یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۳
افق دیگر برگزار می کند؛
 مطالعات علم و دین: در معرفی دوره آموزشی فلسفه و شناخت طبیعت   

منبع اصلی این دوره فصل دوم از کتاب «فلسفۀ روشنگری» اثر ارنست کاسیرر است. کاسیرر با احاطه چشمگیری که به تاریخ فلسفه و آثار اصلی فیلسوفان غربی دارد گزارشی تحلیلی از مسایل و بزنگاه های فلسفه روشنگری و مجادلات تاریخ ساز علم، دین و فلسفه ارائه می دهد

به گزارش ندای اصفهان، گروه فرهنگی مطالعاتی افق دیگر، دوره مطالعات علم و دین را برگزار می کند. موضوع این قسمت از دوره آموزشی «فلسفه و شناخت طبیعت» است.

مدرس: دکتر حامد صفایی پور

زمان: سه شنبه های اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰

مکان: خانه مشروطیت اصفهان

تماس: ۰۹۳۶۳۲۳۳۰۸۵

***
منبع اصلی این دوره فصل دوم از کتاب «فلسفۀ روشنگری» اثر ارنست کاسیرر است. عنوان فصل دوم، «فلسفه و شناخت طبیعت در اندیشه فلسفه روشنگری» است که در پنج بخش ارائه شده است. متن این اثر متنی پرمایه، تفسیرخواه و در عین حال پر شور و خواندنی است. کاسیرر با احاطه چشمگیری که به تاریخ فلسفه و آثار اصلی فیلسوفان غربی دارد گزارشی تحلیلی از مسایل و بزنگاه های فلسفه روشنگری و مجادلات تاریخ ساز علم، دین و فلسفه ارائه می دهد. در کنار این منبع اصلی و متن محوری دوره، آثار دیگری نیز در طول دوره استفاده و معرفی می شوند که به شکل گیری تصویری روشن تر از زمینه های فرهنگی، فلسفی و تاریخی موضوعِ علم و دین کمک خواهند کرد. این امر مقدمه ای است برای نزدیک شدن به طرح مسئله «علم و دین در جهان معاصر» که در دستور کار دوره های آتی «افق دیگر» است.

روش کار:
هر بخش از فصل دوم کتاب، تقریبا ۱۰ صفحه است. روش کار چنین است: در هر جلسه، با توضیحات مدرس، مقدمات مطالعه بخش بعدی فراهم می شود. این توضیحات ۶۰ دقیقه اول از وقت کلاس را به خود اختصاص می دهد. کارگاه در ادامه در قالب گفت وگو و بر محور پرسش های دو جانبه مدرس و دانشجویان پیش می رود.
بر این اساس می توان گفت این دوره دوره ای گفتگو محور درباره زمینه های شکل گیری موضوع علم و دین در دوران جدید است.

فلسفه علم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق