چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۶
لیله الرغایب؛
 شبی که همه فرشتگان گرداگرد کعبه در طواف اند   

کتاب شریف المراقبات، تألیف عالم ربّانی و عارف گرانقدر مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی است.به مناسبت لیله الرغایب و ایام مبارک رجب در ادامه، قسمتی از این کتاب در باب شرافت این ماه و اعمال امشب ارایه شده است.

ندای اصفهان-سرویس دین و اندیشه

کتاب شریف المراقبات، تألیف عالم ربّانی و عارف گرانقدر مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی است. این عالم بزرگوار در تبریز زاده شد و برای پیمودن راه علم و کمال به نجف اشرف مهاجرت کرد. آن‌جا علاوه بر کسب درجه اجتهاد در علوم حوزوى، در اخلاق و عرفان نیز تحت تربیت نادره دوران و عارف عظیم الشأن آیت الله ملاحسینقلی همدانی درجات عالی را طی کرد که نوشتار او گوشه‌ای از این روحیه لطیف معنوی‌اش را به نمایش می‌گذارد. آن عارف بزرگوار، تألیفات متعددی در اخلاق و عرفان دارد که از جمله کتاب شریف المراقبات است.

به مناسبت  لیله الرغایب و ایام مبارک رجب در ادامه، قسمتی از این کتاب در باب شرافت این ماه و اعمال امشب ارایه شده است:

یکى از مراقبتهاى مهم در این ماه به یاد داشتن حدیث «ملَک داعى» مى باشد کـه از پیـامبر (صلى االله علیه و آله و سلم) روایت شده است .

پیامبر اکـرم (صلى االله علیه و آله و سلم) فرمود:

“خداى متعال در آسمان هفتم فرشته اى را قرار داده اسـت کـه داعـى  گفتـه مـى شود. هنگامى که ماه رجب آمد، این فرشته در هر شب این ماه تا صبح مى گوید: خوشـا بحـال تسبیح کنندگان خدا، خوشا بحال فرمانبرداران خدا. خداى متعال مى فرماید: همنـشین کـسى هستم که با من همنشینى کنـد، فرمـانبردار کـسى هـستم کـه فرمـانبردارم باشـد و بخـشنده خواهان بخشایش هستم . ماه ماه من بنده بنده من و رحمت رحمت من اسـت . هـر کـسى در این ماه من را بخواند او را اجابت مى کنم و هرکس از من بخواهد به او مـى دهـم و هـرکس از من هدایت بخواهد او را هدایت مى کنم . این ماه را رشته اى بین خود و بندگانم قرار دادم کـه هرکس آن را بگیرد به من مى رسد.”

افسوس از کوتاهى ما در طاعت خدا!

Arezoo

اعمال لیله الرغایب

از پیامبر اکرم (صلى االله علیه و آله و سلم)روایت شده است که فرمودند:

“از اولـین شـب جمعه در ماه رجب غافل نشوید. زیرا شبى است که فرشتگان آنرا لیلۀ الرغائب مـى نامنـد.

این نامگذارى به این جهت است که هنگامى که یک سوم از شب گذشـت هـیچ فرشـته اى در آسمانها و زمین نمى ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع مى شوند. آنگاه خداوند بطـور غیرمنتظره اى بر آنان وارد شـده و مـى فرمایـد: اى فرشـتگانم ! هـر چـه مـى خواهیـد از مـن درخواست کنید. فرشتگان عـرض مـى کننـد: حاجـات مـا ایـن اسـت کـه از روزه داران رجـب درگذرى . خداوند مى فرماید: این کار را انجام دادم . بهتر است کسى کـه ایـن حـدیث را مـى شنود، در این شب ، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکلیفى را که آیه تحیت به عهده ما گذاشته باندازه توانایى انجام داده باشد.

سپس رسول خدا(صلى االله علیه و آله و سلم) فرمودند:

کسى که روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز بجا آورده هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعتى سوره فاتحه یک بار، انـا انزلنـاه فى لیلۀ القدر سه بار و قل هو االله احد را دوازده بار خوانده ، و هنگامى که نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با این الفاظ) صلوات بفرستد: اللهم صل على محمد النبى الاءمى و على آله ، سـپس سجده کرده و در سجده هفتاد بار بگوید: سبوح قدوس رب الملائکۀ و الروح ؛ سپس سر خود را بلند کرده و بگوید: رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلى الاءعظم آنگاه بار دیگر بـه سجده رفته و در سجده همان چیزى را بگوید که در سجده اول گفت ، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاءاالله تعالى برآورده مى شود.

سپس رسول خدا فرمودند: قسم بـه کـسى کـه جانم در دست اوست ؛ هیچ بنده یا کنیزى – از بندگان و کنیزان خدا – این نماز را به جا نمـى آورد، مگر این که خداوند گناهان او را مى بخشد گرچه گناهان او مثل کف دریا و بعدد شـن و بوزن کوهها و بعدد برگهاى درختان باشد و روز قیامت هفتصد نفر از خویـشاوندان خـود را کـه همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى کند. و در شب اول قبر خداوند ثـواب آن را بـه بهتـرین صورت ، با روى گشاده و خندان و زبان فصیح براى او مى فرستد که مى گوید:

اى محبوب مـن! مژده بده ؛ از هر سختى نجات پیدا کردى . مى پرسـد: تـو کیـستى ؟ رویـى بهتـر از روى تـوندیده و بویى به خوشبویى تو مشامم نرسیده . جواب مى دهد: اى محبوب من ! مـن ثـواب آن نمازى هستم که در فلان شب ، فلان منطقه ، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى ؛ امـشب آمـده ام تا حقت را ادا کرده ، مونس تنهایى تو بوده و وحشتت را از بین ببرم ؛ و زمانى که در شـیپور دمیده شود، در عرصه قیامت بر سرت سایه افکنم . و تو هرگز هیچ خیرى را از جانب مولایت از دست نخواهى داد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز