سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۳
افق دیگر برگزار می کند؛
 مطالعات علم و دین: در معرفی دوره آموزشی فلسفه و شناخت طبیعت   

منبع اصلی این دوره فصل دوم از کتاب «فلسفۀ روشنگری» اثر ارنست کاسیرر است. کاسیرر با احاطه چشمگیری که به تاریخ فلسفه و آثار اصلی فیلسوفان غربی دارد گزارشی تحلیلی از مسایل و بزنگاه های فلسفه روشنگری و مجادلات تاریخ ساز علم، دین و فلسفه ارائه می دهد

به گزارش ندای اصفهان، گروه فرهنگی مطالعاتی افق دیگر، دوره مطالعات علم و دین را برگزار می کند. موضوع این قسمت از دوره آموزشی «فلسفه و شناخت طبیعت» است.

مدرس: دکتر حامد صفایی پور

زمان: سه شنبه های اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰

مکان: خانه مشروطیت اصفهان

تماس: ۰۹۳۶۳۲۳۳۰۸۵

***
منبع اصلی این دوره فصل دوم از کتاب «فلسفۀ روشنگری» اثر ارنست کاسیرر است. عنوان فصل دوم، «فلسفه و شناخت طبیعت در اندیشه فلسفه روشنگری» است که در پنج بخش ارائه شده است. متن این اثر متنی پرمایه، تفسیرخواه و در عین حال پر شور و خواندنی است. کاسیرر با احاطه چشمگیری که به تاریخ فلسفه و آثار اصلی فیلسوفان غربی دارد گزارشی تحلیلی از مسایل و بزنگاه های فلسفه روشنگری و مجادلات تاریخ ساز علم، دین و فلسفه ارائه می دهد. در کنار این منبع اصلی و متن محوری دوره، آثار دیگری نیز در طول دوره استفاده و معرفی می شوند که به شکل گیری تصویری روشن تر از زمینه های فرهنگی، فلسفی و تاریخی موضوعِ علم و دین کمک خواهند کرد. این امر مقدمه ای است برای نزدیک شدن به طرح مسئله «علم و دین در جهان معاصر» که در دستور کار دوره های آتی «افق دیگر» است.

روش کار:
هر بخش از فصل دوم کتاب، تقریبا ۱۰ صفحه است. روش کار چنین است: در هر جلسه، با توضیحات مدرس، مقدمات مطالعه بخش بعدی فراهم می شود. این توضیحات ۶۰ دقیقه اول از وقت کلاس را به خود اختصاص می دهد. کارگاه در ادامه در قالب گفت وگو و بر محور پرسش های دو جانبه مدرس و دانشجویان پیش می رود.
بر این اساس می توان گفت این دوره دوره ای گفتگو محور درباره زمینه های شکل گیری موضوع علم و دین در دوران جدید است.

فلسفه علم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق