یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۶
انعکاس اظهارات سعید جلیلی در پایگاه آمریکایی؛
 آمریکا به تعهداتش عمل نکرد/ چنین توافقی را امضا نمی کردم   

«اگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شدم، برجام را امضا نمی کردم چرا که اندیشه من متفاوت از کسانی است که این توافق را امضا کرده اند...»

به گزارش ندای اصفهان، اظهارات اخیر دکتر سعید جلیلی در رابطه با توافق هسته ای مورد توجه پایگاه آمریکایی المانیتور (Al-Manitor) قرار گرفته و در گزارشی تحت عنوان “مذاکره کننده سابق ایران می گوید که او توافق هسته ای را امضا نمی کرد” به انعکاس آن پرداخته است.

 

در این گزارش آمده است: «سه ماه پس از اجرای توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی، منتقدان توافق هسته ای در ایران می گویند که ایالات متحده به تعهدات خود بر اساس توافق عمل نکرده است.
سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق هسته ای ایران و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ در سخنرانی ۱۱ آوریل در شمال ایران، از شکست توافق هسته ای سخن به میان آورد. وی با اشاره به قانون لغو معافیت ویزای سفر به آمریکا که به امضای پرزیدنت اوباما رسیده، می گوید: «از روزی که توافق پذیرفته شد تا زمان اجرای آن، نه تنها قوانینی برای لغو تحریم ها مورد تصویب قرار نگرفت بلکه آن ها محدودیت هایی بر ویزای ایرانیان نیز اعمال کردند. بنابراین بدبینی ما بر اساس دیدگاهی واقع گرایانه شکل گرفته است.»
این پایگاه آمریکایی درادامه می نویسد: «جلیلی با انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که از منتقدان توافق خواسته بود فرصت های به دست آمده بوسیله توافق هسته ای برای تعامل با جهان را نادیده نگیرند، با بیان اینکه کشورهای دیگر مانع از استفاده از فرصت ها می شوند گفت: “[می گویند برجام یک فرصت است! می گویند ابری است که می گذرد، یک فرصت شتابان است. البته برجام در ابتدا آفتاب تابان بود که بعد به ابری شتابان تبدیل شد.] چه کسی اجازه نمی دهد از این فرصت ها استفاده شود؟ چه کسی مانع از آن می شود؟”

 

یکی از موانع بزرگ برای ایران، عدم اطمینان کشورهای اروپایی به خاطر تحریم های باقی مانده آمریکا در رابطه با مسائل غیر هسته ای است. جاکوب لو، وزیر خزانه داری [آمریکا] روز ۱۱ آوریل اعلام کرد که ایالات متحده اجازه دسترسی به سیستم مالی خود را به ایران نخواهد داد.
هرچند مذاکره کنندگان هسته ای پیش از این در رابطه با تحریم هایی که بوسیله توافق هسته ای لغو می شود توضیح داده اند، هنوز برخی در این رابطه دچار اشتباه می شوند. جلیلی در خلال جلسه پرسش و پاسخ توضیح داد که بر اساس توافق هسته ای، تحریم های اولیه و ثانویه وجود خواهد داشت و فقط تحریم های ثانویه ای که مربوط به توافق هسته ای است، لغو خواهد شد. جلیلی همچنین گفت در صورتی که او به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده بود، توافق هسته ای را امضا نمی کرد چرا که ایده های او با افرادی که توافق را امضا کردند، متفات است.»
در انتهای این گزارش آمده است: «جلیلی تنها چهره سیاسی نیست که در روزهای اخیر در ایران به انتقاد از توافق هسته ای پرداخته است. اسماعیل کوثری، یکی از نمایندگان مجلس ایران و از اعضای کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی نیز به انتقاد شدید از توافق هسته ای پرداخته و خطاب به روحانی گفته است: “آیا وعده های طرف مقابل در رابطه با توافق هسته ای اجرایی شده است؟ چرا شما بلافاصله تعهدات خود را اجرا کردید اما طرف مقابل نه تنها به تعهدات خود عمل نکرد بلکه بیشتر هم می خواهد.” او دولت روحانی را به خاطر عدم پاسخ محکم به این موضوع سرزنش کرد.»

 

 

جام نیوز

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز