پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
چشمها به نظاره نشسته اند: حتی نقاشی های روی دیوار
 حاشیه های در برگزاری رژه نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران +تصاویر   

اگر بی توجه از کنارش سهل انگاری ها بگذریم قطره قطره اش می تواند یکروز غافلگیرانه چون سیلی خانمان برانداز خیز بردارد و دست ما از عمل و اقدام کوتاه باشد. مهمترین برنامه امروز شهر اصفهان را زیر ذره بین نقد می بریم باشد که هرسال برنامه ای بهتر از سال قبل داشته باشیم

ندای اصفهان- مریم کاظم زاده/

معمول بر این است که مناسبت های تقویمی بالاخص ملی به هر نحو که اجرا شود و هر کم وکیفی که داشته باشد؛ بازتاب و گزارش آن توأم با شکوه و جلوه باشد و عاری از عیب و ایراد و نقص و اشکال. که این هم حسن دارد و هم عیب. از محاسنش این است که مانع سرزنش و شماتت دشمن می شود، دوست را به تحسین و تمجید وامی دارد، دشمن را مایوس می کند و همراه را امیدوار. عیبش اما آن است که سهل انگاری ها و کوتاهی ها نادیده گرفته می شود و اگر بی توجه از کنارش بگذریم قطره قطره اش می تواند یک روز غافلگیرانه چون سیلی خانمان برانداز خیز بردارد و دست ما از عمل و اقدام کوتاه باشد. از اینرو مهمترین برنامه امروز شهر اصفهان را زیر ذره بین نقد می بریم باشد که هرسال برنامه ای بهتر از سال قبل داشته باشیم.

۱- یکی از تفاوت های مهم اجتماعی دختر و پسر در فرهنگ ایرانی «خدمت سربازی» است که در تمام مقاطع زندگی فردی و اجتماعی تاثیر خود را به پررنگی نمایش می دهد. و ارتش ظرفیت بالای جمهوری اسلامی در ایفای این نقش می باشد اما امروز طرح میهمانان میدان ارتش اصفهان از گل رخسار پسران دانشجو یا دانش آموز خالی بود. از هیچ دانشگاه یا دبیرستانی نیامده بودند (حتی آنهایی که تابلوی دبیرستانشان در قاب عکس عکاسان قرار گرفت). ناگفته نماند البته ۱۲ دانش آموزی که از دبیرستان رضوی با شور و شوق آمده بودند برنامه تمام نشده رفتند تا در دفتر حضور و غیاب مدرسه غیبت نخورند.

روز ارتش

۲- در طرفین جایگاه سخنرانی، دو جایگاه یکی ویژه مقامات و مسئولین و مهمانان تدارک دیده شده بود و یکی ویژه خانواده های ایثارگران ارتش. مادران و همسران فداکاری که عکس عزیزان شهیدشان را در دست داشتند و سوژه خوبی شده بودند برای عکاسی. اما این دو جایگاه یک تفاوت بارز و آشکار داشت: میله فلزی که مانع تردد در جایگاه ایثارگران بود و مزاحمی برای چشم لنزهای آماده شلیک. همه مدت برنامه هم که نگاه می کردی تفاوتش را متوجه نمی شد چراکه نه جالسین جایگاه مهمانان، نشست و برخاست و رفت و آمد می کردند نه جایگاه ایثارگران، اما احساس ات از این دو صحنه بی شک یکسان نبود و شأن ایثارگران و خانواده صبورشان غیر از این.

روز ارتش

۳- جایگاه هایی که برای مستقر شدن مردم درنظر گرفته شده بود دسته بندی خاصی نداشت تا کسانی که با خانواده آمده اند از کسانی که با همقطاران آمده اند جدا شوند مشکلی که همیشه در برنامه های اجتماعی شاهدیم.

۴- خوب است که مراسم رژه در حالت طبیعی و عادی شهر و خیابانها اجرا می شود اما دقت و توجه در تدارک جایگاه ها به حس زیبایی طلبی و تناسب منظرگاه ها خالی از لطف نیست.

8

در یک کلام یادم باشد چنین مراسمی را چشم های بسیاری به نظاره نشسته اند حتی نقاشی های روی دیوار.

 

روز ارتش

۵- برای نشان دادن شکوه و حماسه فرزندان ایران دوربین ها گاهی بر زمین می نشستند و گاهی سر به آسمان بلند می کردند

روز ارتش

3

 

و ای تاریخ شاهد باش که ما راست قامتان خواهیم ماند:

(همسر شهید ابوالحسنی در حین تقدیم گل فرزندان ارتش اسلام)

روز ارتش

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز