دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
داستان مساحت یک هزار و صد هکتاری نقش جهان؛
 برخورد با زمین خواران نقش جهان/ دهکده المپیک اصفهان و ناگفته‌هایی که تاکنون بیان نشده است   

انتخاب مساحت ۱۱۰۰ هکتاری برای ایجاد دهکده المپیک اصفهان زمانی سؤال برانگیز و البته جالب می‌شود که بدانیم مساحت مجموعه آزادی تهران به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی کشور، ۴۶۰ هکتار است.

ندای اصفهان، نویسنده میهمان – مهری مصور/

مساحت یک هزار و صد هکتاری دهکده المپیک اصفهان که سه دهه قبل قرار بود به امتیاز مثبتی برای احداث بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی ایران یا حتی خاورمیانه تبدیل شود، این روزها به ابهام بزرگی تبدیل شده، همچنان که در مقطعی به دردسربزرگی برای ورزش نصف جهان مبدل شده بود.

‌ ‌* دهکده المپیک اصفهان آلترنانتیو آزادی تهران

همزمان با مدیرکلی علیرضا رحیمی در تربیت بدنی اصفهان، مدیران ورزش کشور ضرورت ایجاد مجموعه‌ای ورزشی هم‌طراز با مجموعه بزرگ ورزشی آزادی تهران را احساس کردند که در شهری دیگر به جز پایتخت ایجاد شود. در این بین چند شهر کاندیدا شدند که در نهایت اصفهان به دلیل امتیازاتی از جمله مرکزیت و دسترسی آسان به پایتخت انتخاب شد.

انتخاب مکان مناسب برای احداث دهکده المپیک، تصمیم گیری حساسی بود که پس از مدت‌ها بحث و بررسی، به نتیجه رسید و یک هزار و صد هکتار زمین از شمالی‌ترین منطقه اصفهان حدفاصل اصفهان و دولت آباد برای این مجموعه عظیم ورزشی در نظر گرفته شد.

بر اساس ایده اولیه قرار بود دهکده المپیک اصفهان آلترناتیو مجموعه آزادی برای میزبانی رویدادهای بین المللی و فرامرزی باشد و از این رو در این مجموعه جدا از ورزشگاه فوتبال که امروز به عنوان نمادی از پروژه‌های نیمه تمام ورزشی کشور شناخته می‌شود، از همان ابتدا مکان‌هایی همانند دریاچه قایقرانی، مجموعه چوگان، سالن هاکی، ورزش باستانی، پیست دو چرخه سواری و پیست دوومیدانی و مجموعه اختصاصی گلف و سوارکاری در مجموعه جانمایی شد و احداث سالن‌هایی برای سایر رشته‌های ورزشی در اولویت‌های بعدی قرار گرفت که البته گذر زمان ثابت کرد رؤیاپردازی طراحان اولیه دهکده المپیک اصفهان یا نقش جهان هیچ گاه رنگ واقعیت نخواهد گرفت.

در حال حاضر به جز ورزشگاه فوتبال نقش جهان که درگیر تکمیل فاز دوم و بازسازی فاز نخست می‌باشد، پیست دومیدانی نقش جهان پس از یک دوره کوتاه بهره برداری، این روزها نیمه تمام و بدون استفاده مانده است؛ سالن چند منظوره ۲۵ آبان که در نزدیکی ورزشگاه نقش جهان قرار دارد، چند سالی است که به بهره برداری رسیده و استخر سرپوشیده این دهکده نیز در حال ساخت است و پیست دوچرخه سواری هم که قرار بود سال ۹۳ به بهره برداری برسد، فعلاً به دلیل تخصیص نیافتن بودجه، تعطیل شده است.

*رحیمی: به خاطر لج و لجبازی‌ها، مشکل معارضان حل نشد

انتخاب مساحت ۱۱۰۰ هکتاری برای ایجاد دهکده المپیک اصفهان زمانی سؤال برانگیز و البته جالب می‌شود که بدانیم مساحت مجموعه آزادی تهران به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی کشور، ۴۶۰ هکتار است.

مساحت زیاد در نظر گرفته شده برای دهکده المپیک اصفهان موجب شده تا ابهامات بسیاری در خصوص دلایل اتخاذ شده برای این تصمیم وجود داشته باشد و از این رو علیرضا رحیمی می‌تواند بهترین گزینه برای برطرف کردن ابهاماتی باشد که سال‌هاست پیرامون این مجموعه ورزشی وجود دارد.

دهکده المپیک اصفهان

رحیمی مدیر عامل سابق سپاهان و پرسپولیس که طی سال‌های ۶۰ تا ۷۳ سکان ورزش استان اصفهان را در اختیار داشت، جزء کمیته سه نفره ای بود که ایده اولیه ورزشگاه نقش جهان را مطرح کردند.

رحیمی مطرح شدن ایده اولیه ایجاد دهکده المپیک نقش جهان را مربوط به زمانی می‌داند که لزوم احداث یک مجموعه ورزشی همانند آزادی تهران در اصفهان احساس شد و در این باره می‌گوید: پس از قطعی شدن احداث دهکده المپیک اصفهان، مرحله بعدی انتخاب محل احداث این پروژه بود و مکان فعلی با هلی کوپتر با امتیازهایی همانند در مسیر اتوبان تهران بودن، ارتباط مستقیم با مرکز شهر و فرودگاه اصفهان انتخاب شد، ضمن اینکه این منطقه حد فاصل اصفهان و دولت آباد بود و ایجاد دهکده المپیک می‌توانست به عنوان راهکاری برای جلوگیری از رشد بی رویه شهر اصفهان و ممانعت از ساختمان سازی در این محدوده مورد استفاده قرار گیرد.

رحیمی با اشاره به مساحت در نظر گرفته شده برای دهکده المپیک اصفهان و میزان قابل توجه آن که زمینه ساز مشکلات فعلی شده است، می‌افزاید: حدوداً سه برابر مساحت مجموعه ورزشی آزادی برای این منظور در نظر گرفته شد اما اصلاً هدفمان این نبود که تمام این مساحت را حفظ کنیم بلکه می‌خواستیم نصف طرح را آزاد کنیم.

وی با بیان اینکه انتخاب مساحت هزار و یک صد هکتاری کاملاً طبق تصمیم کارشناسی شده بود، می‌گوید: طراحی مد نظر ما به گونه ای بود که اگر ۳۰۰ هزار نفر نیز از این مجموعه خارج می‌شدند، هیچ تاثیری بر روی ترافیک شهر نداشت. انتخاب فضای زیاد نیز به این علت بود که می‌خواستیم با خارج کردن ۶۶ تا ۷۰۰ هکتار از مساحت موجود، مشکل معارضان و مالکان را یک جا حل کنیم زیرا آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که یک مالک حاضر بود دو پلاک گرفته و صد هزار متر زمین بدهد اما اینگونه نشد تا بعدها راضی کردن این مالکان کار بسیار دشواری شده و به خاطر یک سری لج و لجبازی‌ها هنوز هم که هنوز است، مشکل معارضان حل نشده است. مساحت یک هزار و صد هکتاری برای انجام کشاورزی هم غیر ممکن است، چه برسد به اینکه بخواهیم مجموعه ورزشی بنا کرده و آنرا مدیریت کنیم. بر اساس ایده ما مقرر شده بود نصف مساحت از طرح خارج شده و نصف باقی مانده صرف طرح شود زیرا نمی‌خواستیم باری بر روی دوش دولت باشد، ایجاد مرکز تجاری و تفریحی همانند هتل نیز در دستور کار قرار داشت تا بتوانیم هزینه‌های نگهداری طرح را نیز از خود مجموعه دربیاوریم.

رحیمی در مورد کم نشدن وسعت دهکده نقش جهان می‌افزاید: بعد از اینکه ما رفتیم، افرادی که سر کار آمدند، مصرانه می خواستد تمام مساحت در نظر گرفته شده را حفظ کرده و می‌گفتند یک سانتش را هم از دست نمی‌دهیم در صورتی که ما به این منظور مساحت بیشتری از نیاز را تملک کردیم که با فضای اضافه مشکل معارضان را حل کنیم و در نظر داشتیم ابتدا مشکل معارضان و کشاورزان را حل کرده و سپس اقدام به ساخت و ساز کنیم که بعدها با اشتباهات صورت گرفته، مقدمه مشکلات امروزی فراهم شد.

به گفته رحیمی مهم‌ترین اقدام صورت گرفته بعد از شکل گیری و تصویب طرح دهکده المپیک، تغییر کاربری زمین‌ها به ورزشی و تملک آن به نام تربیت بدنی استان اصفهان در سال ۶۵ بود.

*معارضان بختکی بر روی ورزش اصفهان

زمانی که مساحت یک هزار و صد هکتاری برای دهکده نقش جهان در نظر گرفته شد، تصورش هم نمی‌شد که حدود دو دهه بعد معارضان این ورزشگاه که آمار از عدد سنگین دو هزار و ۵۰۰ نفر حکایت دارد، همانند بختکی بر روی ورزش اصفهان افتاده و آنرا از نفس بیندازند.

تملک زمین بیش از اندازه و سوءمدیریتی که در این مجموعه به وقوع پیوست، باعث گردید تا واژه جدیدی به نام «معارضان» وارد دائره المعارف ورزش اصفهان شود.

پس از اینکه فاز نخست ورزشگاه نقش جهان آماده بهره برداری شد، معارضان زمین‌های این مجموعه موقعیت تازه را بهترین فرصت برای زنده کردن حق و حقوق خود دانسته و پیگیری‌های مجدانه‌ای را برای دریافت پول زمین‌های گرفته شده یا پس گرفتن زمین‌ها آغاز کردند. این تلاش‌ها سرانجام کار دست ورزش اصفهان داده و وکلای معارضان نقش جهان توانستند با استناد به بندهای قانونی موجود، حساب اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان را مسدود کنند.

مسدود شدن حساب اداره ورزش و جوانان استان اصفهان بدترین اتفاق ممکن برای ورزش دیار نصف جهان بود زیرا از این تاریخ به بعد هر بودجه‌ای که از طرف وزارتخانه به ورزش اصفهان تعلق پیدا می‌کرد، به حساب معارضان ورزشگاه نقش جهان واریز می‌گردید که در آن مقطع بیش از ۱۰ میلیارد از بودجه ورزش اصفهان به حساب معارضان واریز شده است که البته با حضور تیم حقوقی وزارت ورزش و جوانان در اصفهان و پیگیری‌های انجام شده، مشکل مسدود بودن حساب‌های اداره ورزش و جوانان بالاخره مرتفع شد تا این بختک سنگین از روی تن نحیف ورزش این استان برداشته شود، هر چند که تبعات منفی آن تا سال‌ها وجود خواهد داشت.

سنگین بودن رقم مورد ادعای معارضان نقش جهان موجب شد تا پای دلالی نیز به مجموعه دهکده المپیک اصفهان باز شده و بنا به ادعای محمد جواهری مدیر کل سابق ورزش و جوانان استان اصفهان، دلال‌های نقش جهان به صورت درصدی با مالکان و معارضان اصلی کار می‌کردند تا چرخه اقتصادی دیگری پیرامون دهکده ای که گودال آروزهای اصفهانی‌ها شده، است ایجاد شده و سود هنگفتی نصیب افرادی شود که این بار رویای ورزشی ناکام اصفهانی‌ها را ابزاری برای منفعت طلبی‌های خود کرده‌اند.

*برخورد با زمین خواران نقش جهان

مساحت زیاد دهکده المپیک اصفهان و بروز مشکلی به نام معارضان نقش جهان موجب شد تا بازنگری کلی در مساحت این مجموعه صورت گرفته و بر اساس مصوبه هیات دولت مقرر گردید ۳۰۰ هکتار از این زمین‌ها به کاربری ورزشی اختصاص پیدا کرده و زمین‌های مازاد باید به فروش رسیده و یا به صورت معوض به مالکان و کشاورزان اختصاص پیدا کند اما با وجود این مصوبه قانونی، هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته است تا حداقل سایه سنگین جمع کثیری از معارضان از سر ورزش اصفهان برداشته شود.

پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام در ماه‌های پایانی سال ۹۳، پروژه معارضان نقش جهان به نتیجه رسید و بنا بر اعلام نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان، اراضی مورد تعارض به ارزش نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد ریال به بیت المال باز گردانده شد.

محمد سلطان حسینی مدیر کل ورزش و جوانان استان اصفهان پیرامون این اتفاق می‌گوید: یکی از آسیب‌های بزرگی که در ابتدای مدیریت ورزش استان مورد بررسی قرار دادیم مباحث حقوقی املاک ورزش بود که قاعدتاً ورزشگاه نقش جهان یکی از بزرگ‌ترین معضلات محسوب می‌شود که با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و دستور شخص وزیر تیمی متشکل از برخی از همکاران حقوقی قبلی در اداره کل ورزش و جوانان، تعدادی از مشاوران حقوقی بیرون از اداره کل و یک نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان برای بررسی مباحث حقوقی ورزشگاه نقش جهان تشکیل شد. پس آر بررسی‌های کارشناسانه، مدیرکل دادگستری استان اصفهان به طور رسمی از باز پس گرفته شدن زمین‌های تصاحب شده غیر قانونی خبر داد.

مدیر کل ورزش و جوانان استان اصفهان معتقد است بزرگ‌ترین مشکل بوجود آمده در موضوع زمین‌های نقش جهان که به واقع می‌توان از آن به عنوان یک غده سرطانی نام برد، تشکیل موسسه فرهنگی ورزشی نقش جهان بود که افرادی غیر متخصص در این موسسه سنگ بنای موضوع معارضین را کج بنا نهاده و بدون بررسی‌های کارشناسی در خصوص صحت و سقم مالکیت افراد معارض بر این اراضی، اقدام به تحویل زمین‌های معوض در بهارستان، شهرمجلسی و خورزوق کردند و حتی به برخی از معارضین مبالغی هم پرداخت کردند که این موضوع باعث سوء استفاده زمین خواران قرار گرفته بود.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای برخورد با زمین خواران دهکده المپیک اصفهان می‌گوید: پس از این موضوع کارگروه جدید حقوقی در اداره کل ورزش و جوانان اصفهان تشکیل شد و اسناد دعاوی مطرح شده از سوی شمار بسیاری از معارضین زمین‌های ورزشگاه نقش جهان به دقت مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد، غالب افراد فاقد اسناد رسمی بوده و شواهد حاکی از تصرف زمینهای دولتی است. در این خصوص جلسات متعددی با دادگستری و دادستانی شهرستان برخوار پیرامون موضوع تصرف‌های غیر قانونی و مشاهده رد پای زمینخواران در پروژه ورزشگاه نقش جهان تشکیل شد.

در نهایت پس از اقدامات قانونی صورت گرفته، در روزهای پایانی سال گذشته اعلام شد که با شکایت از متصرفین اراضی متعلق به دولت و افرادی که به شکلی علیه اداره کل ورزش و جوانان اصفهان سندسازی کرده بودند؛ ۱۵ نفر از افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار دارند که در آن مقطع رئیس کل دادگستری استان اعلام کرد ۶ نفر از آن‌ها بازداشت شده و سپس با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و دیگر افراد نیز تحت تعقیب قرار گرفتند و با این اقدام ۱۴۰ هکتار از زمین‌هایی تصرف شده دولت به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد ریال آزاد شد.

اقدام قانونی و برخورد با زمین خواران نقش جهان اقدام به جا و شایسته ای بود که با تاخیری چند ساله انجام شد اما با این حال هنوز ابهامات زیادی پیرامون مساحت یک هزار و صد هکتاری دهکده المپیک اصفهان وجود دارد و امیدواریم بالاخره زمانی متولیان این ایده، ناگفته‌هایشان را در این باره بگویند که در دهه شصت و آن دوران خاص به واسطه درگیر بودن کشور با جنگ، چه طرح و برنامه ای را برای دهکده المپیک اصفهان مدنظر داشتند و بر چه مبنایی این مساحت سؤال برانگیز را انتخاب کردند.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  اصلا اسم چنین جایی را نشنیده بودم
  ایا تا الان ساخت و سازی هم در ان شده؟
  اگر بله ، چند درصد کل پروژه ساخته شده؟
  0  1
 2. فرامرز گفت:

  زمین خوار اصلی تربیت بدنی میباشد چرا به ما معوض نمیده
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز