چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
 چرا وزارت بهداشت در حرکتی چراغ خاموش معاونت طب سنتی را به اداره کل تقلیل داد؟   

در حالي كه طب سنتي با رويكرد اصلي حفظ و تداوم سلامت و حذف بيماري بر پيشگيري تمركز دارد و در تلاش است مردم را ساده و سلامت و بدون استفاده از داروهاي شيميايي گران و پرعارضه درمان كند و نجات دهد، ‌رويكرد اساسي طب مدرن غربي تنها عبور از بيماري‌هاست و بر پايه پيشگيري و مداوا پايه‌گذاري نشده است. در چنين شرايطي پزشكان كه با طب مدرن وارداتي پرورش يافته‌اند به اين طب گرايش بيشتري دارند. سلامت نیوز: چرا وزارت بهداشت در حرکتی چراغ خاموش معاونت طب سنتی را به اداره کل تقلیل داد؟

به گزارش ندای اصفهان ، درآمدهای آنچنانی برخی پزشکان به واسطه طبابت با طب مدرن تأمین می‌شود چراکه در این طب رویکرد اصلی پیشگیری و مداوا نیست بلکه این پزشکان تنها با استفاده از داروهای مضر شیمیایی و روش‌های تهاجمی و جراحی تنها موجب حذف و عبور از بیماری می‌شوند که اغلب هم با عوارض متعددی همراه است. در چنین شرایطی وزارت بهداشت و به عبارت بهتر وزارت پزشکان طب مدرن به جای تقویت و رشد طب سنتی معاونت طب سنتی را به یک اداره تنزل داد. این در حالی است که در سیاست‌های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری نیز بر بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران تأکید ویژه‌ای شده است.
تنزل معاونت طب سنتی وزارت بهداشت به یک اداره طب سنتی آن هم به صورت چراغ خاموش و بی‌سر و صدا چند روزی می‌شود که اتفاق افتاده است. حدود یک هفته پیش بود که خبری مبنی بر انتصاب معاون اجتماعی وزارت بهداشت منتشر شد. هر‌چند در این خبر به انحلال معاونت طب سنتی این وزارتخانه و تشکیل معاونت اجتماعی به جای آن اشاره‌ای نشده بود. حالا اما با رسانه‌ای شدن این ماجرا شاهد واکنش‌های متفاوت به این موضوع هستیم؛‌واکنش‌هایی که بر ناتوانی وزارت بهداشت از مدیریت و برنامه‌ریزی برای این طب و در نتیجه تغییر رویکرد برخی پزشکان طب سنتی به رویکرد اقتصادی حکایت دارد و همین امر موجب شد عملکرد در حوزه طب سنتی رضایت‌بخش نباشد.
نارضایتی وزیر، معاونت طب سنتی را منحل کرد
وزیر بهداشت در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص تبدیل معاونت طب سنتی به اداره کل طب سنتی اظهار کرد: این کار تنزل نیست؛ ما از طب سنتی حمایت می‌کنیم اما تاکنون از اقدامات صورت گرفته راضی نیستیم. وی که خودش فرزند یک عطار فریمانی است، افزود:‌طب سنتی سرمایه بزرگ ماست که باید زنده شود و نیاز است که به‌طور کارآمد، علمی و فراگیر در بخش گیاهان دارویی و تقویت نیروی انسانی در این حوزه اقداماتی انجام دهیم. با وجود این اظهارات اما عملکرد آقای وزیر و تبدیل معاونت به اداره کل تنها معنایی که به ذهن متبادر می‌کند، تنزل جایگاه طب سنتی و پنبه کردن تمام تلاش‌هایی است که طی سال‌های گذشته برای احیای دوباره دانش ابوعلی سینا و فارابی صورت گرفته است.
عمر سه ساله معاونتی با قدمت هزار سال
معاونت طب سنتی- اسلامی وزارت بهداشت اردیبهشت۹۲ ایجاد شد. در سیاست‌های کلی «سلامت» که در فروردین ۹۳ابلاغ شد، بخشی هم به طب سنتی اختصاص داشت. با روی کار آمدن دولت یازدهم محمود خدادوست در سمت معاون طب سنتی ابقا شد. لغو مصوبه تأسیس دانشگاه طب سنتی – اسلامی در اسفند ۹۲ اما نشان داد اگرچه وزیر بهداشت یک عطارزاده است اما انگار به طب مدرنی که با آن پرورش یافته بیشتر از شغل و رویکرد پدری‌اش وابسته است. اردیبهشت ماه سال گذشته نیز خبر انحلال معاونت طب سنتی رسانه‌ای شد اما وزارت بهداشت این خبر را تکذیب و بر تقویت این معاونت تأکید کرد. چند روز پیش اما در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی هاشمی از تبدیل معاونت طب سنتی به اداره کل طب سنتی خبر داد. اظهار نارضایتی از عملکرد معاونت طب سنتی و تنزل آن به سطح یک اداره در حالی است که گزینه‌های جایگزین متعددی برای تقویت این معاونت وجود داشت و نارضایتی از عملکرد یک معاونت بدون شک با حذف آن به رضایت منجر نمی‌شود.
دفتری که قرار است جایگاه معاونتی داشته باشد
ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره تغییرات جایگاه معاونت طب سنتی و علت تشکیل معاونت جدید اجتماعی در ساختار وزارت بهداشت با اشاره به تأثیر۷۵ تا ۸۵ درصدی عوامل اجتماعی بر سلامت، در توجیه دلیل جایگزینی معاونت طب سنتی با معاونت اجتماعی اینگونه توضیح می‌دهد: طبق مصوبات دولت و برنامه خدمات کشوری ما نمی‌توانستیم معاونت دیگری اضافه کنیم به همین دلیل باید یک معاونت را حذف و معاونت دیگری ایجاد کنیم. وی مدعی است اگرچه به طور اسمی معاونت طب سنتی و اسلامی به دفتر تبدیل شده‌ اما با توجه به جایگاه مدیریتی، مدیر‌کلی و مشاوره وزیر همچنان در سطح وزارت و جایگاه آن همانند جایگاه معاونت است. سخنگوی وزارت بهداشت تأکید می‌کند: همچنان به بند مربوط به طب سنتی و اسلامی در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغیه رهبر معظم انقلاب پایبند بوده و به آن عمل می‌کنیم و در این راستا کارهای مانند ایجاد ۲۰ سلامتکده طب سنتی، ساماندهی مراکز خدمات طب و ارائه‌دهندگان این خدمات را در برنامه‌های خود اجرا می‌کنیم.
هدفی که محقق نشد
محمدعلی زارعیان، دستیار تخصصی طب سنتی در واکنش به حذف معاونت طب سنتی معتقد است: تا زمانی که رویکرد به طب سنتی منفعت‌طلبانه است، هیچ اتفاق مثبتی را نمی‌توان انتظار داشت. به باور وی طی مدت ۱۰سالی که طب سنتی در ایران احیا شده است از نظر تئوریک خیلی جلوتر از کشورهای دیگر همچون هند هستیم. زارعیان می‌افزاید: برخی افراد به بحث فعالیت‌های علمی و پژوهشی در طب‌سنتی قائل نیستند و ترقی و پیشرفت در این عرصه را تنها در افزایش تعداد بیمارستان‌ها و ساختمان‌های طب سنتی می‌دانند و معمولاً نظرشان این است که چون ساختمان‌ها و بیمارستان‌های طب سنتی زیاد نیست، معاونت طب سنتی کاری نمی‌کند و قاعدتاً منابع آنها تأمین می‌شود. محمد فصیحی دستجردی، متخصص بیماری‌های عفونی و پژوهشگر طب سنتی هم با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت از همان ابتدا تمایلی به رونق گرفتن طب سنتی نداشت می‌افزاید: این وزارتخانه در حوزه طب سنتی نتوانست برنامه‌ریزی درستی داشته باشد. بنا به تأکید وی در واقع یکی از اهداف طب سنتی، ایجاد یک طب ارزان برای تأمین و ارتقای سطح سلامتی مردم بوده که این موضوع تا به امروز به دلیل عملکرد مسئولان این حوزه و برخی از دست‌اندرکاران حوزه طب سنتی چندان محقق نشده است. به همین دلیل غالب پزشکانی هم که وارد این طب شدند بیشتر در پی «کسب سود» خود بودند که نتیجه آن این شد که طب سنتی نتوانست چهره واقعی، قدرت و ظرفیت بالای خود را به جامعه نشان دهد. وی با انتقاد از اقتصاد‌محوری در طب سنتی می‌افزاید: مردم در گذشته فقط از طب کلاسیک استفاده می‌کردند اما در حال حاضر هم از طب کلاسیک و هم از طب سنتی استفاده می‌کنند و هزینه آنها برای درمان دو برابر شده است در حالی که یکی از اهداف طب سنتی، ایجاد یک طب ارزان جهت ارتقای سطح سلامتی مردم بوده است که این موضوع طبیعتاً مراجعه به پزشک را کاهش می‌دهد.
پاک کردن صورت مسئله
طب سنتی و داروهای گیاهی اما نگاه مثبت تمام دنیا را به خود معطوف داشته است. در حالی که برخی از کشورهای دارای طب سنتی همچون چین و هند توانسته‌اند این طب را به تمام دنیا صادر کنند اما در کشور ما وزارت بهداشت از فراگیر کردن این طب در داخل کشور هم ناتوان مانده و در مواجهه با عملکرد نامناسب معاونت خود صورت مسئله را پاک می‌کند؛‌ موضوعی که با سیاست‌های کلی سلامت در تضاد است.

انتهای پیام/
منبع :سلامت نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز