ندای اصفهان

طرح ضربتی آزادسازی مساجد و جذب جوانان/ فرصت ها و چالش ها

کدخبر: 3408
۱۵ مرداد ۱۳۹۴ در ساعت ۹:۲۴ ق.ظ

ندای اصفهان- مصطفی زارعی (دبیر اتاق فکر قرارگاه فرهنگی شهید باقری)/

با توجه به اینکه محور برنامه های سازمان امور مساجد (+) در سال جاری تلاش برای جذب بیشتر مخاطبان جوان خواهد بود و همچنین طرح نشاط تعالی تابستان؛ لازم دیده شد مطالبی را پیرامون مسجد و لزوم آزادسازی مساجد برای حضور جوانان به عرض رسانیده شود. بحث بر سر فرصت ها و چالش هایی است که این طرح ایجاد خواهد کرد. از سویی مدیریت بسته و قدیمی هیأت امنای سنتی پاسخگو نیست و از سوی دیگر لازم است این طرح تحت نظر عناصر فرهنگی و روحانیون محله برجسته شود.

***

مسجد جوانان۱- نفس حضور در مسجد بر هیچ کس پوشیده نیست، چراکه خانه خدا بهترین مأمن برای حضور مومنین در این مکان مقدس می باشد. بخصوص اینکه در صدر اسلام تقریبا تمام امور سیاسی و اجتماعی در مسجدالنبی انجام می گرفته است. در حقیقت مسجد پایگاه عمومی مسلمانان و محل حضور قشرهای گوناگون است.

۲- توجه به جایگاه تربیت محور مسجد؛ چراکه علما و نخبگان دین و فرهنگ جملگی به اینکه سعی شود مجموعه فعالیت های تربیتی با محوریت مسجد برگزار گردد، توجه ویژه داشته و دارند. جایگاه مسجد فقط عبادت نیست بلکه جایگاه ارشاد و تبلیغ مسائل اسلامی است.

۳- مساجد نهادهای آموزشی در زمینه قرآن، احکام و اخلاق بوده اند که در پیوند همین نقش آموزشی به تدریج مساجد عهده دار کتابخانه های عظیم شدند. با توجه به تحولی که در اروپا رخ داد و طی آن کلیسا صرفا نقش عبادی پیدا کرد، این بازتاب فکری در بعضی جوامع اسلامی هم رسوخ کرد و فقط به جنبه عبادت آن توجه شد.

۴- این روند از زمان حرکت انقلابی حضرت امام تغییرات محسوسی به خود دید چراکه ایشان با توجه علما نسبت به مسجد و نقش تربیتی آن؛ نیروهای انقلابی و پویایی در سال ۵۷ که منشا تحولات عظیم شدند را در اختیار داشتند که همین نیروی تربیت دیده بود که دفاع مقدس را هم اداره نمود.

۵- پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این مسجد بود که پایگاه اصلی رشد و تعالی بسیج مستضعفین شد تا جایی که حتی اعزام به جبهه های نبرد حق علیه باطل از این مکان صورت می گرفت. در دو دهه گذشته با ایجاد کانون های فرهنگی هنری مساجد، جایگاه تربیتی آن چند برابر شده است.

۶- آنچه گذشت را باید مقدمه ای دید بر جایگاهی که همگی بر آن واقف هستیم؛ اما آنچه این فضای تربیتی را کمرنگ می کند، بسته بودن محیط برخی مساجد برای حضور عناصر فرهنگی جهت تربیت نیروهای فعال هم تراز انقلاب اسلامی است. این نوید تحولی بزرگ در ساختار هر مسجد را می دهد که هیات امنای آن نقش اساسی را بازی می کند.

۷- شهر اصفهان به دلیل بالا بودن تراز دینی و انقلابی و همچنین سابقه ایمانی خود متاسفانه بیشترین ضربه را از این مدیریت در مساجد می بیند. مساجدی وجود دارد که برای هیچ پایگاه بسیج، مجموعه و کانون فرهنگی جایی نمی بینند؛ جالب تر مساجدی است که توسط شهرداری بواسطه جایگزین نمودن مسجدی جدید به دلیل قرار گرفتن مسجد قدیمی در طرح های عمرانی که پول بیت المال هزینه می شود اما مدیران مسجد اجازه هیچ گونه فعالیت فرهنگی تربیتی موثر را بجز خواندن نماز نمی دهند.

۸- البته نباید در امر در اختیار قرار دادن مساجد برای استفاده از جوانان عجولانه عمل نمود؛ چراکه چندی است خبرهایی از جلسات و کمیسیون های استانی به گوش می رسد که طرحی توسط یکی از نهادهای فرهنگی با عنوان “طرح ضربتی آزادسازی مساجد” ارائه شده است که احتمالا در شرف اجرا می باشد. صورت کلی طرح و نیت طراحان پسندیده است، اما باید حواس ها جمع باشد از طرف دیگر بام سقوط نکنیم.

۹- خلاصه سخن این است که نقش تربیت محوری مسجد باید توسط عناصر فرهنگی و روحانی آن برجسته گردد که مدیریت های بسته قدیمی و تاریخ مصرف گذشته مانعی بزرگ در برابر این نقش بی بدیل خواهد بود.

برچسب‌ها: , , , ,