یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۸
ارتش امروز با ارتش قبل از انقلاب چه تفاوتی دارد؟
 اقتصاد مقاومتی در گفتگو با امیر محمدحسن ناصحی فرماندهی گروه ۴۴ توپخانه   

تفاوت ارتش ما با زمان شاه و افتخار ما این است که فرمانده ما ولی امر مسلمین است و به عنوان سرباز آقا امام زمان خدمت میکنیم. و افتخار ما این است که ارتش ما ارتش اسلام است. الحمدلله ارتش ما امروز از نظر ساخت انواع تجهیزات و انواع مهمات کاملا بومی و خودکفا شده است

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان:

وقتی به دوران خدمت سربازی برمی گردیم و به خاطرات تلخ و شیرین آن فکر می کنیم، روزهایی را به یاد می آوریم که برای تمام شدنش لحظه شماری میکردیم و حالا که تمام شده است، دلمان برایش تنگ می شود. بعضی از این خاطرات در ذهن خودنمایی می کنند و از همه پر رنگ تر هستند. یکی از زیباترین لحظات آن دوران، ثانیه های پایانی سال و به قولی سال تحویل است. آن موقع است که به این فکر می کنیم که همیشه در این لباس بودن و همیشه ارتشی بودن چقدر سخت است. شخصاً به یاد می آورم که امیر ناصحی همپای تمام نگهبانانی که در پادگان گروه ۴۴ توپخانه مشغول پاسداری بودند؛ لحظه سال تحویل را با آنها گذراند و آن زمان را به جای کنار خانواده بودن و تفریح، صرف دلگرمی دادن به فرزندان یا به قول خودش امانت های مردم کرد.

به همین بهانه و به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی به سراغ این فرمانده ارتشی رفتیم تا از نظرات و صحبت های امیر محمدحسن ناصحی بهره مند شویم.

روز ارتش

ندای اصفهان: برای خوانندگان خودتان را معرفی و کمی از سوابقتان بفرمایید.

امیر ناصحی: بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا عرض سلام دارم خدمت شما و همه ملت شریف ایران، خانواده معظم شهدا و خوانندگان ندای اصفهان. عرض ادب میکنم به ساحت قدسی امام عصر عجل الله و درود می فرستم به شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و شهدای دفاع از حرم، امام شهدا بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل، شهدایی که با نثار خون خودشان درخت تنومند انقلاب اسلامی را آبیاری کردند و شرف، آبرو، حیثیت، امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی را به ارمغان آوردند. آرزوی سلامتی طول عمر با عزت و برکت دارم برای رهبر انقلاب فرماندهی معزز و معظم کل قوا. من سرتیپ دوم ستاد محمد حسن ناصحی فرماندهی گروه ۴۴ توپخانه هستم. استخدام سال ۶۱ و از ابتدای فارغ التحصیلی وارد جبهه های حق علیه باطل شدم و در جبهه های جنوب، غرب و شمال غرب خدمت کردیم و خاطرات زیادی از شهدا و جانبازان و آزادگان داریم. در عملیات های مختلفی شرکت داشتیم تا زمانی که به دوره عالی اعزام شدم و پس از دوره عالی مجددا به مناطق عملیاتی اعزام شدیم که البته آن وقت دیگر بعد از آتش بس بود، نیروها در منطقه بودند و ما هم در مرز. بعد از آن به دوره دانشگاه فرماندهی و ستاد اعزام شدیم و پس از طی این دوره به عنوان افسر عملیات و رکن سوم لشکر بیست و سوم تکاور خدمت کردم.

ندای اصفهان: این همان دوره دافوس است؟

– بله بعد از این دوره وارد لشکر بیست و سوم شدم و طرح ریزی های عملیاتی با ما بود و آنجا بود که اولین رزمایش های ناهمتراز را طرح ریزی کردیم که بسیار مورد تقدیر مسئولین و فرماندهان ارتش و فرماندهان نیروهای مسلح قرار گرفت. تمرینات از آنجا شروع شد و تجربیاتی کسب کردیم و رزمایش های بزرگی را انجام دادیم مانند رزمایش پیروان ولایت و رزمایش محمد رسول الله و خیلی رزمایش های دیگر.

بعد از لشکر بیست و سوم به عنوان مدیر آمادگی رزمی و رزمایش نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران به تهران منتقل شدم. بعد از آن افتخار داشتم که به مشهد مقدس منتقل شوم و به عنوان فرمانده توپخانه لشکر ۷۷ پیروز خراسان انجام وظیفه کرده و بهترین دوران خدمت من همان دورانی بود که در جوار ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا علیه آلاف التهیه والسلام بود و بعد از آن در سال ۹۰ به عنوان فرمانده توپخانه گروه ۴۴ انتخاب و مشغول انجام وظیفه شدیم تا الآن که در خدمت شما عزیز بزرگوار هستیم.

ندای اصفهان: امروز که سی و چند سال از انقلاب می گذارد ارتش ما با ارتش قبل از انقلاب چه تفاوت هایی کرده است؟

– تفاوت ارتش ما با زمان شاه و افتخار ارتش ما این است که فرمانده ما ولی امر مسلمین است و انتساب به آقا امام زمان (عج) دارد و به عنوان سرباز آقا امام زمان خدمت میکنیم. و افتخار ما این است که ارتش ما ارتش اسلام است. الحمدالله ارتش ما امروز از نظر ساخت انواع تجهیزات و انواع مهمات کاملا بومی و خودکفا شده است چیزی که در آن زمان نبود. در آن زمان فقط سلاح وارد می کردیم و حتی قادر به تولید یک فشنگ هم نبودیم.

الآن نیازها بر اساس نوع تهدیدها پیش بینی شده است، آموزش های ما به روز است و بر اساس نوع تهدید به صورت جدی و بسیار سخت اجرا می شود. این به روز بودن براساس دوران دفاع مقدس و عملیات های بعد از دوران مقدس است، همچنین در عملیات های فرا منطقه ای در عراق و افغانستان، جنگ ۳۳ روزه و جنگ ۲۲ روزه و جنگهای نیابتی و جنگ هایی که در عراق و افغانستان و سایر کشورها به وجود آمد. همه اینها تجزیه و تحلیل می شود و تاکتیک ها و تکنیک ها و آموزش ها بر مبنای آن تجزیه و اجرا می شود. روز به روز این طرح ریزی ها با توجه به نوع تهدیدها قابل تغییر است به طوری که می توانیم بگوییم که آموزش امروز ما با آموزش دو ماه قبل ما متفاوت است.

ارتش آن زمان از دو بخش تشکیل شده بود یکی فرماندهان خودفروخته و مستشاران نظامی (یعنی حدود شصت هزار مستشار کارها را به دست گرفته بودند) و قسمت دوم بدنه ارتش بود که از همین مردم بودند، مسلمان بودند، شیعه بودند، مقلد مرجع تقلید بودند، اعتقاد به استقلال کشورشان و همراهی ملت داشتند. اعتقاد به این داشتند که کشورشان نباید زیر سلطه بیگانگان باشد. کسانی بودند که در دل طاغوت پرورش یافته بودند ولی دلشان با امام و انقلاب بود، کسانی بودند که وقتی حضرت امام می فرمود که پادگانها را تخلیه کنید، تخلیه میکردند. کسانی نبودند جز صیاد شیرازی ها، دوران ها، کشوری ها، لشگری ها، آبشناسان ها، نامجو ها، شیرودی ها و خیلی کسان دیگری که گمنام آمدند و گمنام هم رفتند. امروز الحمدلله دیگر نه خبری از مستشاران نظامی هست و نه فرماندهان خودفروخته بلکه امروز فرمانده همه ولی امر مسلمین است و انتصاب به آقا امام زمان دارد.

ندای اصفهان: در تاریخ ۲۳/۳/۹۴ در مجله بیزینس اینسایدر و سایت گلوبال گفته شد که ارتش ایران بیست و دومین ارتش دنیاست و بعد از آن در تاریخ ۲۴/۴/۹۴ آقای اوباما رئیس جمهور امریکا بعد از مذاکرات هسته ای عنوان کرده بود که اگر بخواهیم میتوانیم ارتش ایران را نابود کنیم. نظر شما چیست؟

– امروز ارتش با پشت سر گذاشتن هشت سال دفاع مقدس و تحریم های نظامی و اقتصادی و مشکلات ناشی از آنها و مسایلی که خدمتتان در مورد جنگهای نیابتی و ۲۲ روزه و ۳۳ روزه گفتم، الآن به عنوان یک ارتش مقتدر و قدرتمند در دنیا مطرح است. الحمدلله به چنان توانمندی و قدرت بازدارندگی رسیده است که خیال هرگونه تجاوزی را از هرگونه متجاوزی ولو ابرقدرت جهان میگیرد. همین قدرت بازدارندگی و قدرت دفاعی نیروهای مسلح کشور است که به فرماندهی ولی امر مسلمین، ایران اسلامی از یک قدرت دیپلماسی بالا برخوردار است و اگر دولتمردان ما پشت میز می نشینند و با قدرت صحبت میکنند؛ همه اینها به پشتوانه توان دفاعی و توان بازدارندگی بالای نیروهای مسلح است.

مطمئن باشید اگر می توانستند گزینه جنگ سخت را روی میز بگذارند و اجرا کنند این کار را میکردند. بنابراین چنین توانی را هیچگاه ندارد و خودشان هم می دانند. به عنوان یک سرباز و عنصری کوچک از ارتش برای همه خوانندگان شما عرض میکنم که فرزندان شما در ارتش با پیروی از تدابیر ولی امر مسلمین با داشتن تجهیزات پشرفته و کاملا بومی و آموزش های بسیار بالا که به صورت جدی و سخت اجرا می شود و با روحیه شهادت طلبی که نشئت گرفته از چراغ هدایت خون شهداست، با قدرت و توان دفاعی بالا به طور مداوم تهدیدها را در مرزها و در خارج از مرزها و در منطقه و حتی فرا منطقه در هوا و زمین و دریا رصد میکند و ظرفیت های متناسب با این تهدیدها نیز ایجاد شده است. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و دشمن به هیچ وجه نمی تواند به خودش اجازه بدهد که به ایران اسلامی چپ نگاه کند.

ندای اصفهان: یکی از دغدغه هایی که برای خانواده ها وجود دارد خدمت سربازی است. به نظر شما وجود خدمت سربازی به این شکل و شمایل که تقریبا یکصد سال است که از عمر آن می گذرد صحیح است؟ آیا زمان آن نرسیده است که با یک شکل متفاوت و تاثیرگذارتر جوانان کشور را آموزش بدهیم و از وقت آنها بهتر استفاده کنیم؟

– من ابتدا عرض کنم که سربازی در ارتش یک افتخار است که نصیب هرکسی نمی شود. دوم اینکه یکی از رسالت ها و وظایف مهم ما در یگان های نیروی زمینی ارتش توجه خاص به جوانان است. ما به جوانان به دید امانت نگاه میکنیم لذا افزایش استعدادها، قابلیت ها و اعتماد به نفس آنها از وظایف ماست. یک جوان به عنوان یک سرباز در یک محیط سخت نظامی این قابلت ها را در خودش افزایش می دهد و توفیق این را دارد که به عنوان یک سرباز ارتش جمهوری اسلامی در زنجیره امنیتی نظام جمهوری اسلامی نقش موثر و سازنده ای را ایفا کند.

ندای اصفهان: ارتش چه کمکی می تواند در بحث اقتصاد مقاومتی داشته باشد. شما پیشنهاد خاصی دارید؟

– اوامر ولی امر مسلمین فرماندهی معظم کل قوا برای ما ارتشی ها مطاع است و ما برنامه کاریمان را بر اساس فرمایشات ایشان برنامه ریزی میکنیم. از هم اکنون کتابچه مخصوص این برنامه را شما مشاهده میکنید (طرح اولیه اقتصاد مقاومتی در گروه ۴۴ توپخانه). ناگفته نماند که ما اقتصاد مقاومتی را با توجه به اینکه در سالهای قبل همانطور که فرماندهی محترم کل قوا فرموده اند اجرا کردیم و امروز با جدیت خیلی بیشتر پی گرفته میشود.

دشمن جنگ را به ما تحمیل کرد و ما از همان ابتدا برابر دستور فرمانده معظم کل قوا فعالیت های خودمان را در مورد اقتصاد مقاومتی انجام دادیم و الآن در این برنامه از سایر قشرهای جامعه چند قدم جلوتر هستیم. این تحریم ها ما را خودکفا کرد، در زمان جنگ من توپچی بودم و برای تیراندازی فقط پنج عدد سهمیه داشتیم چون گلوله از خارج می آمد و امروز به جایی رسیده ایم که داریم صادر میکنیم. یعنی تمام سلاح های ما با توجه به نوع تهدید ساخته و آموزش داده می شود، حتی در مرحله بالاتر بزرگترین طراحان نظامی را آموزش می دهیم. درتمام زمینه ها خودکفا شده ایم. در زمینه اقتصاد مقاومتی هم برنامه های مختلفی را در ابتدای سال آغاز کردیم، ابتدا جلسات متعدد و اتاق های فکر، علاوه بر جلساتی که در سال گذشته با نخبگان داشتیم و اینکه چه کاری می توانیم انجام دهیم را روی کاغذ می آوریم و در نهایت آنها را به اجرا می گذاریم.

ندای اصفهان: خیلی ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید نکته پایانی اگر باقی مانده است بفرمایید.

– ضمن تبریک مجدد ایام الله بیست و نهم فروردین سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و روز حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان اعلام میکنم که فرزندان ملت شریف ایران در ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز یکشنبه بیست و نهم فروردین در اصفهان- میدان ارتش و شهرستان های کاشان، شهرضا و آران و بیدگل با ساز و برگ نظامی برابر فرمایشات حضرت امام به خیابان ها می روند و با رژه خودشان اقتدار و صلابت نیروهای مسلح را به نمایش میگذارند تا خاری باشد به چشم دشمنان و باعث شادی دل امت اسلام باشد. همه خواندگان و مردم عزیز استان اصفهان را دعوت میکنم تا با حضور خودشان در این مراسم سان و رژه نیروهای مسلح دلگرمی باشند برای رزمندگان ارتشی و برای فرزندان خودشان در ارتش خصوصا جوانانی که بی هیچ ادعا و توقعی خالصانه و مخلصانه در خدمت کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و برای پیشرفت و اعتلای این نظام مقدس از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

همچنین در این ایام گرامی می داریم یاد و خاطره فرمانده نام آور جبهه ها، قهرمان ملی و چهره پرجاذبه جبهه ها، رزمنده ۸ سال دفاع مقدس، شهیدی که دشت های داغ خوزستان و ارتفاعات سربه فلک کشیده کردستان سالها شاهد ایثار و فدارکاری و از خودگذشتگی و رشادت او بود. شهیدی که حماسه آفرید و هیچ وقت نماز اول وقتش و نماز شبش ترک نشد او که صیاد دلها بود. سپهبد شهید علی صیاد شیرازی. روحش شاد و یاد و خاطره اش گرامی باد.

شهید علی صیاد شیرازی

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    وقتی ارتش بیست و دوم دنیا ارتش چهارم یا پنجم دنیا (اسرائیل) را شکست دهد رتبه اش به شماره چندم ارتقا پیدا می کند؟
    0    1
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز