که بالاترین دلیل آن را مقام معظم رهبری که همان رفع تحریم‌ها بوده است بیان کردند و این مهم اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: بنده ناظر به برجام صحبت نمی‌کنم من منظورم بعد از برجام است چرا باید رئیس جمهور با زحمت و وقت‌گذاری در فرانسه با شرکت ایرباس قرارداد ببندد و آنها متعد شوند که 108 فروند هواپیما به ایران بدهند اما امروز دریغ از یک هواپیما و رسما اعلام می‌کنند که آمریکا سهامدار است و تهدید می‌کنند که هواپیما به ایران تحویل داده نشود.

نماینده مردم تهران در ادامه خاطر نشان کرد: آمریکا به ایران بعنوان یک رقیب و فراتر از آن بعنوان یک دشمن نگاه می‌کند، ما دشمن سلطه گر و ظالم هستیم، بالعکس ما نیز باید نگاه واقع بینانه‌ای داشته باشیم و آمریکا را در هیبت یک دشمن ببینیم نه یک دوست لذا امروز راهی را که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند که به دنبال اعمال تشدید فشار بدون انجام تعهدات گذشته خود می خواهند برجام‌های 2 و3 برای خود فراهم کنند و مسیری را دنبال کنند که ماحصل این مسیر روز به روز توانمندی‌های ما را در یک کفه مذاکره و تحریم را به عنوان اهرمی بالای سرمان نگاه دارند و روز به روز ما را از توانمندی‌هایی که از آن برخورداریم محروم کنند.

زاکانی با بیان اینکه به لطف الهی و تدبیر مقام معظم رهبری و حضور گسترده شما مردم عزیز، آنها در اجرای نقشه های خود ناکام مانده اند، ادامه داد: امروز آمریکایی‌ها پا را فراتر گذاشتند و نه تنها درخصوص تحریم‌ها بلکه با رایزنی و با ایجاد بدعت‌های نادرست و غلط امکانات کشور ما را به یغما می‌برند به درستی سخنگوی وزارت امورخارجه اعلام کرد که این حرکت درخصوص دو میلیارد دلار ایران انجام شد یک راهزنی است چرا آمریکا به خودش اجازه می‌دهد که حکم یک دادگاه محلی را که براساس قوانین آمریکا نافذ نیست اموال کشور دیگری را مصادره کرده و این موضوع از سال 77 مطرح بود امروز بعد از 8-9 سال جرأت پیدا کرده و حکمی دهد و دو میلیارد دلار امکانات ایران را بابت انفجاری در بیروت که نسبتی با ایران ندارد برداشت می‌کند.

رئیس کمیسیون برجام ادامه داد: اینگونه بدعتها باعث می‌شود که هرروز در مقابل ما احکامی صادر شود و هر روز امکانات ایران را در سراسر ایران بتوانند مصادره کنند. چرا مقابله به مثل نمی‌شود چرا این موضوع به عنوان نقض برجام مطرح نمی‌شود و براساس ماده 3 قانون مجلس اقدامی صورت نمی‌گیرد و یا حداقل به آنها تذکر داده نمی‌شود اگر این مسیر را بروند قانون مجلس پیگیری خواهد شد و به فرمایشی که مقام معظم رهبری و مطرح کرد به نتیجه خواهد رسید به همین خاطر است که دشمن در مقابل ما احساس ضعف می‌کند و نسبت به ما پندار غلطی را دارد .

زاکانی تصریح کرد: آمریکا درپی ادراک سازی و کشاندن ملت ما به مسیری است که به بن بست منتهی می‌شود تا ما را به تسلیم بکشانند، آنچه که در ادراک سابق ما تجلی کرد که ما ذیل فصل 7 هستیم هنر برجام خارج کردن ما از ذیل فصل 7 است و از اساس این حرف نادرست بود ما تحت بند 41 احکام هستیم که در قطعنامه 2232 تحت بند 41 احکامی برعلیه ما صادر شد. لحن احکام فرق می‌کند مثل کسی که او را با تشر پای چوبه دار ببرند و یا کسی که با تعارف ببرند به همین صورت هم لحن قطعنامه‌ها تغییر کرد اما ماهیت قطعنامه‌ها تغییری نکرد نکته دوم این است که ما در معرض حمله هستیم که این از اساس نادرست بود مسئولین دولتی در کمیسیون برجام یادآوری کردند که این حرف حرف نادرستی است . نکته سوم محدودیت‌های بازرسی در خصوص خطوط هوایی، دریایی و سایر خطوط و صدمات ناشی از آن برداشته می‌شود اما اساسا هیچ فرقی با گذشته نکرد بلکه سخت‌تر شد.

نماینده مردم تران در ادامه اظهار داشت: ما مسئولین دولتی را در کمیسیون قانع کردیم که با برجام سخت‌تر شود، نکته سوم توقف فروش نفت بود که اعلام می‌کردند بر اساس قانون 2011 آمریکا و 2012 اروپا نفت ایران باید هر شش ماه یکبار 500 هزار بشکه کاهش پیدا کند و ما بررسی کردیم از یک سال و نیم قبل از ژنو دنیا قادر به کاهش نفت ما نبود لذا آمریکا و اروپایی‌ها بودند که دائما مصوباتی را ارائه می‌دادند و به دیگران مجوز می‌دادند که از قانون 2011 آمریکا و 2012 اروپا عبور کنند طبق آمار بانک مرکزی ما در سال 91 یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم سال 92 یک میلیون و 600 هزار بشکه نفت بنابراین بی‌دقتی و آمارهای نادرست را به جامعه منتقل نکنیم.

وی تصریح کرد: نکته چهارم رفع تحریم‌ها و آزادسازی اموال مسدود شده و آزادسازی آنها بود که هیچ یک از آنها صورت نگرفت و شرایط به سمتی رفت که نتیجه آن امروز نه از امکانات بلوکه شده در خارج و نه از تسهیلاتی که مراودات بانکی و نه از تعاملات خود با سایر دنیا برخوردار نیستیم. ما دو تجربه جدی در گذشته و در داخل کشور داریم یک تجربه قرارداد الجزایر است که آمریکایی‌ها سر ما کلاه گذاشتند و میلیاردها دلار ما را به غارت بردند که این نیاز به بازبینی دارد تجربه خارجی هم تجربه لیبی است که سال 2003 از قذافی پذیرفت همه امکانات هسته‌ایش را به خارج از کشور منتقل کند و امکانات نظامی‌اش را محدود کند سال 2004 خانم رایس استقبال کرد و بعد از آن انگلیس تعهد کرد که از این کشور دفاع کند و زمانی که قرار شد ناتو به لیبی حمله کند خود انگلیس جز حمله کنندگان به لیبی بود.

زاکانی افزود: این بد عهدی‌ها فقط در گذشته سابقه‌ای ندارد و امروز هم ما شاهد آن هستیم اما درخصوص مذاکرات ما می‌توانیم مذاکره کنیم اما چه مذاکره‌ای که الگوی آن در دیماه به نتیجه رسید الگویی که زیرنظر رهبری مقام معظم انقلاب انجام شد و ما در مبادله 4 جاسوس آمریکایی با شرایطی که در گذشته دنبال می‌کردیم زیرنظر رهبری به یک تفاهم رسیدیم و 4 جاسوس آزاد شدند اما در مقابل 7 زندانی ایرانی آزاد شدند ثانیا 7 نفر دیگر که در زندان بودند بنا شد که درآغاز سال زندانی شدنشان آزاد شوند و قرار شد این 14 نفر که در خارج از کشور برایشان محدودیت ایجاد می‌کرد از مسئولین کشور از رده محدودیتی خارج شوند که جمع آنها به 28 نفررسید اما به این هم بسنده نشد.

رئیس کمیسیون برجام در پایان خاطر نشان کرد: تأکید رهبری و تأکید تیم مذاکره کننده این بود که باید اموال ما که از زمان شاه ملعون در آمریکا است را به ما برگردانید یک پرونده آن 400 میلیون دلار با میزان محاسبه شود درخواستی به ایران یک میلیارد و 700 میلیون دلار طی 4 محموله نقدا به ایران داده شد، ما به این بسنده نکردیم و گفتیم که بیشتر می‌خواهیم و نتیجه آن این شد که بانک سپه و اینترنشنال  علیرغم تحریم و ایام تعطیلات سال نوی مسیحی آمریکایی این قضیه را دنبال کرد و آن را از تحریم خارج کردند.

زاکانی گفت: اگر مذاکره کننده و مذاکره شده که طرف آمریکاییست طوری عمل کنند که مذاکره کننده ما از سر استغنا و قدرت با آنها برخورد کند و بداند که طرف مقابل نیز گام به گام مبتنی بر نیاز او قدم برمی دارد، آمریکا امروز ضعیف تر از هر روز دیگریست و در این صورت مذاکره نتیجه بخش خواهد بود.وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها امروز به دنبال برجام 2 هستند گفت: برجام 2 همان تجزیه عراق، سوریه و خارج شدن آمریکا و عیادی منطقه‌ای‌اش از موضع و باتلاق منطقه است.

زاکانی با تأکید بر اینکه آمریکا برجام 3 را مبتنی بر محدودسازی توانمندی‌های داخلی ایران را به ما توصیه می‌کند گفت: آمریکایی‌ها روی توان موشکی ما که توان بازدارندگی ما محسوب می‌شود، تأکید دارند و در پی آن هستند که ما را بعنوان یک انقلاب تسلیم شده در برابر دیدگان دیگران قرار دهند.

وی در پایان تصریح کرد: ما باید بر همان نکات برجام 1 که برجام اول و آخر بود تأکید کنیم و به دولت کمک کنیم که مطالبه به حق مردم را در دستور کار خود قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715