چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
 استاندار اصفهان:خرید و فروش گسترده دام بدون مجوز ممنوع   

استاندار اصفهان گفت: هرگونه خرید و فروش و جابه‌جایی گسترده دام‌ها بدون مجوزهای قرنطینه‌ای ـ بهداشتی نباید صورت گیرد.

به گزارش ندای اصفهان، رسول زرگرپور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، که پیرامون وضعیت بارندگی سال زراعی جاری، بررسی منابع آب و توزیع آب زاینده‌رود، خشکسالی در بخش کشاورزی و بررسی آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در استان تشکیل گردید، اظهار داشت: بر اساس گزارش ارائه شده تعداد دام‌های سنگین درگیر بیماری تب برفکی در استان اصفهان ۱ درصد و دام سبک درگیر این بیماری کمتر از یک درصد است.

وی با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان واکسن‌های تب برفکی باید تولید خود را مطابق با نیاز افزایش دهند، افزود: در صورت نیاز به واردات اضطراری واکسن این اقدام باید در اسرع وقت انجام گیرد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه باید در خصوص جابجایی دام‌ها دقت بیشتری صورت گیرد، گفت: هرگونه خرید و فروش و جابجایی گسترده دام‌ها بدون مجوزهای قرنطینه‌ای ـ بهداشتی نباید صورت گیرد.

وی به تأمین خسارت دامداران آسیب دیده به‌ویژه دامداران سنتی اشاره کرد و اظهار داشت: باید در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود.

زرگرپور به در پیش بودن ورود قریب به یک میلیون دام عشایر به استان اشاره کرد و افزود: سازمان عشایر و دستگاه‌های مرتبط باید جدی‌تر به این موضوع بپردازد و برخورد با این مقوله باید به صورت ویژه انجام شود.

وی خواستار تدوین چارچوبی برای معدوم سازی لاشه‌های دام‌های تلف شده با کمک دهیاری‌ها و بخشداری‌ها شد.

مدیر ارشد استان افزود: واکسیناسیون فعال دام‌ها علیه این بیماری در تعطیلات نوروز توسط کارشناسان و اکیپ‌های واکسیناسیون دامپزشکی سبب شد که شیوع این بیماری در استان اصفهان به حداقل برسد.

وی در ادامه به بررسی وضعیت منابع آب استان پرداخت و گفت: وضعیت آب سد زاینده‌رود به‌گونه‌ای است که حتی یک لیتر آب نیز برای آن اهمیت دارد و باید حداکثر تلاش مدیریت استان و مردم صرفه‌جویی باشد.

زرگرپور افزود: خروجی و ورودی سد تا پایان فروردین ماه مطابق برنامه انجام شده است و تلاش خواهیم کرد من بعد نیز یک لیتر هم خارج از برنامه از سد خارج نشود.

استاندار اصفهان اضافه کرد: با وجود بارش‌های اخیر حجم آب سد زاینده‌رود به ۲۸۹ میلیون مترمکعب رسیده است که نسبت به سال قبل هنوز ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در خصوص منابع آب استان با یک پارادوکس غیرقابل درک روبرو هستیم، افزود: از طرفی وضعیت خشک‌سالی در ۱۰ سال گذشته تا این حد شدید نبوده است و از طرفی به کشاورزان متعهد شده‌ایم که حداقل آبی را که نیاز دارند را در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

زرگرپور ادامه داد: با جریان موقت آب در رودخانه مردم باور نمی‌کنند که با کم‌آبی مواجه شده‌ایم و شرکت آب منطقه‌ای باید اطلاع‌رسانی کافی را در این زمینه داشته باشد.

وی به گزارش پیش‌بینی بارش‌ها در سال زراعی جاری اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش بارش در استان نسبت به سال گذشته حدود ۹ درصد و نسبت به وضعیت نرمال ۲۵ درصد است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود تنها حوضه آبریزی بود که در سطح ملی و در شورای عالی آب به ریاست معاون اول رئیس جمهور بررسی شد، افزود: برنامه ابلاغیه توزیع آب وزارت نیرو باید با دقت دنبال شود.

زرگرپور با اشاره به گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص ادامه شرایط خشک‌سالی و خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی اظهار داشت: گرچه خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در اجرای طرح‌های زیربنایی، توسعه گلخانه‌ها، اصلاح الگوی کشت، اصلاح باغات و… خسارت‌ها روند کاهشی داشته است ولی با توجه به بروز خشک‌سالی شدید و بسیار شدید در برخی از مناطق استان و روند افزایش نسبی دما در پایان زمستان و سرمازدگی در اوایل بهار میزان خسارت‌ها در بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

منبع:اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان

 

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز