دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۷
(شاید کمی اجتماعی)
 پتک فرهنگ و چماق تمدن؛ حرف بعضی ها برای اثبات خود به جهانیان!   

به امید روزی که هیچ کس را صرفا به دلایل نژادی و اینکه همشهری است و هموطن نسبت به دیگران برتر ندانیم و تاریخ و بزرگانمان پتکی برای کوبیدن بر سر دیگر ممالک و چماقی برای سرکوب آزاداندیشی نباشند...

ندای اصفهان- پویا عاموچی اصفهانی/

نمیدانم تا امروز به این موضوع دقت کرده اید که هرجایی از ایران که پا می گذارید و با بزرگ و به اصطلاح پیر آنجا همصحبت می شوید از تاریخ و تمدن آنجا صحبت میکند، یا اگر به یک میهمانی اشرافی دعوت بشوید که همۀ اجناس آن خانه خارجی هستند، در آن مهمانی همه اش بحث تمدن و فرهنگ ایران زمین مطرح است که در فلان زمان ایران چه چیزها که نساخت و چه کارها که نکرد! واقعاً آدمیزاد مبهوت این همه بحث پیچیده و پرسود! می شود.

کلا در ایران اگر بگردید، بعضی دربه در به دنبال فرهنگ و تمدن زمان هخامنشی میگردند و مدام پرس وجو میکنند و اگر برایشان از اختراع فلان وسیله در فلان سال توسط چینی ها صحبت کنید، پاسخ به شما چنین عباراتی خواهد بود: «ای وطن فروش! ای بی هویت! ای ایرانی غیر اصیل! و از این جور حرفها!»

کاریکاتور

القصه؛ یک روز که طبق معمول سوار اتوبوس بودم تا به کاری برسم، پسری کنار من نشسته بود. البته لحضه اول شک کردم طرف پسر است یا دختر! نزدیک بود بگویم «خانم لطفاً برین سرجاتون بشینید»، که تا قیافه اش را کامل برانداز کردم فهمیدم که پسراست- منتهی نه کاملاً. رویم را برگرداندم ولی او دستش را به سمتم دراز کرد و گفت: درود!!!

چون این کلمه را فقط در فیلم های ایرانی از زبان مردم قدیم شنیده بودم ناخودآگاه با صدای بلند گفتم: بله؟!

کل جماعت داخل اتوبوس به من نگاه میکردند که اون پسر با صدایی ظریف شکنده گفت: وااا… مگه تاحالا سلام پارسی نشنیدی!

با خنده گفتم: چرا، ولی فقط تو فیلما.

اما آن لحظه در این فکر فرو رفتم که چطور یک شخص به اصطلاح میهن پرست تمدنش را با باریک کردن ابروهایش و عمل کردن دماغش زیر سوال می برد؟ مثلا با این کار می خواهد تمدن چندهزار ساله ایران را به جهانیان نشان بدهد؟

کاریکاتور

یکبار یک توریست عرب که کمی فارسی می دانست، با لحجۀ غلیظ عربی از من پرسید: «مذکرهای شما جراحی کردن یا تغیر جنسیت دادن؟!»

در یک لحضه حس کردم که با این سوال، مرحوم فردوسی شاهنامه را به زبان تایوانی بازنویسی کرد و کوروش هم حکومتش را در پکن بنا کرد! باور کنید با شنیدن این حرف حس کردم آبروی چند هزار سالۀ ایران زمین به باد فنا رفت.

خوب کمی از بحث دختر یا پسر، که نمیشود هم در موردش کامل صحبت کرد دور بشویم و برویم سراغ بحث اصلیمان. موضوع پررونق نژاد پرستی که شانه به شانه میهن پرستی می زند.

بعضی از مردم امروز شهرمان کسی را طرفداری می کنند، فقط به این خاطر که ایرانی بوده نه به دلیل اینکه کارهای بزرگی انجام داده و ایرانی هم بوده است. این یعنی نژادپرستی و میهن پرستی. درست است که لذت بخش است داشتن بزرگانی که مایه افتخار ما باشند اما به شرطی که این لذت ما را به سمت زیاده روی و تعصب بیجا نبرد.

به امید روزی که هیچ کس را صرفا به دلایل نژادی و اینکه همشهری است و هموطن نسبت به دیگران برتر ندانیم و تاریخ و بزرگانمان پتکی برای کوبیدن بر سر دیگر ممالک و چماقی برای سرکوب آزاداندیشی نباشند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    همه ما فرزندان حضرت ادم (ع) هستیم و همه ما یک خدا داریم.ایا ترویج میهن پرستی افراطی برای بهره برداری دشمن نیست؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز