ندای اصفهان

سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان/اجرای مرحله نخست قرارداد اس_۳۰۰/موگرینی شنبه در تهران

کدخبر: 33486
۲۳ فروردین ۱۳۹۵ در ساعت ۱۲:۲۳ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان،نشست خبری این هفته (۲۳ روردین) “صادق حسین جابری انصاری” سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اصحاب رسانه برگزار شد.

امضای ۴۰ یادداشت تفاهم و توافق بین ایران و قزاقستان در سفر نظربایف به تهران

وی در ابتدا با اشاره سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران گفت: چهل توافق و یادداشت تفاهم بین طرفین امضا و پیرامون مسائل منطقه‌ای ، همکاری‌های مشترک، مسائل بین‌المللی و منافع مشترک بین دو کشور در امروز و فردا گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان  در رابطه با سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران اظهار داشت: این سفر فردا انجام خواهد شد و این سفر به دنبال سفری بود که رئیس‌جمهور کشورمان بهمن ماه سال گذشته به رم داشت انجام می‌شود.

انجام گفتگوهای جدی میان ایران و اتحادیه اروپا/دی میستورا امشب در تهران

جابری انصاری افزود: موگرینی شنبه ٢٨ فروردین به تهران به همراه هیات بزرگی از کمیسونرهای اتحادیه اروپایی سفر خواهد کرد و گفت‌وگوهای جدی بین این اتحادیه و ایران در زمینه مسائل سیاسی و سایر موارد انجام خواهد شد، ما در مرحله جدید روابط با اتحادیه اروپا بعد از برجام هستیم و این سفر بسیار مهمی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر دی‌میستورا به ایران گفت: وی امشب وارد تهران می‌شود. ٢۵ فروردین دور جدید گفت‌وگوهای سوری-سوری در ژنو برگزار می‌شود. ایران براساس سیاست ثابت همواره خواستار حل سیاسی این بحران بوده و در مراحل مختلف تلاش‌های دی‌میستورا همکاری در جریان بوده و امیدواریم تلاش‌های دی‌میستورا به پایان دادن به این بحران کمک کند.

سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان برای پیگیری وضعیت حج تمتع در ۲۶ فروردین ماه خبر داد.

وی تصریح کرد: به عنوان فریضه واجب سیاست ما تسهیل برگزاری این فریضه بوده و علیرغم اقدامات عربستان سیاست ما تلاش برای انجام این فریضه است.

وی با بیان اینکه سفر هیات حج و زیارت ٢۶ فروردین برای گفت‌وگو با مسئولان سعودی انجام می‌شود و باید ۴ ماه قبل انجام می‌شد، تصریح کرد: متاسفانه عربستان این تاریخ را به ١٩ اسفند به تعویق انداخت و در ١٩ اسفند کنسولگری عربستان در دبی ابراز بی‌اطلاعی کرد. ١٩ اسفند به دلیل بازی سعودی به انجام نرسید و بازی تعویقی آنها کش پیدا کرد و با ویزای ۵ نفر موافقت شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که دولت میزبان وظیفه میزبانی را دارد و باید امنیت حجاج و مسئولان را فراهم کند.

جابری‌انصاری اظهار داشت: هیات سازمان حج برای اجرای فریضه حج پیگیر است و امیدواریم دولت عربستان مقدمات این کار را فراهک و امکان برگزاری حج ایرانیان با رعایت حقوق ایرانیان فراهم شود.

توضیحات پیرامون آخرین وضعیت اس ۳۰۰/ظریف در نشست سازمان همکاری اسلامی شرکت خواهد کرد

وی درباره وضعیت اس ٣٠٠ گفت: توافقات بین دو کشور حاصل شده و در مسیر اجراست و مرحله نخست قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرد و امیدواریم تا پایان قرارداد مراحل آن طی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی گفت که عربستان سیاستی را در خلاف مسیر عقربه‌های ساعت دنبال می‌کند که سیاست عقیمی است و با موفقیت همراه نخواهد بود.

وی همچنین گفت که در نشست سازمان همکاری اسلامی در ترکیه ظریف شرکت خواهد کرد، درباره حضور رئیس جمهور عنوان کرد: ریاست جمهوری در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

تغییر  پستها در وزارت خارجه امری طبیعی است و امیرعبداللهیان جدا از سایرین نیست

جابری‌انصاری در پاسخ به سوالی درباره تغییر امیرعبداللهیان گفت: تغییر در پستها در وزارت خارجه امری طبیعی است و مورد امیرعبداللهیان جدا از سایرین نیست. امیرعبداللهیان چند سال در این پست بودند و خدمات قابل توجهی داشتند.

وی درباره آتش بس در یمن اظهار داشت: اصل ثابت ما حمایت از گفت‌وگوها و پایان کشتار و خونریزی بود ما از هر توافقی بین طرف‌های یمنی برای پایان دادن به کشتار مردم یمن حمایت می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,