سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۶
هیهات منا العزه!!
 چرا جنگ اتفاق می افتد؟ برجام های زنجیره ای و جریان غیرانقلابی   

امروز تعجب باید کرد از کسانی که مدعی مشق الفبای سیاست هستند، اما مسئلة مذاکره و صنعت دفاعی و موشکی را در تقابل یکدیگر قرار می‏دهند. در صورتی که کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت که برای دنیا تصمیم‎سازی می‎کنند هم صنعت موشکی دارند هم دارای توانمندی انرژی هسته‎ای هستند...

ندای اصفهان- مسلم امیر حاجیلو (معاونت تهذیب و تبلیغ مدرسه علمیه میرزاحسین)

در دنیایی که سازش و تسلیم جای اقتدار را بگیرد شکی نیست که این گفتمان به جای «هیهات منا الذله» به «هیهات منا العزه» معتقد است!

در ماه‏های اخیر یکی از مهمترین راهبردهای امام خامنه‏ ای مقابله با پدیده شوم نفوذ و ایستادگی در برابر جریان غیر انقلابی داخل نظام است؛ ایشان پس از تاکید مداوم و تبیین پدیده نفوذ طی سه ماهه آخر سال ۹۴ بر مسئله ایستادگی در برابر جریان غیر انقلابی داخل نظام و مقابله با نفوذ انگلیسی در فهرست انتخاباتی و انتقاد صریح از طرح مسئله برجام ‏های زنجیره‎ای در نوروز ۹۵ پرداخته و در نهایت با جاهل یا خائن خواندن ایده پردازان ضد موشکی آشکارا از عزم خود برای برخورد با جریان انقلابی درون نظام رونمایی نمودند.

در راستای زمینه‎سازی برای آغاز مذاکرات دولت با طرف آمریکایی بر سر توان دفاعی کشور، خاصه موشک‏ های بالستیک، حساب کاربری آقایان در توئیتر جملاتی را منتشر کرد که دنیای آینده را دنیای گفتمان‏ ها خوانده بود و مدعی شده بود که در جهان پیش رو قدرت نظامی و موشک، مطلقا کارآیی ندارد و همه امور با مذاکره و نشست و برخاست‎های دیپلماتیک به سامان می‎گردد (+).

همزمان با انتشار همین جمله کوتاه از آقایان، که امروز روز مذاکره است و روز موشک نیست، چهار کشور اروپایی نامه‎ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل، آزمایش موشکی را با نقض برجام مرتبط می‎دانند و…

موشک بالستیک

رهبر معظم انقلاب بدون ذکر منبع انتشار آن جمله کوتاه، دلیل راهبردی تولید موشک را خاطر نشان کرده و اهمیت تقویت بنیه دفاعی را نه تنها برای حفاظت از دستاوردهای ملی بلکه برای تقویت بخشیدن به روحیه ملت‎های تحت ستم استکبار ضروری دانستند. ایشان فرمودند: «دشمنان مدام در حال تقویت توان نظامی و موشکی خود هستند، در این شرایط چطور می‎گوییم روزگار موشک گذشته است.» (+)

جنگ و تاریخ جامعه بشری

جنگ در تاریخ جامعه بشری سابقه‎ای دیرینه دارد و می‎توان آن را همزاد زندگی اجتماعی بشر و همراه همیشگی آن دانست، هر چه که تاریخ جامعه بشری را در اعصار مختلف ورق می‎زنیم، عصری را نمی‎یابیم که در آن نه یک جنگ، بلکه جنگ‏ های متعددی روی نداده باشد.

جنگ همیشه به ‏عنوان یک واقعیت اجتماعی در عرصه حیات بشری وجود داشته است.

تفکرات فلسفی کسانی نظیر «نیچه» که پایمال شدن حقوق ضعفا به وسیله اقویا را قانون طبیعی زندگی اجتماعی بشر قلمداد کرده، اعتقاد این که اصولا جنگ جزء ضروری و لاینفک زندگی اجتماعی بشر است را تقویت می‏کند.

در هر صورت آنچه که تاریخ به آن گواهی می‏دهد حضور همیشگی جنگ در صفحه زندگی اجتماعی بشر است، از این رو نادیده انگاشتن آن چیزی جز چشم بستن بر واقعیت نیست. البته این سخن به معنای ترویج و تبلیغ جنگ و کوبیدن بر طبل آن نیست بلکه اذعان به وجود واقعیتی جامعه شناختی و پدیده‏ ای مهم در جامعه انسانی است.

اسلام که مکتبی جامع و واقع‏نگر است در مجموعه تعالیم خود بیان آموزه‎ها و مطالب متعدد از جمله آمادگی کافی در مقابل دشمن، رهنمودهای بسیار مهم و کارگشایی را بیان نموده است.

واژه جهاد و مشتقاتش ۳۵ مرتبه در قرآن کریم به کار رفته است، و در لغت به معنای به کار گرفتن نیرو و توان خویش برای تحقق بخشیدن به یک هدف می ‏باشد.

لیکن چون از باب مفاعله است معمولا در مواردی به کار می‎رود که نوعی هم‏کاری، تقابل و رقابت در آن وجود دارد، بنابراین در جهاد معمولا طرف دیگری هم در کار است و هر طرف برای رسیدن به اهداف و پیروزی بر دیگری به فعالیت می‎پردازد و هرچه در توان دارد به کار می‏گیرد.

بنابراین در فرهنگ قرآن و اسلام و در عرف مسلمین جهاد بر جنگی اطلاق می‎شود که اهداف حق طلبانه و عادلانه دارد و برخی از مفسرین آن را به جنگ مقدس ترجمه می‏ کنند. بنابراین قبل از آن که بگوییم چرا موشک، باید گفت چرا جنگ اتفاق می‏ افتد؟!

آیا جنگ در نظام آفرینش و اراده تکوینی آفریدگار جهان ملحوظ است و خداوند خواسته که انسان‏ها با یکدیگر بجنگند؟!

در آیه ۳۰ سوره مبارکه بقره آمده است: «و اذ قال ربک للملائکه إنی جاعل فی الارض خلیفه …» هنگامی که پروردگار بر فرشتگان فرمود من در زمین جانشینی قرار می‏دهم، آنها در پاسخ گفتند آیا در آنجا کسی را که فساد و خون‎ریزی می‎کند قرار می‏ دهی و حال آنکه ما با حمد و ستایش تو تسبیح می‎گوییم و تو را پاک و منزه می‏ دانیم؟! خداوند متعال فرمودند: من چیزی را می‏دانم که شما از آن بی‎خبرید و …

اساسا شرور انسانی یا طبیعی چه مقصودی را در جهان در بر می‎آورد؟

آیاتی همچون آیه ۲۵۳ سوره بقره دلالت دارد بر اینکه اگر خداوند می‏ خواست می‏ توانست بشر را به گونه‏ ای بیافریند و حوادث زندگی او را به نحوی تنظیم کند که به جنگ و خون‏ریزی دست نزند و …

و همچنین در آیه ۳۱ سوره رعد اشاره به آن دارد که اگر خدا می ‏خواست همه مردم را به صورت جبری هدایت می‎کرد و …

از سوی دیگر نیز آزادی انسان از یک سو متعلق به اراده تکوینی خداوند و لازمه کمال اوست و از سوی دیگر مستلزم بی‎عدالتی‎ها، ظلم‎ها، خون‎ریزی‎ها و جنگ‏ها نیز هست.

بسیاری از حیوانات هستند که به دور از هرگونه ظلم و جنگ و جدل زندگی آسوده ‏ای دارند اما در مورد انسان چنین نیست چرا که اگر خدای متعال به صورت جبری امکان تجاوز و ستیز و درگیری را از انسان می‎گرفت، هرچند که در چنین وصفی انسان‏ها آسوده ‏تر زندگی می‏کردند ولی به کمال لایق انسانی دست نمی‎یافتند.

و همچنین در آیه ۲۵۱ سوره بقره آمده است: «و لولا دفع الله… »اگر نبود این حقیقت که خداوند بعضی مردم را به وسیله بعضی دیگر دفع می‏کند زمین فاسد و تباه می‏شد ولی خداوند بر جهانیان فضل و بخشش دارد.

از کلیت و اطلاق این آیه می‏توان استفاده کرد که خدای متعال چنین اراده کرده که هرگز در طول تاریخ فرد یا گروه خاصی چنان قوی پنجه و نیرومند نشوند که قدرت را از دیگران صد در صد صلب کنند و آنان نتوانند هیچ مقاومتی از خود نشان دهند و …

مسلمانان تا آن هنگام که در مکه به سر می‎بردند توان رویارویی با کفار را نداشتند و با انواع و اقسام شکنجه ‏های جسمی و روحی مشرکان مواجه بودند و امکانات کافی برای دفاع از خویش در اختیار نداشتند، در این دوران مسلمانان بایستی به خودسازی و مقدمات تأسیس تشکیل یک جامعه اسلامی و فراهم کردن سلاح و بسیج نیروها و امکانات یا طرح و برنامه به عملیات نظامی دست بزنند و حقوق از دست رفته خود را در زمان شعب ابی‏ طالب و تحریم ‏های فراوان از دشمن بستانند و سرانجام پس از پشت سر گذاشتن دوران خودسازی، خداوند با نازل کردن آیات ۳۸ و ۴۰ سوره حج حکم جهاد را بیان فرمودند و به مسلمانان رخصت دادند تا با مشرکان وارد جنگ و رویارویی شوند و در بدر و خندق و … دشمن استعمارگر و ظالم خود را به زانو درآوردند.

اگر نبود توان نظامی مسلمانان کفار به میز مذاکره با پیامبر اعظم (ص) نمی‏ آمدند

توان نظامی و مذاکره صحیح در کنار هم پیش برنده و بازدارنده است و خداوند در قرآن کریم آورده است تا جایی که می‎توانید خودتان را تجهیز کنید. «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه …» (آیه ۶۰ سوره انفال)

در آیه می گوید هدف این نیست که انسان‏ها را به کشتن دهید و هدف این نیست که به حقوق دیگران تجاوز کنید بلکه همانطور که گفته شد هدف اصلی این است که دشمنان بترسند و به شما تجاوز نکنند و زور نگویند.

و همچنین درباره کلمه «قوه» باید خاطر نشان کرد که نه تنها وسایل جنگی و سلاح‏ های مدرن هر عصری را در بر می‏گیرد، که تمام نیروها و قدرت‏هایی را که به نوعی از انواع در پیروزی بر دشمن اثر دارد شامل می‎شود، اعم از نیروهای مادی و معنوی. و این نیست که راه پیروزی بر دشمن و حفظ موجودیت فقط و فقط بستگی به کمیت سلاح ‏های جنگی دارد زیرا در همین میدان‏ های جنگ دیدیم که چگونه رزمندگان اسلام با نفرات کم و اسلحه کمتر در برابر کشورهایی نیرومند و با سلاح های پیشرفته ‏تر پیروز شدند.

بنابراین علاوه بر اینکه باید از پیشرفته‎ترین سلاح‏های هر زمان به عنوان یک وظیفه اسلامی بهره‎گیری کرد، باید به تقویت روحیه و ایمان سربازان، که قوه و نیروی مهم‎تری است، پرداخت و از قدرت‏های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که آن‏ها نیز در مفهوم «قوه» مندرج است و نقش بسیار موثری در پیروزی بر دشمن دارد نیز نباید غفلت کرد.

امام خامنه ‏ای می‏ فرمایند: «آمادگی رزمی هم برای روز مبادا لازم است، اما آن چیزی که برای همه لازم است، آمادگی معنوی، یعنی آمادگی فکری، آمادگی روحی، آمادگی سیاسی و حفظ وحدت، اتصال و ارتباط نیروها با یکدیگر، ارتباط مستحکم و دوستانه ملت و دولت، و شناختن چهره دشمن در هر لباسی است. دشمن با شکل‏ های مختلفی خود را به مقابله با انقلاب می‏ کشاند. همیشه با لباس نظامی وابسته به فلان دولت بیگانه جلو نمی‎آید.»

دیدند دشمنان که در این خطه لاف نیست

امروز تعجب باید کرد از کسانی که مدعی مشق الفبای سیاست هستند، اما مسئله مذاکره و صنعت دفاعی و موشکی را در تقابل یکدیگر قرار می‏دهند. در صورتی که کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت که برای دنیا تصمیم‎سازی می‎کنند هم صنعت موشکی دارند هم دارای توانمندی انرژی هسته‎ای و از هیچ کدام دست نکشیده‏ اند.

تفکری در داخل به دنبال آن بود که صنعت هسته‏ ای و بر چیده شدن آن را با مسئله اقتصاد و معیشت مردم گره بزند و برای مردم این باور را ایجاد کنند که اگر می‏خواهید وضع اقتصادی‏تان خوب شود باید انرژی هسته ‏ای نداشته باشید و امروز آمده ‏اند و سعی در تقابل قرار دادن انرژی هسته‏ ای و وضعیت موشکی و مذاکره هستند. دشمن به دنبال نابودی ماست و اگر امروز پای میز مذاکره آمده از ترس نیروی دفاعی و موشکی ما می‎باشد. بهتر است آقایان در داخل به دشمنان توصیه کنند که موشک‏ هایتان را کنار بگذارید و با کنار گذاشتن موشک‏ هایتان پای میز مذاکره بنشینید.

دیدند دشمنان که در این خطه لاف نیست

شمشیر دوستان علی در غلاف نیست

در این قبیله نخل تناور همیشه هست

مقداد هست مالک اشتر همیشه هست

اینجا که کوفه نیست خوارج علم شوند

سلمان نمرده است اباذر همیشه هست

والسلام.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    دولت فعلی به زبان بی زبانی دارد می گوید عشق غرب ما را کور و کر کرده
    مردم نباید به سران کور و کر رای بدهند
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز