چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
تجاوز خاموش به رودخانه بی زبان؛
 زمین خواری وسیع در حاشیه و بستر زاینده رود   

با بسته شدن رودخانه عده ای سودجو اقدام به تجاوز به حریم آن کرده و حریم و بستر رودخانه را به زمین های خود اضافه کرده و در کمتر از یک سال آن را تبدیل به یک باغ کرده و با قیمت های گزاف نیز به فروش می رسانند.

به گزارش ندای اصفهان،چند سالی هست که خشک شدن رودخانه زاینده رود بستری را برای برخی همسایگان آن فراهم کرده است که به خود اجازه دهند هرگونه دست درازی به حریم و بستر آن بکنند.

حدود یک سال نیم قبل بود که ما از حریم رودخانه زاینده رود در بخش پیربکران تهیه کردیم با عنوان “حریم زاینده رود ملک شخصی یا مکان عمومی؟” که در آن محدوده نیز کشاورزان همسایه رودخانه بخصوص در روستای دارگان تا داخل بستر رودخانه را گرفته بودند و به زمین های خود افزوده بودند و البته پس از انتشار گزارش مسئولین مرتبط  و در رأس آن شورای تامین شهرستان به سرعت وارد عمل شده و موضوع را پیگیری کردند و حتی طبق اخبار رسیده با آن افراد برخورد هم شد.

چند روز قبل یکی از اهالی روستای هویه طی تماسی که با این پایگاه خبری داشت؛ مذعی شد که در اطراف این روستا و در حریم رودخانه زاینده رود یک زمین خواری وسیع درحال انجام است و ما بلافاصله در آن محل حاضر شدیم و موضوع را از نزدیک پیگیری کردیم.

آنچه که ما مشاهده کردیم و توضیحاتی که چندنفر از اهالی روستا دادند همه گواه از یک زمین خواری خیلی هوشمندانه می داد به این صورت که کسانی که در نزدیکی رودخانه زمین دارند، ابتدا اقدام به تخلیه نخاله های ساختنمانی در بستر رودخانه می کنند و سپس به سرعت بر روی نخاله ها خاک ریخته و آن را به زمین های خود اضافه می کنند.

این پایان ماجرا نیست؛ پس از آنکه زمین  گرفته شده را صاف کردند نهایتاً چند روز بعد هم اقدام به کاشت درخت می کنند و تمام این کارها در کمتر از یک ماه اتفاق می افتد و جالب آنکه حتی برخی از آن ها باغات خود را محصور هم کرده و اقدام به نصب فنس و دیوار می کنند و به این ترتیب بدون زحمت یک باغ آباد و با امنیت در بستر رودخانه آماده میکنند.

پس از بررسی ما، فرد محلی همراه ما که نخواست نامش فاش شود با نشان دادن قطعه زمینی گفت: این قطعه زمین تا اوایل سال گذشته حدود ۵۰۰متر بود و صاحب آن به مرور به این سبک اقدام کرده و هم اکنون مساحت زمین وی به بیش از دو هزار متر رسیده است.

با اقدامات این مالکان زمین های اطراف رودخانه، در محدوده روستای هویه  هم اکنون متاسفانه عرض رودخانه که تا سالیان قبل بیش از ۲۰۰ متر بوده است امروز چیزی حدود ۳۰ متر است و اگر حریم رودخانه را نیز به این زمین خواری اضافه کنیم و در طول رودخانه که از شهرستان می گذرد ضرب کنیم متوجه میشویم که وسعت این زمین خواری چقدر زیاد بوده است.

گفتنی است قیمت زمین های حاشیه رودخانه در کمترین قیمت هم اکنون به ازای هر متر مربع چیزی حدود یک میلیون و پانصد هزار ریال است و در حجم زمین خواری اگر ضرب کنید عددی بدست می آید که بسیار بزرگ خواهد بود.

البته با جدیتی که از مسئولین شهرستان بخصوص فرماندار محترم سراغ داریم مطمئن هستیم که این موضوع به سرعت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و با خاطیان نیز برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: پلنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز