سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
اندیشکده بروکینگز مدعی شد؛
 سرانجام ایران و عربستان با یکدیگر کنار می آیند   

معاون اسبق نماینده دائم ایران در سازمان ملل : برنامه ایران کاملا روشن و واضح است و به هیچ شکل پیچیده نیست

به گزارش ندای اصفهان ،اندیشکده بروکینگز (Brookings) در گزارشی ویدیویی با طرح سوالی با این مضمون که ” آیا روابط میان ایران و عربستان بهبود خواهد یافت؟ ” به بحث و مذاکره و همچنین ارائه گام هایی در این راستا پرداخت.
 

بروکینگز نوشت : این موضوع گفتوگوهای اخیری است که در تاریخ ۷ آوریل در مرکز اندیشکده بروکینگز در دوحه،قطر با حضور جمال خاشوگی از شبکه العرب، معاون اسبق نماینده دائم ایران در سازمان ملل “سید کاظم سجاد پور”، خالد الجابر از مرکز مطالعات و پژوهش های افکار عمومی الشرق و همچنین ناصر هادیان از دانشگاه تهران با میزبانی ابراهیم فرایهات با تاکید بر مسئله رابطه ایران و سعودی از شرکت کنندگان خواست تا با ارائه گام های مشخص برای دو کشور راه های بهبود روابط را بررسی کنند.

 

 
در ابتدا خاشوگی با بیان جمله ای با مضمون  اینکه بهبود روابط برای همگان میتواند خوب باشد گفت :« ایران و سعودی هیچگونه رویارویی در مسئله تقسیمات اراضی ندارند. از دیدگاه سعودی، نگرانی تنها از توسعه طلبی ایران است. در حالی که هر دو کشور روابط مناسبی در دهه ۹۰ میلادی با یکدیگر داشته اند.» خاشوگی آغاز از هم گسستگی  این روابط حسنه را با ورود ایران به عراق همزمان دانسته و تیره تر شدن این روابط را ورود های دیگر ایران به کشور های دیگری چون سوریه، لبنان و در حال حاضر یمن میداند. او همچنین اظهار داشت: «ورود سعودی به یمن بنوعی غیر قابل قبول دانستن توسعه طلبی های ایران و مقابله با آن بوده است.»

 
سجادی پور نیز در همین راستا از نیاز ایران و سعودی به پلی برای همزیستی سخن به میان آورده و گفت: «هیچ یک از دو کشور قادر به نقل مکان به جایی دیگر نیستند.» وی همچنین از دیدگاه همکاران عرب خود که ایران را پشت هر چالشی قرار میدهند انتقاد کرده و دلیل این اقدام را فرار عربستان از مشکلات داخلی خود عنوان کرد. او همچنین اظهار داشت: «عربستان سعودی به یک انقلاب مدرنی متوسل شده و خواهان ترسیم مرزهای جدید و جایگزینی رژیم های مورد علاقه خود در منطقه است.»

 

 
در همین حین نیز الجابر این رقابت را به یک گلوله برفی که روز به روز بزگتر می شود تشبیه کرد و گفت :«بر خلاف گردهمایی های بسیاری که تاکنون صورت گرفته اعراب و ایرانی ها موفق به دستیابی به یک راه حل مشترک نشده اند.» به نظر الجابر نگرانی های عمده اعضای شورای همکاری خلیج فارس و اعراب جنگ فرقه ای نبوده، و علت عمده آن «دستور کار سیاسی ایران» است. درحالی که پیشرفت های حاصل ازسوی یک جناح در ایران رشد میکنند و از سویی دیگر با بیانیه هایی از جناح های دیگر تضعیف میشوند.

 

 
بروکینگز اینگونه ادامه می‌دهد که با توجه به اینکه سوء تفاهم های نخبگان دو طرف از یکدیگر بشدت عمیق است؛ هادیان بر اهمیت یافتن راه حلی مشترک برای همکاری تاکید فراوانی داشته و راه حل موجود برای برافروختن شعله های این آتش را در سرزنش یکدیگر جستجو نمیکند. او ورود ایران به سوریه، لبنان و عراق را به منظور مقابله این دولت با تهدیدات اصلی این کشور یعنی آمریکا و اسرائیل عنوان کرده است نه رقابت با سعودی در منطقه؛ اما در جهت مخالف این قضیه سعودی ایران را به عنوان اصلی ترین تهدید خود قلمداد کرده و سیاست خارجی خود را نیز حول این محور شکل می دهد. هادیان همچنان تصریح کرد : «در طی این مدت، ایران به دنبال متحدینی انقلابی توام با روابطی دوستانه بوده است که در میان آن حتی متحدینی غیر شیعه مانند حماس و ونزوئلا نیز یافت می شوند.»

 
عربستان سعودی ورود مشروع ایران در مسائل منطقه ای را چگونه معنی میکند؟
خاشوگی در رابطه با این سوال اظهار داشت:« ورود ایران به سوریه نه تنها قوانین بین المللی را نقض کرده است بلکه هیچگونه کمکی نیز به برآشفتگی اوضاع سوریه نمیکند.» الجابر نیز نگاه مردم منطقه نسبت به  تحرکات ایران در منطقه را منفی ارزیابی نموده و افزود : «مردم این کشور ها اقدامات ایران را گاها از اقدامات داعش، اسرائیل و حتی حکومت های خود نیز خطرناک تر میدانند که این طرز فکر در ۱۰ سال اخیر به وقوع پیوسته است؛ این نوع نگاه تنها به دلیل حمایت ایران از پروکسی های خود در منطقه است.»

 

 

سجاد پور در مواجه با این سوال از اقدامات ایران دفاع نموده و اظهار داشت :« ایران این قبیل اقدامات را درراستای تامین امنیت خود و منطقه انجام داده است.» وی همچنین افزود: «برنامه ایران کاملا روشن و واضح است و به هیچ شکل پیچیده نیست.» او همچنین با اشاره به حکم فرما بودن قانون در ایران، از انتخابات پی در پی که در این کشور صورت میگیرد نیز در راستای احترام به نظرات مختلف تعریف و تمجید کرد. او با اشاره به اوضاع سوریه نیز خاطر نشان کرد : «تلاش های حاکمان سعودی برای براندازی یک نظام مشروع در کشوری دیگر نقض قوانین بین المللی است نه اقدامات ایران.»

 

 

به دلیل تنوع سوالات مربوطه از سوی مخاطبین، اعضا به بحث در مورد نشانه های ورود هر دو کشور در مسائل منطقه ای پرداختند.
خاشوگی نیز در همین راستا با انتقاد از نوع مذاکره طرف های ایرانی گفت: «ایرانی ها در همین حین که مشغول مذاکره و گفت و گو هستند نیز به حرکات نظامی خود ادامه می دهند که نمونه بارز آن مسئله یمن و سوریه است.» سجاد پور نیز در عین مخالفت با سخنان خاشوگی، اظهار داشت: «این عقیده که ایران به یک تهدید تبدیل شده است مصنوعی بوده و مردم به هیچ وجه آن را قبول نخواهند کرد.» هادیان نیز در همین راستا عنوان کرد : «سعودی در یمن به مداخله می پردازد با این حال از ایران میخواهد در مسئله سوریه وارد نشود.»

 

%image_alt%

انتهای پیام/

منبع: جام نیـوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز