دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴

انتشار محتوای زرد به معنای روشنفکری نیست!

سخنی با حزب کانون اندیشه و دوستان سایت کانون خبر

سایت کانون خبر (ارگان حزب کانون اندیشه و تمدن اسلامی) داعیه دار یک جریان روشنفکری است و خود را سایتی نخبگانی و اندیشگانی معرفی می کند. اما باید دید این مجموعه تا چه میزان به شعارهای خود و اهداف تشکل متبوع خود نزدیک شده است

ندای اصفهان- جواد جلوانی/

«این بازیگر کشف حجاب نکرده است!»، «انتشار تصاویر خصوصی مجری زن»، «حمایت آزاده نامداری از خانم بازیگری که جنجالی شد»، «سلفی رامبد جوان»، «زندگی زنی در عمق 400 متری»، «اولین قاضی باحجاب آمریکا»، «پست فیس بوکی احسان علیخانی»، «عرضه اندام به رسانه های خارجی»، «دختری که جهان را تغییر خواهد داد»، «+18 +عکس+ عکس+ عکس» و…

تعجب نکنید؛ اینها تنها برخی از تیترهای منتشر شده در سایت «کانون خبر» ارگان رسمی حزب «کانون اندیشه و تمدن اسلامی» است که در فضای خبر و تحلیل اصفهان فعالیت می کند و نام پرطمطراق تمدن اسلامی را نیز با خود به یدک می کشد.

کانون خبر به سردبیری محمود فروزبخش (نویسنده، پژوهشگر و رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد مدیریت رسانه) داعیه دار یک جریان روشنفکری است و خود را سایتی نخبگانی و اندیشگانی معرفی می کند. اما باید دید این مجموعه تا چه میزان به شعارهای خود و اهداف تشکل متبوع خود نزدیک شده است.کانون اندیشه و تمدن اسلامی

دغدغه تشکیلاتی عمل کردن در نیروهای انقلابی یکی از دغدغه های قدیمی بوده و هست، تا جایی که در سخنان رهبری بارها به این موضوع اشاره شده است چراکه فعالیت تشکیلاتی است که برای آینده انقلاب نیروسازی می کند و مدیران آینده کشور از همین فعالیتها به دست می آیند. در اصفهان این دغدغه البته از دیرباز بوده که بدون شک باید شهید مظلوم آیت الله سیدمحمد حسینی بهشتی را پیشگام در این موضوع دانست؛ شهید اندیشمند و مدیر مدبری که در این رابطه کتاب نوشت، شاگردپروری کرد و به سیستم سازی پرداخت.

شاید همین موضوع باعث شد تا چند سال قبل عده ای از بزرگان و مسئولان شهر اصفهان تشکیلاتی به نام «کانون اندیشه و تمدن اسلامی» را راه اندازی کنند، تشکلی که در نیمه سال 94 توانست مجوز لازم را به عنوان یک حزب برای حضور در عرصه سیاسی کشور بدست آورد.(+) از پایه گذاران این تشکل می توان به اسامی آقایان حجت الاسلام احمد سالک، حمیدرضا فولادگر، علی قاسم زاده، احمد زمانی، مهدی جویافر، عدنان زادهوش، سعید کریمی و… اشاره کرد.

اولین دبیرکل این تشکل چهره شناخته شده عرصه فرهنگ دکتر علی قاسم زاده (معاون فرهنگی شهردار اصفهان) بود که در سال های اولیه تشکیل این تشکل گفته می شد هدف ما پرورش نیرو برای نظام و انقلاب است و با این هدف آن را راه اندازی کرده ایم، چیزی مانند «حزب جمهوری اسلامی» که تشکلی فراگیر از مهندسان، پزشکان، بازاریان، جوانان، خواهران و غیره بود و فارغ از بت سازی های تشکیلاتی به آینده انقلاب می اندیشید.

حزب کانون اندیشه و تمدن اسلامی که هم اکنون سید مهران نحوی (دکترای مهندسی مواد و از فعالین سیاسی شهر اصفهان) دبیرکلی آن را بر عهده دارد با دو سایت در عرصه فضای مجازی و اطلاع رسانی استان حضور خود را به ثبت رسانده است.

سایت اول kanoneandisheh.org سایت رسمی این حزب است که البته آن گونه که از ظاهرش بر می آید فعالیت چندانی در آن دیده نمی شود، این درحالی است که اعضاء حزب تمدن اسلامی تا امروز حدود 200 نفر اعلام شده اند.

اما سایت دوم kanoonkhabar.com یک سایت کاملا رسانه ای است، سایتی که سعی دارد با حضور در فضای رسانه ای شهر اصفهان جریان ساز باشد. اگر حزب «اندیشه و تمدن اسلامی» را مدلی از حزب جمهوری اسلامی فرض کنیم آنگاه کانون خبر نیز رسانه ای است همچون روزنامه جمهوری اسلامی که ارگان رسمی حزب جمهوری بود و البته در دنیای امروز سایتها جای نشریات و روزنامه های چاپی و کاغذی را گرفته اند و از این لحاظ همین که این حزب نوپا با ابزار روز وارد عرصه رسانه شده خود جای تقدیر دارد.

آیا کانون خبر یک سایت روشنفکری و نخبگانی است؟!

اما وقتی وارد این سایت که پشتوانه یک حزب با نمایندگان مجلس و مسئولان مهم استانی را با خود دارد می شویم، با چه چیزی رو به رو هستیم؟! صفحه نخست این سایت مطالبی متناسب با روز شامل مقالات، گفتگوها و پرونده های ویژه را دارد. اما در لایه زیرین و صفحات داخلی  این سایت، شاید قبل از هر چیز اخبار زرد کانون خبر نظر مخاطب را به خود جلب کند. اخبار زردی که وزن یک سایت فرهنگی با آن همه هدف گذاری و اعلام برنامه های سنگین را به پایین می کشد.

همین موضوع کافی است تا سایت کانون خبر کمی از کانون توجه خارج شود چرا که از چنین سایتی با چنان پشتوانه ای انتظاراتی فراتر می رود.

کانون خبر کانون خبر2 کانون خبر3 کانون خبر4

کانون خبر متاسفانه امروز در ذکر منبع مطالب بی دقت است اما زمانی در تولید محتوا و اخبارش خالی از خلاقیت نبود و مدتی مصاحبه های ترکیبی، اینفوگرافی و یادداشت های تولیدی خوبی منتشر می کرد. اما این سایت هم مانند بسیاری از رسانه های استان با مشکلات شدید مالی روبه روست.

شاید در توجیه اخبار زرد و نامتناسب سایت که اکثرا بر ضد شأنیت یک سایت وزین است این موضوع ذکر شود که این نوع از خبرها باعث بالا رفتن بازدید و کلیک خور سایت می گردد؛ درحالی که وقتی به رنکینگ سایت نگاه می کنیم می بینیم این ایده در عمل اثری در بازدید و به قولی دیده شدن سایت و محتوای خاص آن نداشته است.

الکسا کانون خبر

مشکلات مالی به جای خود اما کانون خبر تنها به پشتوانه اعضای خود و بازدید آنها می تواند بسیار بیشتر از آنچه هست در فضای مجازی به مردم و مسئولان مربوطه معرفی شود و رنکینگ بسیار بهتری داشته باشد (ناگفته نماند الکسای این سایت در مقطعی رتبه خوب 3500 بوده است). ولی ظاهرا مدیریت این سایت حاضر نیست زحمت بیشتری به خود بدهد و اعضای حزب را تشویق به نوشتن و تولید محتوا کند و اعضا به جز معدودی فعالیت رسانه ای چندانی ندارند.

آیا تخریب احمدی نژاد نشانه روشنفکری و تمدن اسلامی است؟!

مساله دیگر مواضع سیاسی این سایت است که می توان آن را نزدیک به تفکرات دکتر احمد توکلی و تا حدودی محمدباقر قالیباف دانست. چنین تفکری در عین حال که اصولگرا است اما با آیت الله مصباح یزدی میانه ای ندارد و ترجیح نمی دهد کسی این سایت را به عنوان حزب اللهی بشناسد بلکه گاه از هاشمی رفسنجانی به اعتدال و سیاست مداری پخته و کارآمد یاد می کند(+) و در عوض انواع اهانت و توهین را نصیب محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشور می کند.(+) این تفکر حاضر است چهره ای خندان و دلسوز از تئوریسین غربزده دولت روحانی (محمود سریع القلم) نمایش دهد(+) و در عوض با استفاده ابزاری از سالگرد شهادت سید مهران حریرچیان باز هم از فرصت استفاده کرده و بر احمدی نژاد (که همچنان در سطح بالای محبوبیت است) بتازد. (+)

محمود سریع القلم

مشکل اصلی کجاست؟

بزرگترین مشکل اینگونه فضاهای روشنفکری دور شدن از متن مردم است به گونه ای که پیگیری مشکلات صنفی و مطالبات مردم را کسر شأن خود دانسته یا نسبت به آن بی اهمیت است و پس از چندی متوجه می شویم که زبان مردم را نمی فهمیم.

از سایت کانون خبر به عنوان سایتی که صدای یک حزب است انتظار می رود آیینه و بازتاب مشکلات شهر و جامعه ای که در آن هست باشد و در نقش یک رسانه، مطالبه گری و پیگیری رفع مشکلات موجود را راهکار خود قرار دهد تا در کنار ایده ها و اندیشه های مسئولان حزب و مدیران شهری و استانی، بتواند نقش فعال و اثرگذاری در راهبردهای موجود بازی کند.

البته بحث مالی همیشه بوده و همیشه هست و همانگونه که گفتیم کانون خبر نیز درگیر این مبحث است اما خلاقیت و دغدغه در کانون خبر چیزی نیست که نتوانیم از یک حزب نوپا با آن پشتوانه فکری و عملی که در اعضای آن شاهدیم انتظار داشته باشیم.

در این میان شاید خود مسئولین حزب و مشغله هایشان را باید نشانه رفت، اعضایی که انگار زیاد دغدغه رسانه ای ندارند مگر برای اظهار نظرات عقیده های خود. کانون خبر جلوه گاه همه مسئولینی است که به امید ساختن یک کار تشکیلاتی وارد گود شده اند اما جلوه ای ناقص که بیانگر خارج گودنشینی موسسان حزب پر طمطراق تمام اصفهانی شهر ماست و این خود جای تامل دارد.

صحبت هایی که در این مقال مطرح شد قطعا دوستانه بوده و منکر نقاط قوت و زحمات ارزشمند دوستان نیست بلکه در جایگاه آسیب شناسی گاه مجبوریم نقاط ضعف را پر رنگتر بیان کنیم. قطعا وجود رسانه های قوی و رقابتی که همگی دوستار تاریخ و هویت این شهر و ارزش های انقلابی هستند به نفع همه است.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. بهادری گفت:

  من در کانال تلگرام کانون خبر هم عضوم اونجا هم جای نقد بسیار داره، منتظر پاسخ دوستان کانون خبر هستیم

 2. آقا مصطفی حسینی گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود

 3. احمدوندی گفت:

  به نظرم بهتره رسانه های اصولگرا به جای اینکه همدیگه رو تخریب کنند کمی هم به جریان رقیب توجه داشته باشند!

 4. اکبر گفت:

  به نکته بسیار مهمی اشاره شده است

 5. هاشم گفت:

  باید ظرفیت ها و امکانات هر کار فرهنگی اول در نظر گرفته شود و بعد قضاوت کرد. نداشتن پول را نباید دست کم گرفت

 6. احمد فروزبخش گفت:

  به عنوان عضو کوچکی از کانون، از نقد شما تشکر می کنم.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715